Recenzja zabawki kreatywnej Pakalaka

Dzisiaj coś zupełnie nowego i wyjątkowego, produkt kompletnie odmienny od standardowych pozycji u Młodego Giercownika, ale w tej oryginalności czuje się jego czar i urok. „Pakalaka” na pewno jest niszowa – czy to gra zręcznościowa, a może zabawka kreatywna? Trudno jednoznacznie stwierdzić, ale na pewno warto ją przetestować!

Ciekawe, czy kojarzycie filmy o spacerowaniu po linie pomiędzy wieżami w Nowym Yorku, był obraz dokumentalny i fabularny. Bardzo podobały nam się emocje, wewnętrzne monologi – myśli głównego bohatera, akrobaty i linoskoczka. Opowieści o tym, co się czuje balansując na linie na długo zostają w głowie. Piszemy o tym, gdyż „Pakalaka” to też takie szukanie równowagi, z tą jednak różnicą, że dookoła liny, a ściśle rzecz ujmując sznurka.

„Pakalakę” otrzymaliśmy zapakowaną w kartonowe pudło, bez ozdobników, bo taka jest ta gra – nieociosana, surowa, ale pomimo swoich rozmiarów oraz bliskości z naturą, bo to wszystko jest drewniane, na pewno nie można o niej powiedzieć – toporna, gdyż taką finezją, gracją i delikatnością, żeby ją ukończyć dawno już się nie wykazaliśmy. Wyzwanie było duże, ale satysfakcja jeszcze większa!

W opakowaniu znajdziemy sporych rozmiarów drewniane elementy: talerz, czyli drewnianą równoważnię, na której ustawiamy sześciany, krążek – okrągły klocek znajdujący się pod talerzem, linkę – na niej wisi płaszczyzna gry, C-kształtny element – szubienicę lub elegancko określając – żurawia, który utrzymuje całość w powietrzu, listwę – wspornik, woreczek z klockami-obciążnikami oraz instrukcję.

Zabawa to takie ważenie, ale nie po dwóch stronach, jak w dawnych wagach sklepowych, a na okręgu, zatem dużo bardziej skomplikowane. Wydawca wprowadził trzy warianty zabawy.

„Walka z samym sobą”, czyli technika dowolna, od której my zaczęliśmy i tak pewnie będzie u większości początkujących graczy. Podkładając udo czy stopę pod talerz, dokładamy jeden, a częściej dwa i więcej klocków w taki sposób, żeby całość się nie zsunęła. Balansując bryłami, odpowiednio je rozkładając, walczymy z grawitacją, krzywizną podłogi i dywanu, a nawet ułożeniem węzłów na sznurku, bo wszystko ma znaczenie kiedy szukamy równowagi. Największą batalię toczymy jednak z własną cierpliwością! Jest to wariant, my kontra gra i pojedynek bywa zażarty! Doświadczeni grają tu o rekordy czasowe.

„TUforJU” to opcja dla pary lub większej ilości graczy. Każdy z nas dokłada dwa klocki, jeśli całość dalej się utrzymuje, kolejka przechodzi na następnego gracza. Dochodzi zatem rywalizacja.

„Jak on to robi” – jednocześnie ustawiamy po dwa sześciany, kto w sumie ułoży ich więcej, wygrywa.

Wydawca radzi, żeby nie trzymać talerza ręką, a wykorzystywać klocki. Bryły można ustawiać dowolnie, także na sobie. Kolejka przechodzi na kolejną osobę po zabraniu rąk znad talerza, a dla zaawansowanych po puszczeniu klocków. Dotykać można tylko swoich sześcianów, które mamy do dyspozycji na ruch. Gdy skończą się klocki, zaczynacie ich zdejmowanie, również dwójkami.

Gra w widowiskowy sposób pokazuje dziecku, jak działa grawitacja. Uczy pojęcia zachowania równowagi i balansowania. Zachęca do bycia delikatnym i starannej manipulacji bryłami. Sprzyja koncentracji uwagi i wymaga od nas bycia cierpliwym, stopniowego dochodzenia do celu. Ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową.

Bardzo nam się podoba jakość produktu, mocne drewniane komponenty, taka produkcja w zgodzie z naturą, w pełni ekologiczna. Zachęcamy do wprowadzenia ilustracji na opakowaniu oraz otwieranego wieczka, żeby można było chować produkt po skończonej zabawie.

Małe dzieci raczej nie będą długo się bawiły, ponieważ nie pogodzą się z początkowym niepowodzeniem i nie mają czasu na poprawki. Natomiast dla nastolatków, młodzieży i dorosłych jest to fantastyczny produkt, a zabawa bardzo wciągająca. Wydaje nam się, że „Pakalaka” byłaby również znakomita, jako narzędzie terapeutyczne – do przemyślenia.

Bardzo przypadła nam do gustu, wielce interesująca i wyjątkowa zabawka.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Woodgame

Film: „Pakalaka” – unboxing

Film: „Pakalaka” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Woodgame, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!