Recenzja gry planszowej Ale cyrk

Warto przeczytać o tej grze, ponieważ naszym zdaniem do murowany kandydat do 10 najlepszych gier dla dzieci wydanych w tym roku. Może czymś nas jeszcze producenci zaskoczą, ponieważ do Sylwestra zostały aż 4 miesiące, ale z pewnością jest to bestseller!

Ale cyrk” to gra dla 2-4 uczestników w wieku od 6 lat, z czasem rozgrywki ok. 20 minut. W opakowaniu znajdziemy 9 drewnianych klocków akrobatów i zwierząt, 53 karty z układami, 3 cyrkowe areny oraz instrukcję.

Po otwarciu opakowania bardzo podobało nam się, że każdy klocek był osobno zapakowany w woreczek strunowy, taka dbałość o komponenty w dzisiejszych czasach to rzadkość. Super również, że bloki są masywne, a ilustracje ładne i idealnie zgrane z tematem występów na arenie cyrkowej.

Mieliśmy pewne obawy, że skoro układamy wieże, to czy tych klocków nie będzie zbyt mało, natomiast nie tylko o wysokość tu chodzi, ale przede wszystkim o właściwą kolejność występowania i ryzyko związane z przemieszczaniem, a zatem wszystkiego jest w sam raz.

Na dobry początek każdy z graczy otrzymuje 4 karty, które trzymamy w sekrecie do momentu spełnienia warunku widocznego na rysunku – wybrane bloki na arenie w danym kolorze, właściwa kolejność ułożenia, odpowiednie miejsce licząc od poziomu sceny. Jeśli uda nam się właściwie ustawić ludziki i zwierzątka to ujawniamy kartę (lub kilka) i otrzymujemy za nie punkty.

W swojej turze możemy umieścić klocek będący poza areną w jej kręgu – na pustej scenie lub na bloku już tam obecnym. Możemy też przemieścić wybraną część wieży na inną planszę, ale zawsze trzymając za jeden tylko blok – im wyższa, tym łatwiej o wypadek, a wtedy tracimy punkt, czyli zdobytą już kartę odkładamy na spód stosu, a bloki umieszczamy poza estradą. Uważajcie na lakierowane stoły, ponieważ klocki ważą i możecie je sobie porysować.

Wygrywa osoba, która jako pierwsza odwzoruje 7 układów – aktywnych, wyłożonych przed uczestnikiem.

Gra jest bardzo prosta i szybka, ale śliczna, logiczna i emocjonująca. Dążymy do odwzorowania karty, dlatego przenosimy fragmenty konstrukcji. Wieża jest krzywa i wywrotna, ponieważ bloki są nieregularne, a gracze kładą je często dopasowane nie całą powierzchnią, żeby było trudniej przeciwnikowi. Istotne jest, aby nie obracać postaci – stoją pionowo głową lub pyszczkiem ku górze. Nie możemy cofać ruchów sąsiada, natomiast i tak nieustannie mieszamy sobie szyki.

Zabawa sprawiła nam wiele satysfakcji, a dzieci były bardzo szczęśliwe, rozgrywka wciągnęła wszystkich domowników. Udane połączenie gry zręcznościowej, odrobinę również logicznej i typowo familijnej.

Pozostaje w naszej kolekcji! U nas pozycja zastąpiła „Zwierzak na zwierzaku” oraz „Block Out” – nie jest to zupełnie to samo, ale generalnie pozycje są z tej samej rodziny gier bazujących na refleksie i odwzorowywaniu układów ułożenia.

Ale cyrk” to rewelacyjna gra – ujmująca jest jej prostota i towarzyszące zabawie uczucia młodych graczy, które i nam się udzielają. Kapitalne ilustracje trupy cyrkowców oddziałują nie tylko na estetykę produktu, ale również tworzą atmosferę – czuje się, że w rzeczywistości to nie tylko rozrywka lecz forma sztuki aktorskiej, a przebieg gry odrobinę oddaje magię występów.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy GRANNA

Film: „Ale cyrk” – unboxing

Film: „Ale cyrk” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 9 Planet, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, CUBE Factory of Ideas, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edgard, Edipresse Książki, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Promathematica, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Woodgame, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!