Recenzja gry planszowej Spring Meadow

Najnowsza gra Uwe Rosenberga, autora takich hitów w jak „Kawerna: Rolnicy z jaskiń” czy też „Patchwork”, „Reykholt„. Tytuł domykający trylogię, która poza opisywaną pozycją w tematyce wędrówek po Alpach zawiera jeszcze „Cottage Garden”, czyli „Ogródek” oraz „Indian Summer”. Gra otrzymała nagrodę Wiener Spiele Akademie „Spiele Hit mit Freunden”, czyli za najlepszą pozycję dla nastolatków rozgrywaną w gronie przyjaciół.

W „Spring Meadow” podobnie jak w poprzednich tytułach Uwe Rosenberga zakrywamy planszę terenu dziurawymi puzzlami o różnych kształtach, tym razem nie jest to jednak ogród czy las, a wzgórza i cała wizualizacja gry przedstawia łąki, skały, ustępujący śnieg, klimatyczną mapę topograficzną, a mieszkańcami tych terenów są świstaki, które wieszczą nadejście wiosny. Gra dla 1-4 osób, dzieci w wieku od 10 lat, chociaż naszym zdaniem to trochę zawyżone wskazanie, czas zabawy ok. 15 minut na uczestnika.

Pudło szczelnie wypełnione jest fragmentami układanki oraz planszami, na których zmienia się ustawienie norek świstaków. Punkty w tej grze otrzymujemy za zakryte linie do pierwszej niepełnej oraz dodatkowo za oczyszczone norki – po nałożeniu na nie kafelek z otworkami. Zasłaniając norkę kafelkiem w innej pojawia się świstak, wtedy już nie punktuje poza liczeniem linii. Warto zauważyć, że noty za oczyszczone norki otrzymujemy również powyżej linii bazowego punktowania.

W trakcie zabawy łączymy układankę zamieniając topniejący śnieg w zieloną trawę i kwiaty – w końcu to „Wiosenna łąka”, ponadto otrzymujemy fragmenty terenu ze skałami za grupy powstałych otworów (wliczają się jamy świstaków), którymi zasłaniamy puste przestrzenie, a także oczyszczamy nory, za które otrzymujemy bonusowe punkty. Płytki są wybierane z linii miejsc na mapie wyznaczonych przez znacznik drogowskazu, który przemieszczamy wokół planszy. W momencie, kiedy w linii pozostanie 1 lub 2 (dla pary graczy) zajętych miejsc – startuje punktowanie. Osoba, której tura miała się rozpocząć otrzymuje 2 punkty rekompensaty w formie piknikowego prowiantu, a z najwyższym wynikiem odznakę za pokonany szlak – wygrywamy rozgrywkę mając ich parę.

My nie graliśmy we wcześniejsze gry z tej serii, do zainteresowania produktem przekonała nas osoba projektanta oraz nagroda dla tego tytułu. Zabawa przypomina „Patchwork”, natomiast tam funkcjonowała jeszcze forma płatności za puzzle.

Podoba nam się, że pozycja nawiązuje do pieszych wędrówek po górach, ponieważ preferujemy taką aktywność nad spacerami po lesie czy też uprawianiem własnych rabatek. Bardzo wygodnie gra się też na białej przestrzeni, ponieważ całość jest przejrzysta. Rozgrywka wciąga, jest stosunkowo prosta, aczkolwiek nie banalna, idealna dla amatorów, ale zaangażuje również osoby grające w trudniejsze gry.

Dobry wybór dla osób, które preferują gry kafelkowe i lubią łamigłówki logiczne bazujące na puzzlach. „Spring Meadow” to fantastyczna gra dla rodziny i w gronie przyjaciół, którzy niekoniecznie mają czas i siłę na wymagające umysłowo gry, ale i tak poszukują czegoś ambitnego i przyjemnego zarazem.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy PEGASUS SPIELE.

Film: „Spring Meadow” – unboxing

Film: „Spring Meadow” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

2 Pionki, 3 Headed Dog, 9 Planet, Alderac Entertainment Group, Alexander, Arcane Wonders, Artyzan kreatywnemaluchy.pl, Baldar, Bard, Black Monk Games, Brain Games, Cartamundi, Clementoni, Corvus Belli, CUBE Factory of Ideas, Cuboro, Czacha Games, Dadada.pl, Daily Magic Games, DANTE SP. Z O.O., dlp games, DOBRETO Wydawnictwo, Drawlab Entertainment, Edgard, Edipresse Książki, EFKO karton, Egmont, Ei System, Epideixis, Finebooks, FOXGAMES, Franjos Selverlag, Garphill Games, GDM Games, GeGe Co Ltd, GRAiMY, Granna, Haraka Paka, Headu, Heim, Hurrican Games, ICOM Poland, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Kangur Sp. z o.o., Let’s Play, LUDERIS, Mandoo Games, MDR Dystrybucja, Moaideas Game Design, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Octigo Sp. z o.o., Odd Bird Games, OGRY Games, Glosel – taniaksiazka.pl, OUTDOOR Media, Pegasus Spiele, Phalanx Games, Piatnik, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin PSAR, Portal Dragon, Portal Games, Promathematica, Ravensburger, Rebel, RUSSELL KONDRACKI s.j., Sharp Games, Smart Games, Snowdale Design, Sphere Games, Stonemaier Games, TACTIC Games, Teatr Wielki – Opera Narodowa, TM Toys, Trefl, Trefl Joker Line, Tutuconcept Sp. z o.o., Vedra Games, Vertima Trade, What The Frog, Woodgame, Wydawnictwo Neurony, Wydawnictwo Szaron, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!