Recenzja gry Dobble

Przed wami mała „wielka gra”. Mała ponieważ nie zajmuje wiele miejsca na półce, jest szybka w rozgrywaniu i stosunkowo tania. Wielka, ponieważ dzieci i dorośli uwielbiają w nią grać, a sama koncepcja jest wyjątkowo przemyślana i oryginalna, zatem nie dziwi, że tak szybko znalazła się na listach bestsellerów także w Polsce. Mowa o Dobble.

Opisana tu zostanie odmiana dla dorosłych, ale na rynku dostępna jest także wersja Kids – z kolorowymi obrazkami zwierzątek, są także – chyba sprowadzane z zagranicy: edycja Hollywood z elementami z planów filmowych, Smerfy – ze znanymi wszystkim niebieskimi ludzikami i Alfabet – ta w sumie najbardziej edukacyjna. Na podstawie Dobble już wydaje się pewne modyfikacje typu Boost czy Fruit Salad, ale to inne gry więc nie będziemy się nad nimi doktoryzować. Skąd zatem fenomen tej gry?

W okrągłej, metalowej puszce znajdziecie 55 okrągłych kart. Na każdej z nich namalowano 8 symboli. Zawsze tylko jeden z nich jest wspólny pomiędzy dwoma kartami i to wy musicie wyszukać i wskazać ten właściwy, o tym samym kolorze i kształcie, ale innej wielkości. Banalnie proste i maksymalnie wciągające!

Wydawca w instrukcji pokazuje różne warianty rozgrywki, jest ich aż pięć!

W mini-grach wszyscy uczestniczą jednocześnie. Można rozgrywać je w określonej kolejności lub wybierać losowo, albo grać tylko w waszą ulubioną – jak macie ochotę. Wygrywa gracz, który pierwszy nazwie symbol, a jeśli kilku odzywa się w tym samym momencie – ten, który jako pierwszy zabierze, położy lub odrzuci swoją kartę (ten ruch zależy od mini-gry). W przypadku remisu należy dograć jeszcze jedną rundę i pojedynkować się z przeciwnikiem o miejsce na podium.

Pierwsza mini-gra to Piekielna wieża. Każdy z graczy stara się jak najszybciej nazwać symbol wspólny dla swojej karty z tą ze stosu na środku stołu. Wygrywa ten, kto zdobył najwięcej kart z tytułowej wieży.

Druga mini-gra to Studnia. Jest przeciwieństwem tej opisanej powyżej – tym razem rozdane są wszystkie karty i kiedy znajdziemy wspólny symbol odkładamy odpowiednie kółko na środek – wygrywa osoba, która pierwsza pozbędzie się swoich kart.

Trzecia mini-gra Parzy! Każdy ma na dłoni jedną kartę, pokazujemy je jednocześnie i kiedy znajdziemy jednakowe oznaczenie to przekazujemy na rękę drugiej osoby. Przegrywa gracz, który ma najwięcej kart na ręce.

Złap je wszystkie! Mini-gra, w której kolekcjonujemy karty z tym samym obrazkiem i dalej szukamy identycznych ilustracji na reszcie odkrytych kółek.

Ostatni model rozgrywki to Zatruty podarunek – polega on na tym, żeby zebrać najmniej kart ze stosu gry – naszym zdaniem jest już stworzony trochę na siłę, bo przecież, żeby wygrać, można się nie przyznawać do tego, że rozpoznaliśmy i znaleźliśmy odpowiedni, tożsamy motyw.

Opakowanie to klasa sama w sobie – spisuje się idealnie i jest bardzo ładne. Same karty są dobrej jakości – obrazki są śliczne i pomalowane w intensywne barwy, a papier jest wystarczająco gruby. Młody Giercownik był Dobble zafascynowany w zeszłym roku. Właśnie wtedy, podczas którejś z gier, na jednej z kart nasz smakosz odcisnął swoje ząbki, a pomimo to nie jest ona podarta i chociaż już znaczona – w dalszym ciągu jej używamy.

Rozgrywka wyzwala dużo pozytywnej energii, każdy się śpieszy, intensywnie szuka podobieństwa, szybko zagrywa karty. Wszyscy się cieszą i dobrze bawią, nawet dwie osoby, chociaż przyznać trzeba, że jest to jednak gra imprezowa i w parze wiele traci ze swego uroku.

Dobble przeznaczona jest dla 2-8 graczy w zamyśle od 6 lat. Z Młodym Giercownikiem grało się dużo wolniej, nie było rywalizacji, ponieważ z dorosłym niespełna trzy letnia córka nie miała większych szans w rozgrywce na czas. Bardziej była to praca nad umiejętnością kojarzenia i wyszukiwania identycznych rysunków, co dzieci wprost ubóstwiają. Gra uczy spostrzegawczości, a u ogranych dodatkowo oddziałuje na refleks.

U nas Dobble czeka teraz na kolejne odkrycie i drugą młodość, bo musimy przegrać się jeszcze przez kolejne warianty, dzięki którym żywotność gry jest bardzo, bardzo długa. Kiedy znudzi się obecny przedmiot pożądania Młodego Giercownika, powrócimy do sprawdzonego Dobble i spróbujemy swoich sił w bardziej profesjonalnych i złożonych partiach.

Należy jeszcze wspomnieć, że dla fanów wielokrotnych rozgrywek autorzy opracowali system punktowania dla gier turniejowych.

Gra Dobble jest wyjątkowo przyjemna, inna od wszystkich pozostałych i bardzo re-grywalna. Z całego serca polecamy!

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!