Recenzja gry Scrabble

Kiedy tata Młodego Giercownika był jeszcze piękny i młody, a Młody Giercownik nie był jeszcze nawet w planach, gdy odwiedzało się dziadków, to oni albo grali w karty, albo rozwiązywali krzyżówki. Wysiłek umysłowy sprawiał, że seniorzy byli dłużej aktywni i komunikatywni, a ich rozumowanie i bystrość zadziwiały kolejne pokolenia rodziny. Moda na krzyżówki już niestety mija, ale na szczęście obecnie seniorzy coraz częściej wybierają Scrabble, które podoba się także młodszym graczom i łączy pokolenia poprzez cudowną zabawę.

Gra od wielu lat jest dostępna w sklepach, zatem powstały rozmaite jej wersje.

Scrabble Speed jest bardzo interesującą odmianą, ponieważ jest wyjątkowo dynamiczna. Otrzymujemy świetne opakowanie na płytki wyglądem przypominające nowoczesny młynek do kawy. Wewnątrz znajdują się literki, po naciśnięciu przycisku z boku urządzenia wylatuje garść płytek dla każdego z graczy i włącza się stoper, który odmierza czas i sygnalizuje zbliżający się koniec rundy. Nowością jest to, że tutaj każdy z nas układa swoją własną krzyżówkę z wylosowanych kostek i otrzymujemy punkty za ilość słów oraz za długość najdłuższego wyrazu. Kolejna tura to nowe płytki z maszynki i kontynuowanie zabawy na szybkość. Takie domowe turnieje na krzyżówki Scrabble.

Scrabble Łamisłówka (Twist & Turns) to chyba najnowsza z gier tego tupu. Podoba nam się w niej to, że nie targamy ze sobą w plener planszy do gry, a fajną tubę z okrągłymi płytkami. Każda z nich nacięta jest w jednym miejscu, w którym dotykać musi kolejnej litery. Rozdzielamy wszystkie płytki pomiędzy graczy, odwracamy widoczną stroną pierwszych siedem z naszych zasobów – nie z woreczka, jak w dawnym Scrabble i tak, żeby przeciwnik też je widział – i układamy wyrazy we wszystkich możliwych kierunkach. Atrakcyjnym urozmaiceniem wpływającym na dynamikę i przebieg gry są płytki akcji. Zatrzymanie kolejki – aktywny gracz układa drugie słowo, podbieranie przeciwnikowi dwóch lub trzech liter z jego puli, zmiana kierunku kolejki rozgrywających na przeciwny.

Na rynku zakupić można odmianę podstawki typu Scrabble Travel, która jest wygodniejsza podczas podróży. Spotkaliśmy się również z wersją kościaną (Scrabble Dice) – gracze rzucają swoje kostki z sześcioma literami na każdej stronie i układają słowa jakie wypadły ze szczęśliwej dłoni lub z kubeczka. Dla posiadających bardzo mało miejsca w bagażu przydatna będzie znowu wersja karciana (Scrabble Slam) – tu ciekawa sprawa – daną kartą możemy zakryć poprzednią wystawioną przez przeciwnika i w ten sposób poprzez – nie dodanie do wyrazu – a odłożenie karty na odpowiedni stos już wcześniej wystawionych, tworzymy nowe słowo.

Możecie także wyszukać wersję Scrabble Junior – ma ona obrazki ułatwiające grę najmłodszym miłośnikom krzyżówek. Dla poszukujących zupełnie zmienionej zabawy Scrabble Flip – strzelamy z wyrzutni żetonami do tarczy literowej i budujemy z liter słowa. Dla umysłów ścisłych lub mających problemy z matematyką i muszących trenować – Equate – na kafelkach numery i znaki działań.

Młody Giercownik posiada zestaw podstawowy Scrabble Original. Otrzymaliśmy w pudełku twardą planszę, na której układamy słowa, 100 płytek (98 z literami, plus dwie puste blanki – zastępujące każdą z nich), 4 stojaki (bardzo dobrze wykonanie, nie przewracają się), woreczek na płytki, z którego losujemy, instrukcję.

Każdy z graczy bierze 7 liter. Rundę rozpoczyna ten z was, który miał na pierwszej kostce literę będącą bliżej początku alfabetu. Pierwszy wyraz układamy na środku planszy i dobieramy nowe litery zastępując te wyłożone. Odpowiednie miejsca na planszy przekładają się na premię z liter lub za słowo, poza tym otrzymujemy punkty z samych płytek. W momencie kiedy ułożymy wyraz ze wszystkich liter, które posiadamy, otrzymujemy 50 punktów premii. Można wychodzić ze słowami powtarzającymi się na planszy, ale tylko takimi, które znajdziemy w słowniku – mogą być w liczbie mnogiej – zresztą zasady możemy modyfikować pod siebie jeśli mamy ochotę – to w końcu nasza gra i nam ma być przyjemnie. Rozgrywka kończy się kiedy nie mamy już liter w zapasie lub kiedy dwa razy z rzędu obaj gracze nie będą mogli wyłożyć słowa.

Młody Giercownik lubi Scrabble i wybiera grę bardzo często. Natomiast, chociaż rozpoznaje już sporo liter, to nie ma jeszcze pamięci do słów, zatem my układamy litery córki, a ona uczy się pisania nowych wyrazów i utrwala kształty liter.

Świetna rozrywkowa gra dla całej rodziny i super sposób na naukę języka polskiego dla wszystkich młodych giercowników. Polecamy!

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!