Recenzja gry planszowej 5 sekund Edycja specjalna

5 sekund reklamuje się jako „gra, w której szybko myślisz i szybko mówisz” i obiema rękami podpisujemy się pod tym stwierdzeniem. Z dynamiki rozgrywki wypływa jej największa zaleta, którą są wesołe, często kuriozalne odpowiedzi graczy walczących z czasem (na pierwszym miejscu) i przeciwnikami.

Celem gry jest dotarcie pionkiem do mety, a umożliwia nam to poprawne udzielenie odpowiedzi na pytania z serii „Wymień 3…”, zaznaczyć także należy, że trudnością nie koniecznie jest ich poziom merytoryczny, ale czas – jedynie tytułowe 5 sekund na wypowiedź.

W pudełku znajdziemy planszę do gry – prosta, nie robiąca większego wrażenia – ze zwykłym torem w kształcie cyfry „5” oraz miejscami na zużyte karty Zmiana i Następny, z dwoma polami Strefa zagrożenia, na których tracimy kolejkę przy błędnej odpowiedzi. Pojemniczek na karty z pytaniami – całkiem zgrabny i przydatny podczas rozgrywki – nie wszystkie karty się do niego mieszczą, ale nie gramy kompletem talii. 362 dwustronne karty z pytaniami, czyli w sumie 724 pytania wymyślone w edycji specjalnej przez samych graczy, co stanowi naprawdę słuszną bazę do zbłaźnienia się i zrobienia z siebie kompletnego idioty – co jest tu właśnie najzabawniejsze – śmiejemy się z samych siebie i kompanów przy stole, którzy poprzez pośpiech gubią się w swoich myślach i plączą języki. Specjalny czasomierz w formie plastikowej tuby ze spiralą, po której spadają metalowe kuleczki – widowiskowy, ciekawszy od standardowej klepsydry, z dźwiękiem klaksonu przy obrocie. Instrukcję – logiczną, zwięzłą, jak trzeba. Wśród kart z pytaniami są także karty Zmiana – wymiana na nowe pytanie, a także karta Następny – przesunięcie pytania na kolejnego gracza, z zaznaczeniem, że kiedy odpowie on błędnie, to my już z automatu przesuwamy swój pionek do przodu.

Przebieg gry polega na losowaniu pytania – udzieleniu poprawnych 3 odpowiedzi w czasie 5 sekund. Kiedy się pomylimy, pytanie przechodzi na kolejną osobę, jednak nie może ona się powtarzać, a powinna wymyślić nowe odpowiedzi. Jeśli nikt nie odpowie na pytanie – gracz, który je wylosował porusza się w stronę mety.

Młody Giercownik w momencie, gdy zobaczył czasomierz, zmonopolizował odmierzanie czasu. Dzieci nie oddadzą nam tak łatwo tego urządzenia, a rodzeństwo najprawdopodobniej będzie walczyć o jak najdłuższe jego posiadanie i obsługę. Na opakowaniu oznaczono, że gra przeznaczona jest dla graczy od 8 lat – myślę, że uzależnione jest to od pytania – kategorie są wielorakie, natomiast czasu jest naprawdę mało – ewentualnie można obniżyć pułap wiekowy poprzez zmianę reguł – może dwustronny obrót czasomierza na każdym pytaniu? Wasza inwencja twórcza… Możecie też zakupić wersję Junior.

Gra przeznaczona dla 3 do 6 osób, ale w parze też jest sympatycznie, chociaż czujemy brak trzeciego gracza. Nie widzimy powodów, żeby nie grało zresztą więcej osób – jakiś pionek zawsze się znajdzie, natomiast kłopotem będzie znalezienie każdych następnych, nowych i trafnych odpowiedzi, bo przestoje w oczekiwaniu na swoją kolejkę na pewno nie będą się dłużyły – tylko 5s!

5 sekund jest grą typowo imprezową, ale również rodzinną. Rozgrywka jest bardzo szybka – zajmuje ok. 15 minut. Zabawa jest przednia – luźna i wesoła, od razu ulatuje napięcie po męczącym dniu i gra całkowicie nas pochłania. Ten produkt zmniejsza dystans pomiędzy graczami, rozwesela i daje poczucie spełnienia, kiedy zdążymy. Pozytywne emocje rosną z każdym kolejnym pytaniem, czasem można się pokłócić, ale zazwyczaj nie ma na to czasu, bo pędzimy z odpowiedziami jak wariaci i maksymalnie skupieni nie zastanawiamy się nad całym bożym światem. Super rozrywka!

Film: 5 sekund Edycja specjalna – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!