Recenzja gry kościanej Tenzi

Reklamowana jako najszybsza gra świata, czy na pewno aż tak prędka – nie wiemy, ale z pewnością zmierzają do tego jej mistrzowie, a nimi możemy się stać, kiedy zejdziemy poniżej 10 s.

Tenzi, czyli jak zrobić grę tylko z kostek! W opakowaniu otrzymujcie ich w sumie 40, więc po 10 szt. dla czterech graczy, dla każdego w innym kolorze.

Mamy różne warianty zabawy. W standardowym Tenzi dążymy do tego, aby zgromadzić wszystkie kostki z jednakowym wynikiem. Gracze zaczynają jednocześnie i po pierwszym wyrzucie decydują się, które oczka będą zbierali – zazwyczaj te, których wypadło najwięcej. Przerzucamy więc kolejne kości do momentu, aż na wszystkich będzie identyczna liczba kropek.

Autorzy gry, wiedząc zapewne, że produkt może szybko się znudzić wprowadzili różne warianty rozgrywki. Mamy zatem wieżę Tenzi – kostki z pasującym wynikiem układamy jedna na drugiej i pierwsza osoba, która zbuduje swoją konstrukcję wygrywa. Jest też dzielone Tenzi – pięć kostek z tym samym wynikiem, reszta z innym. Drużynowe Tenzi – cały team zbiera te same kości. Mega Tenzi – zawartość jest dzielna tylko na dwie osoby i przerzucamy 20 kostek. Podbierane Tenzi – chyba najfajniejsze, ponieważ z negatywną interakcją – jeśli przeciwnik wyrzuci kości, które zbieramy, podbieramy mu je, podkładając w zamian te nam niepasujące (z zastrzeżeniem, że dopiero po pierwszym wyrzucie i tylko wtedy, gdy przeciwnik kolekcjonuje inne). Celowane Tenzi – przed rozgrywką deklarujemy, które oczka zbieramy. Tenzi na czas – to w sumie podciąganie swoich rekordów, a pokręcone Tenzi – to mix wcześniejszych wariantów.

Czy taka gra się sprawdza?

Zauważmy, że występuje tu jedynie losowość – nie mamy wpływu na kości, a tylko na szybkość przerzucania, zatem jest to rozgrywka w gruncie rzeczy bezmyślna. Rozwija refleks gracza – to na pewno, ponieważ ręce i dłonie będą w nieustannym ruchu. Ważna jest również spostrzegawczość – zarówno w szybkim przeglądaniu swoich kości, jak również kiedy zabieramy je innym. Tenzi może być przydatna przy rehabilitacji chorych, kiedy młode giercowniki muszą ćwiczyć kończyny górne, z powodu różnego rodzaju problemów zdrowotnych, a zabawa i rywalizacja z innymi może do tego zachęcać. Więcej radości daje zabawa drużynowa – kiedy impreza dorosłych kuleje, albo kiedy próbujemy ogarnąć szalejącą gromadę dzikich dzieci – zgromadzić taką bandę przy jednym stole i niech konkurują ze sobą o jakąś nagrodę – widok niesamowity, emocje sięgające zenitu i stukot przeraźliwy, ale jaka wesoła zabawa!

Przyznać też trzeba, że Tenzi jest bardzo przyjazne dla nieśmiałych dzieci, które obawiają się nowych wyzwań, a które trzeba jakoś wdrożyć w większą grupę. Pozytywnie również oddziałuje na proces decyzyjny i inicjatywę – trzeba szybko wybrać, co będziemy zbierali.

Świetna gra turniejowa dla dzieci, ponieważ nie ma tu nic do tłumaczenia, każdy imprezowicz zaraz załapie, co ma robić, a radości ze ścigania się jest naprawdę wiele, włączając w to jeszcze podbieranie kości – autentyczne silne emocje gwarantowane! Polecamy kiedy macie tłumy w domu!

PS. Kiedy nie używamy jako Tenzi – zawsze możemy pożyczyć kostki do innych gier, bo te ciągle jeszcze wykorzystywane są bardzo często, a lubią się gubić i zużywać.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!