Recenzja gry logicznej Króliczek

Króliczek to trójwymiarowa gra logiczna – układanka przeznaczona dla dzieci w wieku 2-5 lat. W ofercie wydawcy znajdziemy także inne tego typu zabawki, zatem jest w czym wybierać, a skorzystać z całą pewnością warto!

W skład zestawu wchodzą trzy duże, drewniane klocki w kolorach: czerwonym, niebieskim i żółtym oraz tytułowy zwierzaczek. Do rozwiązania mamy 60 zadań z podziałem dwustronnych kart na cztery kolory (jw. plus zielony) odpowiadające określonemu stopniu trudności. Ilość wyzwań czekających na gracza w poszczególnych etapach podzielona została następująco: 18, 16, 12, 18 układów na każdy rok życia dziecka. Bawiąc się przechodzimy przez wszystkie poziomy nauki, tj.: starter, junior, expert i zdobywamy tytuł mistrza. Czas spędzony z tą klockową grą to nie tylko rewelacyjna rozrywka dla dziecka, ale także chwile przeznaczone na edukację przedszkolną.

Zdawałoby się, że cztery elementy to niewiele, ale możliwości układania klocków jest naprawdę sporo, a ich poziom trudności – mocno urozmaicony. Od banalnych ustawień króliczka z pojedynczym blokiem, dzięki którym gracz uczy się na przykładach, czym jest przestrzeń i jak można w niej rozmieszczać rozmaite przedmioty względem siebie, aż po całkiem skomplikowane konstrukcje wieżowe, nad którymi chwilę pomyśleć muszą nawet rodzice- no może starszy brat lub siostra. Najmłodsze dzieci poznają pojęcia typu góra-dół, wewnątrz- na zewnątrz, widoczne- schowane, itp., a starsze już nawet konstruują.

Zielony poziom to króliczek i pojedynczy klocek, żółty to już trzy składowe, czerwony to kompletny zestaw i większe wysokości, a niebieski to bardziej nietypowe ich ułożenie – w szczególności tych schowanych wewnątrz największego – niebieskiego sześcianu. Niektóre obrazki są podobne do siebie, różnią się jedynie tym, jak bardzo królik wystawia uszy – ich odróżnienie to także forma nauki.

Dzieci odkrywają trójwymiarowy świat i zależności pomiędzy klockami. Wielokrotnie doświadczają jak działa grawitacja i dowiadują się, że zamknięte z wybranych stron wnętrze jest ograniczone i układ w środku musi być dokładnie przemyślany. Kiedy nasi milusińscy zmęczą się rozwiązywaniem łamigłówek przestrzennych, mogą po prostu bawić się klockami. Są one na tyle duże, że nie ma możliwości ich połknięcia i na tyle wytrzymałe, że ich zniszczenie to wielka sztuka.

Króliczek rozwija myślenie logiczne, spostrzegawczość, planowanie strategiczne, wyobraźnię przestrzenną. Dziecko samo musi zdecydować, które klocki będą potrzebne do ukończenia zadania i odkłada elementy zbędne. Powinno skoncentrować się na swojej pracy i celu. Konstruuje układ ukazany na obrazku, widoczny z frontu, który po zakończeniu budowania powinien samodzielnie i stabilnie stać. W momencie, gdy widok od przodu jest identyczny z obrazkiem na zadaniu – udało się!

Młody Giercownik z kilku gier, które otrzymał, jako pierwsze pudło do otwarcia wybrał Króliczka – jest milusi i aż chce się go rozpakować i samemu trochę się pobawić. Nawet starsze dzieci chcą zaczynać od najłatwiejszego poziomu – w końcu pierwsze sukcesy dodają energii do kolejnych prób. Po zabawie córka wzięła karty zadań i schowała do swojej szkatułki z wychudzoną najmodniejszą lalą na świecie, gdzie trzyma wszystkie swoje skarby i pilnie strzegła. Podobało nam się, że poza wypełnianiem poleceń z kart, budowała własne konstrukcje.

Zabawka bardzo przydaje się rodzicom do samodzielnej pracy z ich dziećmi w domu, ale zadowoleni z niej będą również pedagodzy i terapeuci w przedszkolu. Dzieci dowiadują się, że rozwiązując zadania będą napotykać pewne przeszkody, uczą się szukać rozwiązań tych problemów. Krok po kroku dowiadują się, jak należy postępować, ponieważ to, co oczywiste dla dorosłych, na ogół nie jest takie dla małego dziecka.

Gra umożliwia opanowanie nowych umiejętności przez uczestników zabawy. W trakcie rozrywki-edukacji warto zadawać dziecku pytania, które naprowadzą je na pomyłkę w rozumowaniu i wykrycie błędu konstrukcyjnego. Podano tu przykłady najlepszych, najbardziej pomocnych pytań. Bardzo dobrze, że na samej karcie zadania nie ma odpowiedzi – pokazano je w osobnej ulotce, ponieważ dzieci upraszczają sobie naukę podglądając odpowiedzi i ucząc się ich na pamięć.

Myśl odważnie i baw się, to hasło opisujące ten produkt. Niektóre zadania można rozwiązać na kilka sposobów, co czyni zabawę jeszcze bardziej atrakcyjną, a dzieci same zaczynają kombinować i rozszerzać horyzonty swojego pojmowania i pogląd na rzeczywistość. Wspaniały produkt dla najmłodszych urwisów.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy firmie Granna.

Film: Króliczek – unboxing

Film: Króliczek – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!