Recenzja gry planszowej Activity Original

Gry typu kalambury są najlepsze dla rodziny – podczas zabawy za każdym razem jest wesoło, a rozgrywki, w których gracze gestykulują, opowiadają lub rysują zawsze najbardziej śmieszą, ponieważ posiadamy swoje nawyki, odruchy i sposoby prezentacji, które bywają bardzo komiczne.

Pamiętam jak dawniej w telewizji triumfy popularności widzów święcił program Pana Gąsowskiego, w którym znani artyści pokazywali, kreślili na wielkich kartkach papieru i wesoło gawędzili oraz oczywiście zgadywali i… – co w tym najlepsze, mylili się! Nie było tam skandali i wielkiego show jak obecnie, ani wymyślnych efektów specjalnych, ale proste ludzkie zachowania i galeria rozmaitych charakterów oraz osobowości ukazywane na przykładzie komunikacji werbalnej i przede wszystkim niewerbalnej. Ciało mówi więcej niż słowa, zatem oglądali to wszyscy! Nie dziwmy się więc, że tego typu zabawy zawsze będą bardziej popularne niż mechaniczne poruszanie się pionkiem po planszy – szczególnie wśród dzieci.

Activity jest fenomenem – gra roku w Australii, Austrii, Czechach, Rosji i w Słowenii oraz ponad milion zadowolonych z zakupu klientów przemawiają za jakością i oryginalnością tego produktu.

Po otwarciu opakowania widać, że wydawca starał się dopracować wszystkie komponenty – duża, kolorowa plansza jest wygodna w składaniu – super, że dzieli się w połowie. Pionki są drewniane, a karty dobrze leżą w wyprasce. Pomyślano nawet o tym, żeby piasek w klepsydrze nie był przeraźliwie blady, a w odcieniu sympatycznego różu. Kart jest cała masa – jeśli będziecie często grywali, a będziecie na pewno, bo wasze szkraby pokochają tą grę, to radzimy je zabezpieczyć.

Trzy stosy kart oznaczonych cyframi 3-5 ze wzrastającym poziomem skomplikowania haseł sprawiają, że Activity na pewno będzie wywoływała silne emocje, a różnorodność przekazu towarzysząca komunikatom bardzo urozmaica przebieg gry i odkrywa nowe pokłady twórczej energii uwalniającej się z uczestników tej genialnej zabawy.

Z całą pewnością jest to rozrywka typowo imprezowa. Sięgając po Activity podczas domówki czy urodzin z pewnością uznacie, że wiele innych artykułów, z którymi mieliście wcześniej do czynienia, może tylko poudawać gry, których przeznaczeniem jest bawienie tłumów. Aż do 16 uczestników podzielonych na 4 zespoły – to jest dopiero miażdżący konkurencję wynik, a nie jakieś 6-8 osób, jak w wielu innych nazywających siebie dumnie party-grami produktach! Spróbujcie kiedyś zagrać w jedną grę z całą klasą, albo poprowadzić rywalizację pomiędzy działami z pracy – istny szał! A teraz trochę o przebiegu samej rozgrywki…

O wyborze odpowiedniego pytania decyduje kolor pola, na którym stoi pionek naszej drużyny, a o formie komunikacji – symbol. Jeśli odgadniemy dane hasło, przesuwamy pionek o cyfrę widoczną na odwrocie karty. Rywalizację podbija na pewno możliwość zbicia pionka przeciwników – w momencie kiedy nasz wędruje na następne pole, gdzie stoi już znacznik drugiego zespołu, tamten zostaje wycofany na miejsce za nami.

Na każdej z kart jedno hasło oznaczono na czerwono. Barwa w tym przypadku wskazuje na otwartą rundę. Hasło przekazuje demonstrator nie tylko swojemu zespołowi, ale wszystkim grającym, a zasady punktowania się zmieniają. Kiedy odgadnie przeciwna drużyna pionek przesuwa się o 4 pola do przodu, a my o dwa pola w tył, a kiedy wygrają osoby z zespołu demonstratora, galopujemy aż 6 pól w stronę mety.

Rozgrywki z trzema osobami nie polecamy, ale istnieje taka możliwość. Gramy wtedy tylko w otwarte rundy, a pionek jest poruszany przez gracza, który odgadł hasło oraz przez demonstratora. Nie ma możliwości bicia pionków.

Activity zdobyła tak ogromną popularność wśród graczy, że powstała cała seria tych gier.

Opisywana tu Activity Original to gra dla dorosłych i młodzieży. Activity Compact to kompaktowe wydanie oryginału, a Activity Go to jej kieszonkowa wersja mająca aż 18 haseł na każdej karcie i kostkę zamiast planszy. Activity Junior stworzono z myślą o dzieciach w wieku szkolnym, np. gimnazjalnym i dostosowano poziomem trudności do młodszych użytkowników – zawiera 3 lub 6 haseł na karcie, przedstawionych w języku polskim angielskim. My First Activity to zestaw dla przedszkolaków rozpoczynających dopiero bardziej intensywne poznawanie świata – na kartach mamy duży obrazek oraz hasło, również w dwóch językach.

Activity jest przebojem wszystkich imprez, podczas tej gry ludzie świetnie mogą się zintegrować i lepiej poznać. Stopniowo przełamujemy rozmaite dzielące nas bariery – wiek, wykształcenie, zawód, nieśmiałość, uprzedzenia. Zawsze jest mnóstwo śmiesznych sytuacji i rewelacyjnej zabawy! Doskonała rozrywka.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy firmie Piatnik.

Film: Activity – unboxing

Film: Activity – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!