Recanzja gry karcianej Monopoly Deal EURO 2016

Kolejna gra z serii Shuffle charakteryzująca się bardzo fajnymi i wyjątkowo poręcznymi opakowaniami na karty. Tym razem Oficjalny Produkt Licencjonowany PZPN związany z właśnie rozpoczynającymi się dzisiejszego dnia mistrzostwami EURO 2016. Zapraszamy na szybką recenzję, jeszcze zanim zacznie się wieczorny mecz…

Monopoly Deal to karciana wersja klasycznej planszówki znienawidzonej przez zaawansowanych graczy, ale ukochanej przez całą resztę, ponieważ wszyscy od niej zaczynali swoją przygodę z grami. Produkt ten promuje Robert Lewandowski, ale łącznie mamy tutaj 22 piłkarzy, czyli skład podstawowy i rezerwę.

W pierwotnej wersji karcianego Monopolu zbieraliśmy ulice, które składały się na zestawy – w momencie uzbierania trzech dzielnic kończyliśmy grę. W tej odsłonie produktu zostały one zastąpione piłkarzami. Mamy kasę, o wartościach 1-5 M oraz jedną dychę. Mamona tworzy nasz bank, z którego korzystamy w momencie gdy musimy zapłacić przeciwnikowi. Dodatkowo wszystkie karty w grze mają wartość wyrażoną w gotówce, zatem także one mogą służyć jako waluta. Jeśli nie będziemy posiadali pieniędzy na opłaty, to przeciwnik zabiera naszych zawodników, czyli oddala nas od pełnych składów drużyn danego koloru. Każdy z graczy ma do wykonania trzy ruchy, a do wyboru są: bezpłatne wykładanie kart zawodników, odkładanie kart do banku lub zagrywanie kart akcji. Te ostatnie związane są z zarządzaniem drużyną piłkarską i wiele z nich tworzy negatywną interakcję w grze. Wśród nich znalazły się: gwiazda i super gwiazda, jesteś najlepszym zawodnikiem, zastępstwo, gool, premia i podwójna premia, transfer i super transfer, bierz kasę, po prostu powiedz nie. Na każdej z tych kart wyjaśniono, co uzyskujemy po jej zagraniu. Wśród poleceń są tu m.in.: zabieranie pojedynczych zawodników jak i kompletnych drużyn, różnego typu opłaty, dodatkowe możliwości pociągnięcia kart ze stosu, odmowy, pobrania gotówki, zamiany zawodników. Mamy do dyspozycji także dzikie karty, które zastępują dwa lub więcej kolorów piłkarzy.

Bardzo spodobał nam się fenomenalny czarny zestaw, czyli fakty historyczne: założenie PZPN, pierwszy mecz międzynarodowy, złoty medal na olimpiadzie w Monachium, debiut na Mistrzostwach Europy. Pełni on walory edukacyjne.

W opakowaniu znajdziecie skrótowe karty pomocy opisujące zasady gry w pigułce, sprawdzają się bardzo dobrze, gdy o czymś zapomnimy w trakcie zabawy.

Gra karciana jest mniej losowa niż standardowa planszowa z omawianej serii. Jest tu więcej kombinowania i taktyki, nie można też zbankrutować. Mechanika prowadzenia rozgrywki jest interesująca i zupełnie odmienna, stosunkowo łatwa w nauczeniu się dla dorosłego, a dziecku zawsze można pomóc. Wykonanie jest eleganckie, a mobilność dużą zaletą produktu.

Młody Giercownik nie zrozumiał jeszcze wszystkich zasad, natomiast córka z wielką chęcią rozkładała karty zawodników i układała je kolorami. Natomiast samym rodzicom produkt aż tak się spodobał, że przy rozpakowywaniu każdy chciał oglądać karty, co było bardzo wesołe i całą śmieszną sytuację z przepychanką zarejestrowała jak zawsze niezawodna w takich momentach kamera.

Gra bardzo na topie i powinna się wyjątkowo podobać. Wyśmienita na szybkie partyjki pomiędzy meczami – w tym naszej reprezentacji, której będziemy kibicowali z całych sił. Szkoda tylko, że przekaz dotyczący tegorocznych Mistrzostwa Europy zdominowała groźba potencjalnych zamachów we Francji i więcej mówi się w mediach o terroryzmie i imigrantach niż o samych rozgrywkach czy związanej z nimi pięknej idei fair play. My już odliczamy minuty do pierwszego gwizdka, a przedłużający się czas oczekiwania umila nam ta właśnie gra karciana.

Bardzo polecamy! W tej cenie, aż tyle dobrej zabawy i w takim genialnym – mistrzowskim klimacie rozpoczynającego się właśnie turnieju. Wydaje nam się, że trudno znaleźć coś lepszego ze świata gier, a związanego z EURO 2016. Jesteśmy zachwyceni i atmosfera nam się udzieliła!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy firmie Cartamundi.

Film: Monopoly Deal edycja EURO 2016 – unboxing

Film: Monopoly Deal edycja EURO 2016 – przebieg/zasady gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!