Recenzja gry planszowej 303 – Bitwa o Wielką Brytanię

Gra powstała w 70 rocznicę zmagań o Brytyjskie niebo. Okres tych walk nazwano Bitwą o Anglię. Właśnie wtedy Winston Churchill – 13 dnia odpierania zmasowanego ataku Luftwaffe – wypowiedział słynne słowa, które po dzień dzisiejszy powtarza się uczniom w szkołach na lekcji historii i języka polskiego „Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. W ten sposób honorowano pilotów RAF i najsłynniejszy polski Dywizjon 303 wchodzący w ich skład.

Pięknie, że tak znakomitym produktem wspomina się obecnie te szczytne dla Polaków dni. Asy przestworzy, odważni piloci, bohaterzy sprzed lat – ożywają na nowo, a my kierujemy ich samolotami podczas podniebnych pojedynków w tej fantastycznej grze.

W stosunkowo niewielkim opakowaniu znajdziemy grę oferującą nam wiele dobrej zabawy. Nie, nie godzin, bo całość trwa ok. kwadransa, ale rozpoczynamy ją wielokrotnie i powtarzamy z niesłabnącymi emocjami.

W opakowaniu schowano instrukcję, jak zawsze w tym wydawnictwie zawierającą mnóstwo interesujących treści historycznych podanych w przystępny sposób. Żetony autentycznych myśliwców, które po otrzymaniu trafienia obracamy na drugą stronę ukazującą uszkodzoną maszynę. Te należące do aliantów naprawiać możemy na lotniskach. Czarne kostki znaczników informujące o ilości strzałów, które może w danej chwili jeszcze zużyć nasz samolot. Kostki do rzucania z lotniczymi oznaczeniami sił powietrznych Wielkiej Brytanii, Polski i Czechosłowacji oraz Luftwaffe, które decydują o trafieniu lub spudłowaniu. Jest również prosta, ale praktyczna plansza przypominającą mapę wojskową widzianą z lotu ptaka, taka – jakie się ponoć spotykało w sztabach dowodzenia. Na jej rogu doczepiono wskaźnik odmierzający czas do końca gry oraz momenty, w których musimy zatankować samolot – wygląda jak prawdziwy licznik zegara wyjęty z kabiny pilota – fenomen!

Grać mogą dwie osoby i jest to idealna wojenna gra dla pary, jeśli szukacie czegoś krótkiego, nie trudnego, ale z mocno wyczuwalnym klimatem. Celem jednej strony jest konwojowanie bombowca do Londynu, kiedy to się uda, zrzuca on bomby i zmieniamy bieg dziejów. Drugi gracz ma za zadanie zestrzelić bombowiec lub utrzymać go na obrzeżach miasta przez czas trwania rozgrywki.

Bardzo interesującą specyfiką produktu jest próba odwzorowania rzeczywistej fazy ruchu myśliwców. Kiedy strzelamy w przeciwnika następuje manewr przelatywania obok – ustawiamy się po jego drugiej stronie lub na sąsiednich polach – szczegóły doskonale ukazano na ilustracjach w instrukcji.

Ponoć kiedy szybujesz w przestworzach niczym ptak, to czujesz się prawdziwie wolny. Bardzo podoba nam się to nieskrępowanie w grze, ta dowolność ruchów i swobodne formowanie szyku oraz wprowadzanie w życie własnej taktyki obrony lub ataku.

Grając w 303 Bitwa o Wielką Brytanię autentycznie cieszyłem się jak mały chłopiec. Od zawsze uwielbiałem oglądać samoloty w akcji na piknikach lotniczych i z bliska, na pasach startowych oraz w muzeach. Młody Giercownik już kilka razy uczestniczył z nami w takich imprezach.

Zastanawialiśmy się jak córka podejdzie do gry, bo tematyka jest jednak bardziej domeną chłopców. Młodemu Giercownikowi, co nas zaskoczyło, wyjątkowo przypadł produkt do gustu. Sama, bez niczyjej pomocy rozłożyła samoloty na planszy. Następnie skorygowała błędy w ustawieniu porównując z instrukcją i rozpoczęła przesuwanie – tylko, że kostek strzałów po planszy, ponieważ ich czarny kolor skojarzył jej się z barwą krzyży Luftwaffe na kostkach. Nie odeszła jednak od planszy i bawiła się po swojemu w grę przeznaczoną dla graczy od 10 lat! Nasza mała dziewczynka…

Trening w siłach powietrznych został już rozpoczęty, pierwsze naloty i potyczki w chmurach mamy za sobą. Każda kolejna rozgrywka uczy nas taktyki i ciągle poszukujemy najlepszej metody na nasz mały, prywatny Blitzkrieg. Zatem do dzieła! Stery w dłonie!

Nie dziwi nas nagroda, którą przyznano tej grze podczas 5 edycji konkursu o miano Planszowej Gry Wojennej Roku 2010. Produkt, który powinien mieć na własność każdy szanujący się strateg, miłośnik lotnictwa, amator historii i chłopiec w każdym wieku, bo oni wszyscy kochają samoloty, nawet bardziej niż dziewczyny pilotów. Strzał w dziesiątkę!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Film: 303 Bitwa o Wielką Brytanię – unboxing

Film: 303 Bitwa o Wielką Brytanię – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!