Recenzja gry edukacyjnej 50 Games Ludattica

Duże zestawy gier zawsze są atrakcyjną opcją dla wszystkich, którzy nie chcą oszczędzać na dziecku, a mają już nadmiar opakowań na półkach. Z jakością bywa różnie, dlatego warto sprawdzać blogi i kanały video opisujące zawartość. Dzisiaj przyglądamy się jakie gry edukacyjne bazujące na puzzlach produkują Włosi – dokładnie Lisciani. Opisywany tytuł to 50 Games Ludattica.

Pierwsza sprawa warta zaznaczenia to waga opakowania – nie płacimy za puste przestrzenie, wnętrze wypakowane jest po same brzegi rozmaitymi komponentami. Temat zabawy to wsi spokojna, wsi wesoła – mamy zatem kolorowe domki w stylu a la Toskania, wąskie ścieżynki, dziecięcych ogrodników, stracha na wróble, całą gromadkę trzódki chlewnej, wypasanej, mleko dającej, znoszącej jajeczka itp., itd. Ogrom!

Całość na mocnej tekturce, w wyrazistych kolorach, pięknie ilustrowana – doprawdy aż szkoda chować, ale trzeba, bo potrafi zająć prawie cały dziecięcy dywanik z drogami dla samochodzików. Nie będziemy zanudzać was każdą odmianą gry, ale wskażemy ich rodzaje.

Sporych rozmiarów puzzle domku dla zwierząt oraz domku zagrody mają wyciągane okna, zatem dziecko może rozpoznawać wybrane kształty i je dopasowywać. Krówki, konie, prosiaczki, owce, psy, osły, króliki, kozy – każde w wersji dorosły i młody, wiec możemy tworzyć parki. Obowiązkowo musi być traktor – tutaj potężny niczym pociąg, ładniejszy niż w wersji środkowoeuropejskiej i z przyczepką wiozącą nie bele siana, a beczułki z oliwą! Fantastyczna sprawa, bo dziecko poznaje wielkości i interesującą pracę na plantacji oliwek. Trzy drzewa, do których będziemy dobierali właściwe owoce: czereśnie, brzoskwinie i gruszki. Zabawy te stymulują umiejętność obserwacji, myślenia logicznego i małą motorykę.

Gry planszowe typu bingo polegają na wspomnianym wcześniej dopasowywaniu, dokładaniu, losowaniu elementów, ich właściwym ułożeniu lub schowaniu do woreczka, a także wyszukiwaniu innych – nowych, często bazują również na nauce kształtów. Są tu owoce, małe zwierzątka, kotki i myszy, zwierzęta podwórkowe i oczywiście cała reszta. Poza wspomnianą wyżej małą motoryką rozwijają zdolność do zawierania relacji na zasadzie równości i przynależności, rozwijają zasób słownictwa i zapamiętywanie.

Gry pamięciowe typu memory dla pary oraz 2-4 graczy, w których poza wspomnianymi wcześniej zwierzakami możemy jeszcze wybierać polne owady. Memory, jak sama nazwa wskazuje rozwija pamięć, w szczególności wzrokową.

Gry planszowe z pionami – wybrane zwierzęta ścigają się, przesuwając o określoną liczbę pól lub stając na wylosowanym kolorze. Takie gry towarzyskie uczą przestrzegania zasad, rozwijają m.in. zręczność, konsekwencję i analizę.

Pozostałe gry to chociażby segregowanie rozmaitych elementów pod względem rozmiarów. Łączenie rodzin rozwijające sferę emocjonalną u dzieci. Klasyfikacja i porównywanie zbiorów, biorąc pod uwagę rożne kryteria, przykładowo – zwierzęta: pełzające, skaczące, latające, chodzące. Naśladowywanie dźwięków. Wzbogacające wyobraźnię tworzenie własnych gospodarstw z odpowiednimi układami dróg i dobytkiem. Wymyślanie historii rozwijających zdolności lingwistyczne – dzień w ogrodzie. Możemy także budować własne scenariusze trenując komunikację i relacje z otoczeniem. Zabawa w mima, zgadnij kim jesteś, brakujący element i oczywiście liczenie do 5 i do 10.

Bardzo podoba nam się, że wydawca wyjaśnił na które sfery rozwoju dziecka oddziałują odpowiednie gry i zabawy oraz ułożył listę 50 przykładowych aktywizacji dziecka.

Po rozpakowaniu pudełka Młody Giercownik bawił się dokładnie calutki dzień – od rana do wieczora, z przerwami na posiłki. Kolejne dni byłyby podobne, z tym, że postanowiliśmy wychodzić także na podwórko, bo pogoda dopisywała. Reakcja dziecka kiedy pozostawiła gdzieś na uboczu poszczególne elementy była bardzo żywiołowa i wszyscy rozpoczęli dokładne przeszukiwania pokoju – udało się! Zabawka u najmłodszych wzbudza silne emocje, czego nie da się ukryć – nawet filmując!

Wspaniały produkt dla dzieci w wieku 2-4 lat. Starsi skorzystają już raczej tylko z zabaw pamięciowych i dopasowywania kształtów, ewentualnie zastosują jako przerywnik. Polecamy dla przedszkolaków!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy P.P.U.I H. DANTE SP. Z O.O.

Film: 50 Games Ludattica – unboxing

Film: 50 Games Ludattica – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!