Recenzja gry planszowej Bitwa o Tortugę

Pamiętam z dzieciństwa scenę z filmu o korsarzach, gdzie na małej tratwie dryfuje kapitan i drugi marynarz. Obaj wygłodzeni i nagle jeden z nich próbuje zjeść swojego kamrata.

Piraci! Od zawsze ich uwielbiamy: za umiłowanie wolności, waleczność i odwagę, wspaniałe manewry na morzu i widowiskowe bitwy wielkich okrętów, którymi dowodzą. My rodzice, wychowani na filmie Romana Polańskiego, którego początkową scenę opisuję otwierając niniejszy tekst, a wspominam jeszcze muzyczny motyw przewodni podczas starcia żaglowców. Nasze dzieci, oglądające naszpikowaną efektami specjalnymi serię filmów z Johnnym Deppem lub bardziej realistyczny, serial – Piraci. Gra Bitwa o Tortugę wspaniale odwzorowuje starcie wielkich flot okrętów. Hiszpanie pod czerwoną banderą oraz Piraci z czaszką na maszcie spotykają się na planszy. Kto tym razem przejdzie do historii jako niepokonany, kto stanie się legendą?

W opakowaniu znajdziemy niewiele, bo jedynie planszę i 12 dużych klocków, na które naklejamy obrazki statków, jest też krótka instrukcja. Nie jest ważna jednak ilość komponentów, a jakość i niesamowite zasady gry, która wciąga jak kraken żaglowce w morskie głębiny.

Plansza jest prosta, z elegancką ilustracją wybrzeży Tortugi oraz polami tworzącymi krzyż. Pionki są drewniane i sporych rozmiarów, wygodne w użytkowaniu. Na naszą flotę składają się 3 pary okrętów – punktowanych 1-3 oraz mających rozmaite możliwości manewrowania. Jednomasztowce płyną tylko do przodu, dwumasztowce na skos, a trzymasztowce łączą ruchy obu powyższych. Podczas rozgrywki wybieramy jedną akcję: wypatrywanie nowych okrętów (obracanie zakrytego pionka i jego nakierowanie na odpowiedni kurs), przemieszczenie statku swojej floty („zakrywa” przeciwnika – wygrywa starcie lub żegluje po morzu, nie może „wejść” na swojego), obracanie widocznym okrętem płynącym pod naszą banderą o 90 st. Odkrywać możemy jedynie pionki, na których nie stoi inny statek. Wygrywa gracz, który jako pierwszy pokona flotę o wartości 7 punktów.

Wariant zaawansowany to turnieje. Ustalamy ilość potyczek. Pod koniec każdej rundy zwycięzca otrzymuje punkty będące różnicą między wynikami obu graczy.

Mamy tu losowość, ponieważ nigdy nie wiemy, czy odkryjemy swój statek, czy przeciwnika, zatem czasem możemy być z góry na straconej pozycji. W szczególnym przypadku mogą zostać odsłonięte wszystkie żaglowce jednego koloru i nie będzie wtedy potyczki, a jedynie walkower. Kiedy trafimy na swój okręt włącza się jednak myślenie i taktyka. Możemy poruszać się po morzu, atakować, uciekać, odkrywać kolejne punkty na nieznanych wodach – wszystko zależy od naszej decyzji.

W grę wchodzi się z marszu, ponieważ zasady pomimo, że banalne, są jednak bardzo przemyślane i rozsądne. Mamy tu główkowanie, logikę i ryzykowne wybory. Są ogromne emocje i niesamowity klimat sterowania pojedynczymi jednostkami, ale biorąc pod uwagę sytuację całej armady i przewidując kolejne posunięcia przeciwnika.

Młody Giercownik ciągle jeszcze jest mało przewidujący zatem dostaje baty, ale równocześnie nieprzewidywalny w swoich ruchach, więc ciągle nas zadziwia. Zabawa ze starszymi dziećmi – 6 lat i więcej to wyzwanie, a z córką na już, to zaskoczenie. Będziemy się jednak wdrażali, bo my jesteśmy oczarowani i bardzo byśmy chcieli stoczyć Bitwę o Tortugę z naszym małym kapitanem.

Na stan obecny jest to jedna z najładniejszych i najlepszych gier o walkach na morzu dla całej rodziny. Zobaczymy, co będzie dalej, bo na horyzoncie widać już kolejne produkcje o piratach. Gra jest czarująca, mamy ochotę grać w nią bez przerwy – idealna dla pary i dla dzieci w wieku szkolnym oraz dla wszystkich wilków morskich. Ahoj!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: Bitwa o Tortugę – unboxing

Film: Bitwa o Tortugę – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!