Recenzja gry planszowej Przełom Dunajca

Czy gra zawsze ma mieć twardą planszę? Czy opakowanie koniecznie musi być pudełkiem? Nie! Turystyczne gry planszowe są zupełnie inne – o czym poniżej…

Przełom Dunajca do bardzo oryginalna gra. Nie mamy tu na myśli zasad i przebiegu gry, ponieważ pomimo, że interesujące, z podobnymi już się spotkaliśmy. Wyjątkowa w te grze jest przede wszystkim jej forma. Opakowanie to saszetka wykonana z ceraty – zupełnie jak te podróżne, w których zdarza nam się trzymać pastę i szczoteczkę do zębów jadąc na kemping. W środku kolejna mata – z tego samego materiału, z wyglądu zupełnie jak prawdziwa mapa, na której jedynie poprzedzielano mostami, tamą i progami rzekę – tworząc w ten sposób pola do poruszania się. Oglądamy usytuowanie zamków, schronisk, szczytów, klasztoru i miasteczek w regionie. W drugiej, mniejszej kieszonce schowane są drewniane komponenty. Pionki z kształtu przypominają rzeczywiste tratwy – 5 łódeczek – i są kolejno ponumerowane, kostki posiadają wartości -2 do +2, wszystkie oznaczenia wyglądają zupełnie jakby były wypalone.

Instrukcja jest krótka i uporządkowana. Z jednej strony zapisano reguły, z drugiej pokazano fotografie: Trzech Koron oraz panoramę Przełomu Dunajca obserwowanego z Sokolicy wraz z opisem tych atrakcji turystycznych.

Przed rozpoczęciem zabawy musimy zapisać sobie na kartkach, na których łódeczkach płyniemy, o czym nikogo nie wolno informować. Startujemy z jeziora Czorsztyńskiego, a kończymy za mostem obok Krościenka, do przepłynięcia mamy 17 pól. Rzucamy trzema kostkami, z których wybieramy dwie. Wyniki możemy zsumować i przesunąć jedną tratwę lub porozdzielać na dwie łódeczki. Ważne jest, żeby konkurenci nie zorientowali się, na której z nich sami płyniemy. Podczas gry możemy sprawdzać graczy, wybierając pionek, który naszym zdaniem należy do nich. Jeśli trafimy, taka osoba odpada z gry, jeśli i druga nasza próba zakończy się niepowodzeniem, my kończymy wyścig, zatem ponosimy ryzyko. Wygrywamy jeśli jako pierwsi dopłyniemy do mety lub kiedy wszyscy pozostali odpadną z powodu błędnych wskazań.

Jest także wariant uproszczony – przykładowo dla młodszych graczy lub mniejszej liczby uczestników gry. Płyniemy wtedy po rzece, informując pozostałe osoby, która łódka należy do nas. Naszym zdaniem trochę za bardzo się rozwleka z uwagi na wartości ujemne na kostkach – czasem zbyt długo pozostajemy na początkowych polach. Lepiej zatem wybrać podstawową opcję gry.

Przełom Dunajca nabiera rozpędu przy większej liczbie graczy, kiedy uczestniczą w zabawie wszystkie tratwy, a najlepiej jak na każdej płynie kilka osób, wtedy jest szałowo! Ludzie odpadają na skutek złych wyborów lub są wyrzucani za burtę przez konkurencję. Łódki poruszają się do przodu i do tyłu, na rzece robi się tłok i jest bardzo ciekawie.

Nie jest to produkt dla pary, bo wtedy wypada blado, ale kiedy cała drużyna wychodzi w góry lub siedzi na biwaku i przygotowuje się do spoczynku, to nie wyciągnąć tej gry byłoby wielką ujmą dla gospodarza i nieoszacowaną stratą dla imprezowiczów. Produkt wymarzony w plener, żeby rozłożyć go na ziemi, pniu drzewa, gdziekolwiek mamy ochotę, bo robimy postój w trakcie naszej wędrówki.

Materiały są odporne na warunki atmosferyczne i na zgniecenie, łatwe do przenoszenia, a komponenty maksymalnie klimatyczne. Wydawca promuje również polskie regiony i atrakcje, które oferują one zwiedzającym, co jest wyjątkowo pozytywne i szlachetne. Wspaniale również, że wszystko wyprodukowano u nas w Polsce, tylko wspierać takie patriotyczne działania.

Rozmawiając z pomysłodawcą, opowiedział on nam, że pierwsze gry wymyślił dla swojego dziecka, z którym chodził po górach, żeby mogli wspominać o miejscach, w których byli. To te tereny stały się później przestrzenią do zabawy w outdoorowych grach wydawnictwa. Super tata i genialny pomysł – na produkt, na biznes i na rozrywkę. Podziwiamy i gratulujemy. Naprawdę nam się podoba!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy OUTDOOR Media

Film: Przełom Dunajca – unboxing

Film: Przełom Dunajca – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!