Recenzja gry karcianej Cluedo

Nie mamy w domu wielu gier detektywistycznych, posiadamy jedną pozycję dedukcyjną, aczkolwiek nasze braki w kolekcji stale uzupełniamy, ponieważ bardzo podobają nam się książki Agaty Christie oraz Arthura Conan Doyle’a i chcielibyśmy zarazić córkę dobrą literaturą oraz wpajać zasadę, że potęga umysłu jest ważniejsza niż siła pochodząca tylko z mięśni.

Cluedo to gra karciana, bazująca na starszej planszowej pozycji pod tym samym tytułem. Wyciągnięto z pierwowzoru samo sedno – wszystko, co najważniejsze i najciekawsze w ściganiu zbrodniarzy i rozwiązywaniu przestępstw. Rozgrywka nie jest długa, ale ogromnie zajmująca myśli i wciągająca jak książki o Sherlocku Holmesie i Herkulesie Poirot.

W opakowaniu, które znakomicie sprawdza się podczas wycieczek, znajdziemy instrukcję oraz karty: z zasadami gry, zbrodni, dowodów, akt sprawy, osób podejrzanych, do rozszerzenia (z plusem), do aplikacji (z telefonem).

Celem gry jest rozwiązanie zagadki kto popełnił zbrodnię, jakim narzędziem oraz gdzie. Pierwszy, który wskaże trzy właściwe odpowiedzi – wytypuje poprawne karty, wygrywa. Brakuje jeszcze pytania o motyw, ale to już po złapaniu sprawcy…

Na początku rozgrywki każdy z graczy otrzymuje 12 akt sprawy – zestawy posiadają własne oznaczenia w postaci symbolu: lupy, odcisku palca, aparatu, kapelusza. Wszystkim należy rozdać 6 kart osób podejrzanych, 3 miejsca zbrodni i 3 narzędzia zbrodni. Uczestnicy śledztwa korzystają z identycznych kart dotyczących akt sprawy. Następnie losujemy karty dowodów, każdy stos osobno i nie podglądając. Wydzielamy z niego po jednej karcie: sprawcy, narzędzia i miejsca zbrodni. Przykrywamy je kartą Zbrodnia. Pozostałe karty dowodów tasujemy i rozdajemy po równo naszym detektywom. Każdy z grających porównuje swoje karty akt sprawy z kartami dowodów. Tworzymy swoje zakryte stosy kart niewinnych, gdzie odkładamy te do siebie pasujące, które jak się okazuje nie są tymi wybranymi do stosu zbrodni.

Teraz następuje etap przesłuchania, czyli ciąg pytań i odpowiedzi. Udowadniamy sobie lub staramy się przekonać pozostałych graczy używając słów i gestów, że mamy określone karty na ręce, zatem nie są one tymi ze stosu zbrodni. Słuchamy wypowiedzi osób uczestniczących w śledztwie, oglądamy ich karty, których wizerunki chcą nam ujawnić – jeśli mamy obie z tych, o które jesteśmy pytani i tak pokazujemy tylko jedną! Jeśli nie posiadamy żadnej, przyznajemy się, że nie możemy pomóc! Pytamy po kolei do chwili, aż któryś z konkurentów nam pomoże. Jeśli od nikogo nie uzyskamy odpowiedzi – mamy pierwszą kartę ze stosu zbrodni! Potem kolejne osoby robią to samo. W momencie stawiania zarzutów sprawdzamy karty zbrodni, jeśli trafiliśmy – wygrywamy, jeśli nie – nie możemy zadawać już więcej pytań, jedynie musimy udzielać poprawnych odpowiedzi, a o zwycięstwo walczy reszta.

Można blefować, ale nie w odpowiedziach, a w pytaniach – zadając takie, na które znamy rozwiązanie.
W wersji rozszerzonej jest więcej kart, trudniej zatem trafić na te właściwe i mogą przegrać wszyscy! Przestępca może wygrać!

Gra jest dedykowana dla odrobinę starszego odbiorcy z uwagi na tematykę. Wydawca proponuje 8 lat, wydaje nam się to ograniczenie odpowiednie, bo na kartach nie ma drastycznych obrazków. Zabawa trwa ok. kwadransa. Trzeba znaleźć trzeciego gracza.

Cluedo posiada niesamowity, tajemniczy klimat. Sekrety są tu na porządku dziennym, podobnie jak półprawdy i intensywne emocje, które towarzyszą śledztwu. Jest dużo myślenia i typowanie w oparciu o wiadome informacje. Jest znakomita interakcja z innymi graczami. Są charakterystyki osób z kart, które wprowadzają fantastyczną policyjną atmosferę, podobnie jak ilustracje będące w odpowiedniej, zimnej i mrocznej tonacji. Podejrzenia i przypadki, szczęśliwy los oraz analiza, a także eliminacja – wszystko to łączy się w tej grze i przenika nasze działania. Jest to jedna z najciekawszych gier karcianych w jakie mieliśmy okazję grać i nie wiem, czy nie najlepsza detektywistyczna! Fantastyczna, a jeśli jeszcze kompani dopisują i potrafią wczuć się w swoje role – napięcie sięga zenitu!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy firmie Cartamundi.

Film: Cluedo – unboxing

Film: Cluedo – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!