Recenzja gry karcianej Ewolucja: Pochodzenie gatunków

Czy myśleliście kiedyś o tym jak to jest tworzyć życie na ziemi? Jak to jest być genetykiem, naukowcem tworzącym klony, żeby nie powiedzieć… Ewolucja: Pochodzenie gatunków daje wam możliwość prawdziwej, nieskrępowanej kreacji.

Jest to gra karciana. Trwająca ok. 1h, a z rozszerzeniem nawet do 2h. W opakowaniu, które jest niewielkie, ale fantastyczne do przenoszenia znajdziemy: 84 karty, 25 znaczników, 2 kostki, instrukcję. Instrukcja nie jest długa, ale trzeba się trochę wysilić, żeby zrozumieć wszystkie detale. Pokazano tam świetnie rozrysowaną przykładową rozgrywkę dla pary. Na sieci można wyszukać listę najczęściej zadawanych pytań – fajna sprawa i duże wsparcie w momencie kiedy wybrany przypadek interpretujemy odmiennie.

Jedna strona karty ukazuje zwierzę – obraz jaszczurki, a druga cechę wyróżniającą ten gatunek. Kostkami turlamy, żeby wyznaczyć bank żywności dla naszych podopiecznych, do wyniku dodajemy dwa i jest to suma pokarmu, o który walczymy. . Występują tu również kolorowe znaczniki: czerwone to żywność, niebieskie to dodatkowa żywność, żółte to tkanka tłuszczowa.

Bawimy się do wyczerpania kart. Graczem rozpoczynającym jest osoba, która wyrzuciła największą liczbę oczek na kostce, a potem kolejne w kolejności. Rozpoczynamy grę z 6 kartami w dłoni. Faza rozwoju to wykładanie kart, od nas zależy czy będzie widoczna strona jaszczurki – zwierzęcia, czy cechy – informacji tekstowej. Z tym, że cechę dodajemy do już leżącego na stole zwierzęcia. Cechy to rozmaite właściwości, które oddziałują na zdolność danego osobnika do przetrwania w środowisku. Na jednej karcie mogą czasem znaleźć się dwie cechy – nierzadko wykluczające się, przeciwne – my wybieramy tą aktualnie używaną, z której korzysta zwierzę. Będą one odgrywały istotną rolę podczas żywienia. Karty wykładamy po jednej, każdy po kolei. Ilość symboli zwierząt na karcie cechy informuje, czy może być ona przypisana do jednego osobnika, czy większej liczby. Po zgromadzeniu pożywienia każdy dobiera czerwony znacznik i kładzie na karcie zwierzęcia – stronie jaszczurki, wtedy jest ona nakarmiona. Niektóre cechy zwierzęcia wymagają innych racji pokarmu, przykładowo te o większej masie ciała i drapieżniki, wtedy muszą zjeść więcej. Niebieski znacznik można dodać na drugie zwierzę, kiedy występuje chociażby cecha kooperacji. Pożywienie oddziałuje na poziom tkanki tłuszczowej, którą kładziemy na kacie. Jeśli zabraknie pokarmu, nasze zwierzę wymiera – stos kart odrzuconych to taki cmentarz osobników, którym się nie powiodło. Do liczby kart zwierząt, które przeżyły dobieramy jedno i taką sumę nowych otrzymujemy do dalszej rozgrywki. Jeśli jesteśmy słabym hodowcą i nie utrzymaliśmy ani jednego zwierzęcia przy życiu to dobieramy jak na samym początku – 6 kart.

Cech jest wiele i są bardzo interesujące – o części z nich słyszeliśmy pierwszy raz, jest to znakomita lekcja biologii, środowiska. Nauka o tym jak zwierzęta dostosowują się do trudnych warunków życia i jak pomagają im rozmaite umiejętności. Wygrywa gracz z największą liczbą punktów, a otrzymujemy je za żywe zwierzęta na samym końcu gry – 2 pkt. na osobnika. Każda cecha warta jest 1 pkt., podobnie jak dodatkowa konieczność wyżywienia. Zakończenie jest równoznaczne z wybraniem talii dobierania.

Jest rewelacyjne rozszerzenie. Dodaje kontynenty, na których rodzą się zwierzęta, o pokarm walczymy wtedy na konkretnym terenie. Dochodzi też m.in. większa negatywna interakcja chorobowa i ogrom różnych cech, co zwiększa różnorodność wśród zwierząt. Lepiej zakupić je razem.

Nie jest to gra dla młodych giercowników, ponieważ wizualnie nie będzie atrakcyjna, a maluchy tego wymagają. Jest to jednak znakomity produkt edukacyjny dla dzieci i młodzieży uczącej się – nauka o środowisku, biologii, itp.

Ewolucja: Pochodzenie gatunków wraz z rozszerzeniem to genialny zestaw i długie godziny rewelacyjnej zabawy – mądrej i wciągającej. Bardzo polecamy.

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!