Recenzja gry planszowej Owce na wypasie

W grze Owce na wypasie wcielamy się w przywódcę stada owiec, boimy się napisać barana. A tak na poważnie posiadamy grupkę kilkunastu zwierząt, które w trakcie gry rozbiegają się po łące i walczą o jak największą przestrzeń do wylegiwania się, zjadania trawy i co tam jeszcze owce lubią robić w wolnym czasie poza rywalizowaniem między sobą. Gra nie jest skomplikowana, ale w swej prostocie genialna i wciągająca jak diabli.

W opakowaniu znajdziemy żetony owiec – po 16 szt. dla każdego z 4 graczy, fragmenty łąki składające się z 4 pól każdy w tej samej ilości co zwierzęta, zwięzłą lecz zrozumiałą instrukcję.

Tym razem chcielibyśmy rozpocząć od jakości żetonów, ponieważ to one są sercem gry, a tak znakomicie wyglądającego i tak mocnego krążka nie widzieliśmy od czasu Splendor, ci którzy posiadają wiedzą o czym piszemy, reszta niech wierzy na słowo. Wylane z dobrej jakości jednolitej masy, grube na ok. 4 mm, każde z ilustracją przedstawiającą owcę w innej śmiesznej pozie – rewelacja! Pomysł z pociętą planszą także jest wspaniały, ponieważ każdy z nas bierze 4 elementy i na zmianę układamy je na stole lub podłodze tworząc obszar gry – za każdym razem może być inny. Mamy prawo tak ułożyć łąkę, że na środku będą puste – nie porośnięte trawą obszary.

Owce na wypasie przeznaczone są dla graczy w wieku od 7 lat, dzieci młodsze jeśli im dokładnie wytłumaczyć zasady również bardzo chętnie będą się bawiły, ponieważ reguły są banalne. Na rozgrywkę powinniśmy przeznaczyć ok. 20 minut – wydłuża się, jeśli grają z nami dzieci, które się dopiero wdrażają.

Musimy zdobyć dla swoich podopiecznych jak największą część łąki, rozpoczynamy w dowolnym punkcie na skraju łąki mają wszystkie żetony w jednym słupku. Poruszamy się w linii prostej, zawsze do samego jej końca – owce lubią pobiegać. Od nas zależy jaką ilością żetonów będziemy przemieszczali, trzeba tylko pamiętać, żeby zawsze chociaż jeden pozostawić na zajmowanym wcześniej polu. Rozdzielając stada mamy więcej możliwości manewrowania. Owce przenosimy w taki sposób, żeby ostatecznie blokowały ruch przeciwnika. Jeśli owca spotka na swojej drodze inną owcę musi zatrzymać się przed nią. Owce nie mogą przeskakiwać innych owiec. Gdy tylko jeden gracz będzie miał możliwość wykonywania ruchów następuje koniec gry. Wszyscy liczą pola zajmowane przez ich stada i gracz znajdujący się na największej liczbie pól wygrywa. W przypadku remisu zwycięża osoba, której owce tworzą największe skupisko – położone obok siebie zwierzęta tego samego koloru, których nie rozdzielają zwierzaki przeciwników.

Gra została uznana za najlepszą grę rodzinną w Finlandii w 2014 roku. Zdobyła także rekomendacje: do najlepszej gry 2014 roku w Niemczech oraz „Hit dla rodziny” w Austrii.

Młody Giercownik z przyjemnością wypasał swoje stado na łące, co prawda córka nie zawsze chciała stosować się do praw obowiązujących na polu, ale w końcu zrozumiała, czym kierują się owce i jak należy je przemieszczać. Było super, bo zabawa jest bardzo mądra, a gra wygląda wyjątkowo przyjaźnie, a jednocześnie łatwo można nauczyć się zasad i cała rodzina ma frajdę z dobrej rozrywki. Logiczne i rozumowe postępowanie prowadzi do upragnionego celu, wszyscy radośnie skubią trawę i biegają po łące – mamy ubaw i atmosfera jest bardzo pozytywna.

Produkt na pewno pozostanie w naszej domowej kolekcji gier i na bank będzie wyciągany przy każdej większej imprezie. Para graczy zdobywa przestrzenie na mniejszej łące i również bawi się przednio, zatem familie z mniejszą liczbą domowników nie powinny omijać Owiec na wypasie.

Interesująca i warta polecenia pozycja, każdemu się spodoba!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: Owce na wypasie – unboxing

Film: Owce na wypasie – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!