Recenzja gry Block Out

Budowanie wieży pojawiało się już w wielu grach, na pierwszą myśl przychodzi nam oczywiście ta w ostatnich latach najsłynniejsza, czyli Jenga. Tutaj także tworzymy konstrukcję w trzech wymiarach pnącą się ku górze, ale używamy większych bloków o nieregularnych kształtach. Czemu napisałem bloków, nie klocków? Dzisiaj na tapecie Block Out!

Pierwszy raz z tym tytułem spotkaliśmy się na stoisku wydawnictwa Tactic na jednej z imprez dla graczy planszowych. Gra wzbudziła nasze zainteresowanie, ponieważ jej reguły są banalne, zatem łatwe do przyswojenia dla dzieci. Komponenty widowiskowe, bo w trzech wymiarach. Istnieje też stosunkowo duża wolność wyboru użycia bloków, a swoboda podczas zabawy jest zawsze wysoko przez nas ceniona. Warto jeszcze zaznaczyć, że losowość wynikająca z kart nie przeszkadza w rozgrywce, co jest dużą zaletą, bo z tym bywa różnie.

W pudełku znajdziemy 9 bloków w trzech kolorach oraz karty budowy i karty akcji. Instrukcja napisana jest przejrzyście i dostępna w kilku wariantach językowych. Każdy zestaw młodego architekta składa się z dużego, średniego i małego fragmentu. Wykonane są one z drewna oraz należą do tych o zacnych rozmiarach, chociaż zdolne maluszki i tak zmieszczą je do buzi, więc uwaga! Na kartach oznaczono w 3D oraz na schemacie kwadratów (widok z góry), które elementy możemy wykorzystać i jakiego koloru (czasem wszystkie rozmiary i barwy). Na karty akcji składają się te z zakręconą strzałką – oznaczającą zmianę kierunku rozgrywających (kolejki) oraz z wizerunkiem dłoń w charakterystycznym geście pasowania, czyli tzw. ominięcie – nie musimy kłaść kolejnego komponentu na stawianej budowli. Wszystkie rysunki i symbolika kart są logiczne, a ich wykorzystanie intuicyjne.

Wygrywa osoba, która pozbędzie się wszystkich kart z ręki lub położy ostatni 9-ty blok na szczycie wieży.

Rozpoczynamy grę z 7 kartami. W momencie przewrócenia konstrukcji karnie bierzemy 3 następne. Kiedy nie możemy wykorzystać karty z posiadanego zestawu to ciągniemy je z talii, do momentu, aż pojawi się taka możliwa do wyrzucenia. Nie zawsze można skorzystać z własnych kart budowy, ponieważ bloki są wybierane przez wszystkich graczy i na pewnym etapie gry zaczyna nam brakować tych widocznych na rysunkach.

Block Out opiera się na tworzeniu prostych budowli poprzez dokładanie kolejnych poziomów oraz na kartach, które w logiczny sposób ukazują i zawężają możliwości ich wyboru. Zabawa przeznaczona jest dla osób od 8 lat, ale wydaje nam się, że ograniczenie to jest narzucone przez możliwość połknięcia elementów przez mniejsze dzieci oraz z powodu warstwy taktycznej gry – młodsi pojmą zasady, ale bloki będą układali bardziej automatycznie – bez głębszego namysłu i zastanowienia. Bawić się może 2-6 osób.

Młody Giercownik uwielbia wszelkiego rodzaju układanki i puzzle zatem i ta gra musiała się spodobać. Początkowo córka oczywiście budowała wieżę według własnego pomysłu – po prostu musiała wybawić się klockami, a potem zaczęliśmy studiować karty, których znaczenie szybko pojęła. Na każdym z bloków trzy ścianki są pochyłe zatem zawsze nasza konstrukcja będzie krzywa i z pewnością będzie się kiwała na boki. Upadki i przeszkadzanie pozostałym powodują całe mnóstwo radości, śmiechów i pozytywnie oddziałują na dobrą atmosferę podczas rozgrywki.

W grze występuje negatywna interakcja polegająca na podkładaniu mniejszych komponentów przeciwnikowi, jako podstawę przyszłej wieży. Małe złośliwości urozmaicają grę, podwyższają napięcie oraz, i tak już silne emocje, które odczuwamy podczas przednie zabawy.

Block Out od samego początku bardzo nam się spodobała. Cenimy ją za prostotę wykonania, logiczne zasady, wciągającą rozgrywkę oraz za uczucia jej towarzyszące, jakie u nas wywołuje. Produkt odkrywczy, a w grach zręcznościowych trudno o zaskoczenie. Rozluźnia po ciężkim dniu, zdaje egzamin z rozrywki zarówno w rodzinnym gronie, ale też podczas imprezowania ze znajomymi.

Dziecko ćwiczy koncentrację, małą motorykę dłoni. Uczy się inteligentnego, strategicznego wykorzystania posiadanych na ręce kart. Genialne połączenie gry, w której kombinujemy jak pozbyć się własnych kart i jak uprzykrzyć życie przeciwnikowi z produktem typowo zręcznościowym – wznoszeniem wieży. Super!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TACTIC Games

Film: Block Out – unboxing

Film: Block Out– przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!