Recenzja gry Świat wokół nas (Tworzę i Drzewa)

„Świat wokół nas” to popularna seria gier edukacyjnych przybliżających najmłodszym zagadnienia związane z przyrodą i środowiskiem nas otaczającym. Są to gry typu memory, czyli oddziałujące na pamięć, polegające na szukaniu jednakowych par ilustracji. Cały cykl wyróżnia wyjątkowa dbałość o detale prezentowanej tu fauny i flory oraz biologiczno – przyrodnicza tematyka. W niniejszej recenzji opiszemy kolejne dwa produkty z omawianej serii, czyli „Tworzę” oraz „Drzewa”.

„Tworzę” to zabawka typu „zrób to sam”. Można ją nazwać grą edukacyjną, ale stać może się czymkolwiek zechcemy, gdyż to my samodzielnie tworzymy ten produkt. W pudełku otrzymujemy jedynie półprodukt – komponenty do wykorzystania, w postaci żetonów. Od nas zależy jaką techniką je ozdobimy: malowanie, rysowanie, wyklejanie, a może jakieś inne artystyczne metody, o których my pismaki nie mamy zielonego pojęcia. Jest to bardzo kreatywna zabawka, może być piękna, może być szkaradna, w zależności od naszych uzdolnień, chęci i zapału do pracy i czasu poświęconego na artystyczną aktywność. Na pewno każda będzie unikatowa i prywatna, ponieważ stworzymy ją osobiście od podstaw. Młodsze dzieci mogą żetony ozdobić naklejkami ze swoich ulubionych kreskówek.

Warto zaznaczyć, że omawiane produkty zostały nagrodzone w konkursie „Zabawka przyjazna dziecku 2014”.

Przyznać musimy, że „Tworzę” nie zrobiło na nas dużego wrażenia, ponieważ siłą rzeczy nie jest kompletnym tworem, białe kwadraty nie dają satysfakcji z zakupu przy otwieraniu opakowania. Magia pojawia się dopiero wtedy, kiedy poświęcamy nasz czas i sami „produkujemy” oryginalną zabawkę dla swojego dziecka. Ewentualnie, kiedy nasz Młody Giercownik bierze kredki lub flamastry w swoje malutkie rączki i zaczyna kreślić, wtedy nawet największe bohomazy będą miały wielką wartość, a zarazem pamiątkowe, sentymentalne znaczenie – obejrzeć takie cudo po latach to duża przyjemność i radosna chwila – niezapomniane przeżycie.

Z „Tworzę” można zrobić zresztą nie tylko grę typu memory, ale również domowe domino, albo coś zupełnie nieoczekiwanego, co tylko wyobraźnia młodego twórcy może przenieść na tekturkę. Przyda się na pewno wszystkim osobom uzdolnionym plastycznie oraz pragnącym zachęcać dzieci do kreatywnych zabaw. Produkt niewątpliwie potrzebny na rynku, ponieważ dostępnych jest wiele rozmaitych domków czy zwierzątek do zamalowywania, a nie było żetonów – samodzielne, eleganckie ich wykrojenie nie jest rzeczą błahą, o czym wie każdy, kto próbował.

Jednego nam tylko zabrakło – włożyć do pudełka kawałek ołówka, mazaka, ściereczki lub gumki – to niewiele i niedrogo, a z pewnością narzędzie do pracy to dodatkowa przyjemność dla artysty. Na pewno rzecz dla ambitnych, pragnących coś po sobie pozostawić i mieć zabawkę bardzo indywidualną, wyszukaną, wręcz intymną.

„Drzewa” pomagają poznać 20 gatunków polskich drzew, które możemy rozpoznawać po nasionach i kształcie liści. Z całą pewnością przyjemnie jest wiedzieć, jakie drzewa rosną wokół nas, otaczają nasze domy, ogrody, tworzą parki. Wycieczka do lasu może wtedy nabrać zupełnie innego znaczenia, stać się bardziej fascynującym wypadem w plener, wręcz przygodą.

Wydaje nam się, że gra „Drzewa”, jako memory jest trudniejsza od pozostałych z tej serii, gdyż zapamiętać różnice w liściach podczas odkrywania żetonów jest dużo trudniej, nawet dla rodzica – po pewnym czasie wszystko zielone staje się do siebie podobne.

Zabawki rozwijają kreatywność dziecka, wspierają również jego wszechstronny rozwój, w tym: pomagają ćwiczyć pamięć i koncentrację.

Należy zaznaczyć wielką wartość tych produktów w sferze kształcenia – zarówno domowego, jak i w szkole podstawowej – na lekcjach, jako praktyczna forma nauki przez zabawę.

Produkty nam się podobają, aczkolwiek z tej serii naszymi ulubionymi pozostają inne. „Tworzę” i „Drzewa” są świetnym uzupełnieniem tego znakomitego cyklu, już nie możemy się doczekać produktów o rybach i owadach, z uwagi na nasze zainteresowania najprawdopodobniej mogą znokautować wszystkie pozostałe, zobaczymy…

Za produkty dostarczone do testów dziękujemy firmie Jacobsony.

Film: Tworzę. Świat wokół nas – unboxing

Film: Drzewa. Świat wokół nas – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!