Recenzja gry planszowej Sportostworki

Czy wiesz, że sport to zdrowie? Od tego pytania rozpoczyna się instrukcja Sportostworków i warto je zadawać dzieciom, bo one czasem zapominają. Promocja aktywności fizycznej za pomocą gry planszowej – genialny pomysł! Autorka nie zapomniała również o kodeksie etycznym, którego powinien przestrzegać każdy prawy sportowiec. Cytując: „I pamiętaj, że najważniejsza jest dobra zabawa i uczciwa gra!” Popieramy!

Sportostworki to sympatyczne potworki, które kochają ćwiczenia i zabawę na świeżym powietrzu. Każdy uprawia inną dyscyplinę, a ich wygląd odzwierciedla to zamiłowanie. Przejdźmy zatem do wyglądu gry.

Plansza jest nie tylko znakomitej jakości, do czego przyzwyczaiło nas już wydawnictwo, ale również przepiękna. Intensywne kolory bardzo spodobają się dzieciom, a weseli mieszkańcy krainy Sportogród z pewnością przypadną im do gustu. Widzimy tu tor, po którym poruszają się nasze postaci oraz ich sylwetki, których rozpoznanie będzie ważne podczas zabawy. O naszych ruchach decyduje rzut kostką, zatem losowość. Pomarańczowe pola związane są z zadaniami pokazywania dyscyplin sportowych – losujemy żółtą kartę i wykonujemy odpowiedni gest podnoszenia ciężarów, rzutu oszczepem lub inny, typowy dla hobby Sportostworka. Zielone pola związane są z talią kart dotyczącą rozpoznania odpowiedniego sportowca. Na kartach widnieją fragmenty postaci, a dzieci muszą je odnaleźć na planszy. Pole ze szklanką wody to chwila odpoczynku, czyli odczekanie kolejki. Same karty zachwycają wykonaniem.

Jeśli gracz nie potrafi wykonać zadania to powinien rzucić kostką i cofnąć pionek o odpowiednią ilość oczek. Pozostali uczestnicy mogą dopingować gracza wykonującego zadanie, oraz pomagać w odpowiedzi – wydawca zwraca tu uwagę, że najważniejsza jest dobra zabawa, a wzajemne wspieranie się jest wspaniałą i najważniejszą z zasad.

Żetony są słodkie, portrety potworków wyglądają bardzo przyjaźnie. Super pomysłem są krążki medali – w szczególności ich ilość – 4 szt. zatem każde dziecko otrzyma laur i nikt nie będzie poszkodowany. Polecamy zorganizować sobie jakąś kolorową wstążkę, żeby młodzi sportowcy mogli powiesić na szyję swoją nagrodę.

Dzieci mogą wprowadzić dodatkowe zasady, przykładowo limitowany czas potrzebny do odnalezienia danego Sportostworka i cofanie się na pole, na którym pionek stał wcześniej w przypadku pomyłki. Nie trzeba również brać zielonej karty, a inne dzieci wyznaczają, którego bohatera na wyszukać aktualny rozgrywający.

Pokaż dyscyplinę wyśmienicie nadaje się do sportowego kalambury. Dyskretnie oglądamy kartę i rozpoczynamy naszą pantomimę, a reszta zgaduje jaką dyscyplinę wylosowaliśmy. Nowe formy wykorzystania przedłużają żywotność produktu oraz urozmaicają i tak już znakomitą zabawę.

Czas gry to ok. 20-40 minut. Jednocześnie bawić się mogą 2-4 osoby w wieku od 4 lat.

Młody Giercownik idealnie wpisuje się w rozpoczynający limit wieku i radzi sobie świetnie. Nie wszystkie dyscypliny sportowe jeszcze zna, ale dzięki Sportostworkom szybko nadrabia zaległości.

Brakowało na rynku produktu dla młodszych dzieci, który tak silnie związany byłby z wychowaniem fizycznym. Teraz każdy brzdąc może poznać sylwetki zawodników i zasady obowiązujące w określonych dyscyplinach. Rodzice łatwiej mogą przekonać dzieci do treningów, bo przecież Sportostworki są zachwycone, więc możesz spróbować i ty!

Produkt uważamy za fantastyczny i idealny dla Młodego Giercownika – właśnie na już! Trafiło nam się cudeńko – jak określa ulubione produkty córka.

Świetny wybór – do nauki, do zabawy, na prezent wreszcie. Młodzi sportowcy uczą się postępowania fair play, poznają reguły gry – planszowej i poszczególnych dyscyplin, koncentrują się na poszukiwaniach odpowiednich postaci na planszy, a bardzo lubią porównywanie i dopasowywanie fragmentów do całości.

Na zakończenie chcieliśmy jeszcze zaznaczyć, że jest to polska produkcja – aż chce się rzec: cudze chwalicie, swojego nie znacie! Polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Wydawnictwu Zielona Sowa Sp. z o.o.

Film: Sportostworki – unboxing

Film: Sportostworki – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!