Recenzja gry planszowej Catan Junior

Catan to już klasyczna gra planszowa, która na stałe weszła do kanonu gatunku. Jest to jednocześnie jedna z najbardziej rozpowszechnionych gier na świecie, o wciąż rosnącej, wielkiej popularnych wśród graczy – w sumie zasłużenie, z uwagi na prostotę reguł i stosunkowo niedługi czas rozgrywki. Wielką zaletą tej pozycji jest także ogromna liczba dodatków rozbudowujących nasz wspaniały świat. Dzisiaj zajmiemy się wersją dla najmłodszych.

Catan Junior jest wyjątkowo kolorowy, plansza podoba się dzieciom i nam dorosłym. Nie możemy co prawda sami jej układać, ale tyle dobrze, że jest dwustronna – papugi w rogu oznaczają dla jakiej liczby uczestników dana wersja jest przeznaczona. Wspaniałe są pionki – prawdziwe zamki na skałach z trupią piracką czaszką i grotą, a także statki z pełnym ożaglowaniem unoszące się majestatycznie na falach. Niczego sobie są również żetony „Tego i Owego” – drewna, owce, ananasy, szable, worki złota – wszystkie one mają właściwy kształt, są w wyraźnych, mocnych barwach oraz wystarczająco twarde dla małych rączek. Symbolika na planszy i żetonach „Pomocy Koko” jest intuicyjna oraz łatwa do rozpoznania i zrozumienia. Pirackie ptaki wyglądają sympatycznie, ich imiona kojarzą się z korsarzami – papuga ara Koko i sroka złodziejka Czarnodzioba. Planszetki pomocy informujące o cenie budowania statku i twierdzy oraz skorzystania z oferty Koko również nie sprawią dzieciom trudności.
Instrukcja jest logiczna, zawiera wiele obrazków, które pomagają juniorom przy jej studiowaniu. W pudełku są głębokie przegródki na wszystkie komponenty.

Celem gry jest wybudowanie wszystkich swoich Obozów Piratów.

Potrzebne nam będą zasoby, które pozyskujemy losowo z wyrzuconych kości – odpowiednie numery są doskonale widoczne na obszarach planszy. Należy pamiętać, że im więcej zamków przy danym terenie tym większą ilość surowców otrzymujemy. Budowanie przebiega naprzemiennie – twierdza, statek, twierdza… Jest to zgodne z logiką wypraw, ponieważ do nowego terenu trzeba najpierw dopłynąć – odkryć go drogą morską, wytyczyć dziewiczy szlak. Należy również przestrzegać zasad budowy: obóz stawiamy obok statku, na wolnym polu, a statek na niezajętej przestrzeni wody oznaczonej łódeczką. Gracz, który ma najwięcej żetonów „Pomocy Koko” może położyć swój obóz przy Twierdzy Czarnodziobego. Kiedy na kołach ratunkowych znajduje się pięć jednakowych zasobów należy je wszystkie zebrać i wymienić na nowe – po jednym każdego rodzaju. Gdy wyczerpie się stos „Pomocy Koko”, papuga staje się już nieaktywna. W momencie kiedy zabraknie żetonów danego rodzaju, wszyscy gracze odkładają je do banku. Z kołem ratunkowym wymieniamy się raz na turę w stosunku 1:1, a z bankiem 2:1 (para identycznych surowców). Kiedy przesuwamy Czarnodziobego otrzymujemy dwa zasoby z danego terenu, ale ptak blokuje w przyszłości możliwość pozyskiwania kolejnych dóbr z tej lokacji.

Catan Junior to lekka gra ekonomiczna – trochę budowania, odrobinę gromadzenia zasobów, ale wszystkie zbierane losowo. Archipelag wysp znakomicie nadaje się dla korsarzy, a kształtne pionki i typowe pirackie łupy wybornie pasują do tego świata. Dorosłych na dłuższą metę może zniechęcić losowość pozyskiwania dóbr i powtarzalność rozgrywki, ale to przecież produkt dla młodszych odbiorców. Na początek w zupełności wystarcza!

Młody Giercownik od razu zaczął po swojemu ustawiać pionki. Córka dokładnie je przestudiowała, oglądając z bliska z każdej strony. Plansza rozbudowana – dla trzech osób, bardziej jej się podobała. Grała chętnie, ale ze stałą asystą i ciągłą pomocą – ma niespełna cztery lata, a Catan Junior proponowany jest dla sześciolatków.

Produkt idealnie nadaje się jako podarek na urodziny lub Dzień Dziecka – jest widowiskowy, łatwy do opanowania dla każdej grupy wiekowej – taka typowo rodzinna pozycja, która łączy przy grze wszystkich domowników – do 4 osób.

Polecamy, bo trudno jest Catanu Junior nie polubić – zbyt przyjaźnie wygląda, a radość dziecka jest mega pozytywna i także nam się udziela.

Film: Catan Junior – unboxing

Film: Catan Junior – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!