Recenzja gry planszowej Pytaki

Amerykanie wydają miliony na psychologów, potem leżą na tych wymyślnych kozetkach i zwierzają się obcym, a ci niedbale kiwają głowami i udają, że ich to obchodzi. U nas mamy od tego przyjaciół i narzekanie przy piwku, ewentualnie konfesjonał i potajemną rozmowę z księdzem. Teraz doszedł jeszcze jeden, nowoczesny sposób komunikacji – bardziej osobisty, bo z rodziną, a nawet intymny – w związku, w parze. Mamy na myśli „Pytaki”.

Warto zacząć od tego, że to nasze – Made in Poland, zatem Polski pomysł, Polska produkcja, Polscy twórcy, Polskie wydawnictwo – brawo!

Kolejna sprawa, która szalenie nam się spodobała – List od Twórców, w którym Pani Aleksandra i Pan Michał opowiadają o historii produktu, o pasji życiowej i życzą nam dobrej zabawy – bardzo dziękujemy!

W pudełku znajdziemy jeszcze: instrukcję i poradnik z mocną warstwą psychologiczno – edukacyjną, zapamiętnik – notesik, w którym zapisujemy złote myśli i ważne dla nas sprawy. Jest także ołówek, więc nie musimy szukać po szufladach własnego – mały drobiazg, ale już cieszy! Nie zapominajmy o meritum, czyli o 96 pytakach – okrągłych, dobrej jakości żetonach z pytaniami, zadaniami, wskazaniami dla graczy. Porządny płócienny woreczek z logo produktu do przechowywania pytaków, 6 kart uczuć z minkami obrazującymi odpowiednie emocje oraz wyliczeniem stanów związanych z nimi. Warto wspomnieć o drewnianym znaczniku, standardowej kostce z oczkami, przepięknej kostce z buziami – tymi z kart uczuć. Urzekło nas, że na kartę rejestracji produktu przygotowano maleńką teczuszkę, a dla najmłodszych dodano dwie naklejki – fajowo!

„Pytaki” są praktycznie dla każdego – wiekowo 4 – 104, w liczbie graczy 2 – 22, a zresztą limity te są czysto umowne, bo grać można aż elementy się rozpadną lub oczy i słuch odmówią posłuszeństwa, a jeśli czekanie nas nie męczy, to i dwie klasy mogą się spotkać przy jednej partyjce, bo tu nie o rywalizację chodzi, a o integrację właśnie.

Produkt dedykowany jest dla rodzin, ma wzmacniać więzi, szczegółowo opisano to tak: „przyjemne spędzanie czasu w gronie rodzinnym, lepsze poznanie się graczy, rozwój świadomości emocjonalnej, ćwiczenie komunikacji, słuchania, opowiadania, kształtowanie postaw empatycznych, ćwiczenie cierpliwości, integracja międzypokoleniowa, wspieranie nauki czytania i liczenia wśród najmłodszych”.

Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na empatię – nie każdy potrafi wczuć się w rolę drugiej osoby, zrozumieć jej uczucia, umieć na nie odpowiednio reagować. W sytuacjach kryzysowych najczęściej udzielamy tzw. „dobrych rad”, ale nie zawsze tego się od nas oczekuje…

Bawić się z „Pytakami” możemy na wiele sposobów – każdy losuje pytanie dla siebie, odpowiada lub rzuca kostką uczuć, jeśli jest narysowana na żetonie, następnie przekazujemy worek dalej. Można też w ten sposób, że wskazujemy osobę, która ma odpowiedzieć na pytaka. Świetnym rozwiązaniem jest także wspólna – rodzinna komunikacja – pytak dotyczy każdego z nas i wszyscy po kolei się nim zajmujemy. Dla miłośników gier planszowych, do których i my się zaliczamy przygotowano pionek i kostkę z oczkami – planszę układamy sobie sami z pytaków – kształt zależy tylko od naszej kreatywności czy wyobraźni.

Produkt idealny zarówno dla psychologów szkolnych do terapii z dziećmi, do zintegrowania ekipy, ale przede wszystkim dla rodzin – one są przecież podstawową komórką społeczną i sensem łączenia się w pary.

Młody Giercownik opowiadał nam o swoich pasjach – koniki pony, Barbie Agentki, lizaki i gumy do żucia, chęć wyjścia na rowerek, ale nie za szybko, bo jeszcze z kijkiem z tyłu. Nie ma jeszcze tego wiele…, ale teraz na pewno niczego nowego nie przegapimy!

Nagrody i wyróżnienia widoczne na opakowaniu, które możecie obejrzeć na filmikach to nie przypadek. Należą się!

Pozytywnie oddziałuje na poczucie bliskości w rodzinie, na zrozumienie potrzeb oraz emocji z nimi związanych. Sprawia, że związek staje się głębszy, pozwala znaleźć wspólne zainteresowania i wypracować rozwiązania pewnych problemów. Idealny produkt do komunikacji międzyludzkiej, jak pojawienie się telefonu komórkowego kiedy dookoła wszystko było okablowane. Zabawa może zaktywizować nas do otwarcia własnego pamiętnika, do spisania przeżyć dziadków z okresu wojny, czy prowadzenia rodzinnej kroniki bieżących wydarzeń.

Radość, zachwyt, zadowolenie, ale również smutek, gniew, strach – wszystkie one mogą nas do siebie zbliżać, wzmacniać więzi nas łączące i sprawiać, że rodzina jest silna razem! Polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy DOBRETO Wydawnictwo.

Film: Pytaki – unboxing

Film: Pytaki – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!