Recenzja gry planszowej IQ Żelki

Młody Giercownik przepada za galaretką, jak wszystkie małe dzieci chętnie zajada się kolorowymi, ciągnącymi się gumowymi misiami. Dzisiaj zaproponowaliśmy córce smakołyk dla umysłu, może nie taki przesłodzony, ale za to pozwalający podwyższyć jej iloraz inteligencji – IQ Żelki.

Grę logiczną możemy wygodnie przenosić, nie zajmuje też wiele miejsca w pokoju dziecka, a dla nas to bardzo ważne. Plastikowa podstawka z kołeczkami, na której układamy siedem żelków – połączone ze sobą okrągłe cukiereczki tworzące rozmaite kształty – zamykana jest przezroczystym wieczkiem. Mamy zatem zgrabne pudełko o stosunkowo niewielkich rozmiarach, które nie zagraca, a oferuje moc kreatywnej zabawy.

Celem gry jest zmieszczenie wszystkich elementów na planszy. Przed rozpoczęciem rozgrywki należy się upewnić, że jest ona umieszczona we właściwy sposób. Narożnik z kołeczkiem powinien być zawsze w lewym dolnym rogu.

Poza elementami łamigłówki w skład kompletu wchodzi książeczka, która zawiera 60 zadań – na obrazkach pokazano początkowe ustawienia żelków, a gracz dodaje pozostałe, aż do zajęcia wszystkich wolnych miejsc na planszy. Im wyższy poziom trudności, tym mniejsza ilość początkowych żelków na podstawce ujawniona na rysunku.

Wybieramy zadanie z książeczki podzielonej na pięć poziomów trudności – starter, junior, expert, master, wizard. Układamy startowe elementy dokładnie tak, jak to zostało przedstawione w instrukcji. W trakcie rozwiązywania zadania nie możemy zmieniać położenia tych elementów.

Następnie próbujemy zmieścić na planszy pozostałe dostępne elementy. Mogą one być układane z dowolnej strony i kierunku – jeśli kołeczki na planszy na to pozwolą. Żelki obracamy i dopasowujemy do odpowiednich kołeczków, gdyż mają różne otwory.

Zadanie jest skończone wtedy, kiedy wszystkie kolorowe elementy układanki mieszczą się na planszy. Istnieje tylko jedno rozwiązanie każdego zadania. Można je sprawdzić na końcu instrukcji.

Smart Games pochodzi z Belgii, zatem produkt wykonano bardzo starannie – wszystkie elementy są idealnie gładkie i pasujące do siebie.

IQ Żelki kształtują zdolność planowania przestrzennego. Ćwiczymy również geometrię płaską, wizualizację, zdolność logicznego myślenia. Dotykanie i manipulowanie plastikowymi żelkami rozwija myślenie sensoryczno-motoryczne, a także spostrzeganie połączone z działaniem. Dziecko uczy się wskazywać położenie przedmiotów względem siebie, rozwija umiejętność przewidywania skutków własnych działań. Kreatywna zabawa wymaga skupienia i koncentracji. Trenujemy sprawność ręki i motorykę małą.

Młody Giercownik początkowo obracał elementy na płaszczyźnie w lewo lub prawo, dopiero po chwili nauczył się, że należy nimi manipulować w przestrzeni i można przystawiać je do podstawki drugą – zewnętrzną stroną. IQ Żelki przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 lat, natomiast 4-latki z wytłumaczeniem rodzica i podpowiedziami również przejdą początkowy – zielony poziom. Największym problemem będzie oczywiście cierpliwość dziecka, ale zachęcone sukcesami będzie się świetnie bawiło. Uczniowie już będą oczarowani i raczej wytrwają do samego końca.

Nasz sposób na układanie to próbowanie wszystkich fragmentów w wybranym przez nas miejscu, a następnie przejście do kolejnej pustej przestrzeni przylegającej do żelków, co do których mamy pewność położenia. Etap wizard dopiero rozpoczynamy – zatem najciekawsze jeszcze przed nami.

Produkt zachwyca zarówno dorosłych jak i dzieci. Bawi się jedna osoba, ale chcą wszyscy i każdy podpowiada ile może. Kiedy jedno z nas zajmuje się układaniem, kolejni nie mogą się już doczekać swojej kolejki i głośno komentują. Fajnym sposobem na zabawę w większej grupie jest rywalizacja w przechodzeniu poszczególnych układów, możemy także sami pobijać własne rekordy czasowe.

Rewelacyjna i mądra rozrywka, która uzależnia niezależnie od wieku.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy firmie Granna.

Film: IQ Żelki – unboxing

Film: IQ Żelki – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!