Recenzja gry planszowej Poznaj Europę

Gra, która z całą pewnością przypadnie do gustu wszystkim, którzy lubią podróżowanie, także palcem po mapie. Pozwala dzieciom poznać Europę i otrzymywać w przyszłości same piątki na lekcjach geografii, a przy okazji dobrze się bawić z rodzicami w naukę w domu, bo ta także może być przyjemnym zajęciem!

Gra plus publikacja w jednej paczce – czyli to, co bliźniaki lubią najbardziej, ponieważ każdy coś dostaje! Tylko który pierwszy sięgnie po książkę? Naszą wycieczkę zaczynamy jednak tradycyjnie od mapy.

Plansza przedstawia Europę, która w tym wizerunku z całą pewnością spodoba się młodszym użytkownikom, ponieważ ukazana jest w wyrazistych, bardzo intensywnych barwach. Zobrazowano tu najbardziej charakterystyczne skojarzenia związane z wybranymi państwami. Jest Dinseyland w pobliżu słynnej wieży z Paryża, gdzieś na dalekiej północy Święty Mikołaj czeka z workiem prezentów na plecach, piętrowy autobus parkuje w Londynie, gondola płynie po wąskich kanałach w Wenecji, Dracula zaprasza nas do Rumunii, rudobrody wiking strzeże fiordów Norwegii, Szkot ubrany jest w kilt, jak Mercedes to i Niemcy, a nad Warszawą na kolumnie Zygmunta balansuje na jednej nodze sympatyczny bociek.

Polska produkcja – do nauki, zabawy i na prezent. Dla 2-5 graczy w wieku od 6 lat. Rozgrywka trwa ok. 20-40 minut.

Przygodę zaczniemy w Lizbonie, a zakończymy w Oslo, do którego zmierzać będziemy jednak okrężną drogą. Po drodze wpadniemy do zamku Myszki Miki i Kaczora Donalda, będziemy płynąć promem do Aten i kursować pomiędzy Tallinem a Helsinkami. Odważni złapią autostop, spóźnieni polecą najbliższym samolotem, czasem będziemy chorować i udamy się do apteki. Kiedy nadejdzie burza trzeba będzie zwolnić i przeczekać złą pogodę.

Podczas zabawy dowiemy się m. in., z którym krajem graniczą Włochy, stolicą jakiego państwa jest Wilno oraz gdzie leżą Alpy? Sprawdzimy, które państwa należą do wyspiarskich, gdzie płaci się kunami oraz kto tańczy flamenco? Dzieci z pewnością zechcą zapytać, skąd pochodzą klocki Lego i jak nazywa się te wielkie jezioro na Węgrzech? Kart pytań i ruchu jest tyle samo – po 25 szt., są one wyjątkowo giętkie i bardzo śliskie.

W tej grze najpierw bierzemy kartę i czytamy pytanie lub wykonujemy polecenie, a dopiero po poprawnej odpowiedzi rzucamy kostką i przesuwamy pionek. Karta specjalna nadchodzi burza skutkuje opuszczeniem kolejki, a bilet na prom pomoże przy przeprawie, z którą będzie najwięcej zamieszania. Z Madrytu polecimy samolotem do Rzymu, w Bukareszcie wsiądziemy do pociągu do Warszawy, Paryż to wspomniany wcześniej Disneyland, a w Rydze załapiemy się na obiad, ale potem podążymy dłuższą trasą omijając przeprawę. Ta jest oznaczona literą „P” i zmusza nas do oddania biletu lub czekania kolejki, wykonania polecenia z karty, rzucania kostką i przeprawienia się kiedy wypadnie 6 oczek – jest tego dużo i nie ma lekko!

Książka zawiera wiele interesujących i naprawdę zróżnicowanych zadań. Nazywamy kontynenty i wybrane kraje, łączymy je z odpowiednimi flagami, które w innym zadaniu kolorujemy. Rozwiązujemy krzyżówkę i rebusy. Łączymy w pary skojarzenia z państwami, odnajdujemy europejskie zwierzęta. Podkreślamy zdania prawdziwe, szukamy różnic w bardzo podobnych rysunkach, przyporządkujemy miasta do krajów. Tworzymy zestawienie państw europejskich, a z ponumerowanych kropek powstaje kompletny rysunek. Są też klocki domino, uzupełnianie zdań oraz zabawy z literami. Musimy rozpoznać znane budowle, z których słyną państwa Europy. Odnajdujemy drogę w labiryncie. Nam wyjątkowo spodobały się pokazane w książce tradycyjne stroje ludowe. Dla mistrza wiedzy o Europie – dyplom do wycięcia.

Młody Giercownik do książki jest dopiero zachęcany, natomiast do planszy sam się garnie. Córka lubi jak jest bardzo kolorowo i jak jest dużo sympatycznych ilustracji. Tradycyjny tor z polami na chwilę obecną najbardziej jej pasuje. Na kostce zakrywa palcem po kolei każde z oczek i przesuwa pionek. Gra bardzo rozwija dziecko, a nam także sprawia przyjemność.

Dobry wybór, bo przecież podróżowanie to cudowna pasja, a zabawa w „Poznaj Europę” to jakby przedłużone wakacje. Polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Wydawnictwu Zielona Sowa Sp. z o.o.

Film: Poznaj Europę – unboxing

Film: Poznaj Europę – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!