Recenzja gry planszowej Trzy Małe Świnki

Klasyczną bajkę o trzech małych świnkach, które budowały swoje domki i o wilku, który po kolei je zdmuchiwał zna chyba każde dziecko. Jest to tradycyjna angielska baśń, przeniesiona na ekran dzięki animacji Walta Disneya już w 1934 roku – zdobyła zresztą Oscara – oraz publikowana w wielu książeczkach dla dzieci. Uczy, że praca popłaca, a lenistwo nie przystoi. Wspaniale, że znany motyw został pokazany w grze logicznej dla najmłodszych – bawić się mogą już 3-latki, co tym bardziej zachęca do zakupu tej prześlicznej pozycji.

Gra składa się ze sztywnej, mocnej podkładki, na której układamy nasze domki z trawnikiem oraz świnki i wilka. Domki i postaci są trójwymiarowe i dopracowane w każdym ważnym szczególe. Jakość wszystkich elementów jest znakomita, nie ma się do czego przyczepić – najwyższa klasa, a wygląd prześliczny – można podziwiać. Smart Games to zresztą marka belgijska, co się rozumie samo przez się…

Chałupki są na tyle duże, że schować do środka może się cała świnka. Każda z nich ma okna, komin, spadzisty dach, a ich barwy przypominają o surowcach, z których je zbudowano w bajce – słoma, drewno, cegły. Po ustawieniu domków na planszy, te nie przesuwają się samoistnie. Proste, funkcjonalne i ładne.
Świnki są słodkie, wyglądają jak te z kreskówki. Wilk nie przestraszy dzieci, ale widać, że nie jest pozytywną postacią. Figurki wykonane są z mocnej gumy. Na podstawce są specjalne otwory, w których się je umieszcza – nie latają. Możemy bawić się nawet w samochodzie lub grać na łódce podczas sztormu – tylko może nie próbujcie tego sami.

W skład zestawu wchodzi jeszcze dwustronna książeczka z zadaniami – z jednej strony na dzień – ułożenie świnek względem ich domków, a z drugiej w wersji nocnej – kiedy przychodzi wilk i świnki muszą być schowane wewnątrz zabudowań.

Na początku warto zajrzeć do książeczki, żeby przypomnieć sobie całą historię – ją również dołącza wydawca. Nie ma tu tekstów, ale ilustracje są znakomite i genialnie odzwierciedlają emocje oraz porę doby. W twardej okładce.

Zadań jest 48: 24 z wilkiem i tyle samo bez jego udziału. Układamy początkowy układ z obrazka i dopasowujemy resztę, żeby się zmieściła. W dzień świnki są na zewnątrz i wtedy wszystkie pola mogą być pozajmowane, nocą kiedy odwiedza je wilk – zamykają się wewnątrz, wtedy też pozostają zawsze dwa puste miejsca na planszy. Nie zawsze w zabawie bierze udział całe różowe rodzeństwo.

Na odwrocie stron dziecko może sprawdzić rozwiązanie – naszym zdaniem bardziej sprawdzają się odpowiedzi na końcu książki, ale tu nie można było zrobić inaczej, bo tam są zadania z wilkiem. Trzeba pilnować, żeby dzieci nie podglądały wyników, bo zabawa straci sens, a przecież o wysiłek umysłowy połączony z relaksem tu chodzi. Dzieci uczą się logicznego myślenia, dopasowywania elementów, łączenia ich w jedną sensowną całość. Zabawa naprawdę potrafi rozruszać szare komórki.

Młody Giercownik od razu dołączył się do zabawy i bawił się rewelacyjnie. Córka była wyraźnie zainteresowana historią i elementami. Śmiała się i cieszyła podczas zabawy. Bawiła się figurkami, ale też umiała samodzielnie rozwiązać układy o podstawowej trudności – przypominamy, że skomplikowanie wzrasta z każdym następnym schematem i podobnie jak w innych pozycjach wydawcy występuje podział na poziomy: stater, junior, expert, master.

„Trzy małe świnki” zdobyły już pierwsze nagrody rynku zabawek dla dzieci w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Naszym zdaniem w pełni zasłużenie. Cudowna zabawa dla przedszkolaków – nas urzekła. Wielopoziomowa gra logiczna i unikalna łamigłówka, którą warto mieć w domu!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy firmie Granna.

Film: Trzy Małe Świnki – unboxing

Film: Trzy Małe Świnki – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!