Recenzja gry planszowej Blokada

Mroczna noc, zatem i szare budynki rzucające długie cienie. Najlepsza pora, żeby popełnić przestępstwo, zatem na drogę wyjechali już bandyci w czerwonej gablocie. W niektórych oknach jeszcze pali się światło, ktoś z głową na karku wezwał policję! Teraz ty wkraczasz do akcji – przygotuj najlepszą policyjną blokadę i dorwij gangsterów na gorącym uczynku!

Klimat wielkiego miasta – wysokie bloki, fabryki z kominami, kamienica ze szpiczastym dachem przypominająca jedyny kościół w mieście bezprawia – nam gra przypomina z wyglądu filmowe Gotham City, gdzie ulic strzegł komiksowy Batman.

„Blokadę” zapakowano w przezroczyste pudełko, co jest najlepszą formą promocji, kiedy produkt sam broni się jakością wykonania i pomysłem na rozgrywkę, a tak jest w tym właśnie przypadku. Ciemne kolory najmłodszych graczy raczej nie oczarują, ale dorosłym oraz dzieciom w wieku lat 7 i więcej, dla nich produkt jest dedykowany już tak – kojarzą się z niebezpieczeństwem, brudem oraz oczywiście czarną nocą.

W opakowaniu znajdziemy cztery zespoły budynków – w środku puste, zatem lekkie. Każdy z nich wygląda inaczej, jednak połączone razem przypominają kompletną dzielnicę miasta. Ustawiamy je na niebieskiej podkładce z siecią wyżłobień w kształcie szachownicy – cała musi zostać przykryta elementami, do których dochodzą jeszcze – czerwony pojazd bandyty – oraz układane przez nas policyjne radiowozy stojące na podkładkach w kolorze asfaltu i w kształcie bloków rodem z dawnego Tetrisa – w sumie 6 wozów patrolowych.

Wydawca dodaje do zestawu opaskę w kolorach blokady – przydaje się kiedy wyrzucimy pudełko i chcemy doczepić do plastikowej podkładki instrukcję, żeby całość była w jednym miejscu.

Pierwsze, co rzuca na kolana to świetne miniaturowe autka – naprawdę genialny pomysł, żeby łamigłówka była trójwymiarową sceną policyjnej blokady – teatr działań urzeka, czuje się dynamikę zdarzeń i powagę sytuacji – jakbyśmy naprawdę uczestniczyli w akcji stróżów prawa! A te detale – cudo!

Książeczka z 60 zadaniami podzielona została na cztery poziomy trudności oznaczonymi nazwami i kolorami. Każdy układ startowy został zilustrowany. Na końcu z dala od pierwszych schematów mamy odpowiedzi, zatem nie kuszą, żeby je podglądać, a kiedy już się wciągniemy, to nam nie w głowie. Jedna z ostatnich stron to „Time Tracker” – tabela, w której notować możemy nasze czasy złapania przestępcy.

Przyznać trzeba, że nie jest to łatwa układanka, dla zupełnych amatorów. Musimy pogłówkować, gdyż należy nie tylko umieścić na planszy wszystkie komponenty, ale dodatkowo ułożyć je w taki sposób, żeby zablokować radiowozami przestrzeń ucieczki czerwonego pojazdu. Wprawicie się, bez obaw!

Każde zadanie ma tylko jedno rozwiązanie. Należy uważnie prześledzić ułożenie elementów początkowych na planszy i dostawiać kolejne z zastanowieniem – na chybił trafił za długo wam zajmie i będziecie zniecierpliwieni. Dobrze jest znaleźć najistotniejszy punkt na planszy. Wybrane elementy będą pasowały tylko w niektórych, specyficznych miejscach.

Wszyscy chłopcy lubią bawić się w policjantów i złodziei – jest to więc idealna pozycja na prezent dla przyszłych kierowców i mundurowych – nawet strażaków. Pamiętajmy jednak, że panie są bardziej uważne za kierownicą, zatem i one wciągną się w tą fantastyczną łamigłówkę, która wymaga od nas koncentracji i roztropnych działań.

Gra rozwija myślenie logiczne, planowanie strategiczne, spostrzegawczość oraz wyobraźnię przestrzenną. Otaczamy przeciwnika i odcinamy wszelkie możliwe drogi ucieczki wykorzystując wszystkie samochody.

Bycie stróżem prawa jeszcze nigdy nie było tak fascynujące!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy firmie Granna.

Film: Blokada – unboxing

Film: Blokada – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!