Recenzja gry karcianej Zaginione miasta

„Zaginione miasta” to już klasyczna gra karciana dla dwóch osób, niezmiernie popularna i wysoko oceniana w rankingach gier familijnych. Uznawana jest za jedną z najlepszych strategii, w której musimy umiejętnie zarządzać ryzykiem, obserwować ruchy przeciwnika oraz szacować prawdopodobieństwo występowania określonych kart, a jednocześnie wyczuć najlepszy moment rozpoczęcia ucieczki z własnych na ręce.

Autorem gry jest dr. Reiner Knizia, którego prawie każdy tytuł stawał się wielkim hitem, a trzeba wspomnieć chociażby o „Eufrat i Tygrys”, „Przez pustynię” czy z nowszych – „Keltis”, która otrzymała Spiel des Jahres w 2008 roku.

W opakowaniu znajdziemy planszę do gry, 60 kart o wartościach 2-10 w pięciu kolorach, karty zakładów – 3 z każdej barwy.

Karty są ładne, stosunkowo duże, ale ich wygląd to tylko kosmetyka, ponieważ to świetna mechanika gry tworzy tu genialny klimat.

Wydawca wskazuje, że produkt odpowiedni jest dla dzieci w wieku od 10 lat. Nam wydaje się, że już 8-latki też będą dobrze się bawić, chociaż zważywszy na słabsze planowanie strategiczne, z dorosłym pewnie będą przegrywać. Czas gry to 20 – 40 minut, ale raczej krócej niż dłużej. Znakomicie nadaje się do wprowadzania nowych graczy, zasady tłumaczy się w ekspresowym tempie.

Za pomocą swoich kart budujemy trasę ekspedycji. Wykładamy je podobnie jak w pasjansie, dobierając nowe z zakrytego stosu lub z planszy, na którą to gracze wyrzucają te uznane w danej chwili za zbędne. Możemy zaplanować podróż w Himalaje, Lasy Równikowe, Pustynię, Wulkaniczny Ląd i dno Morza – zresztą lokalizacja nie ma tu specjalnego znaczenia, bo na dynamikę rozgrywki oddziałuje układ kart przeciwnika i wzajemne ich podbieranie ze stosu, a w szczególności obstawianie wyników wypraw. Partia kończy się z chwilą pociągnięcia ostatniej z zakrytych kart, a gracz z największą liczbą punktów po trzech rozgrywkach zostaje zwycięzcą.

Rozdajemy po 8 kart. Na początku można wyłożyć karty zakładów. Trasa ekspedycji to wzrastająca wartościowo kolumna kart, wszystkie muszą być tego samego koloru. Podczas naszej tury wykładamy kartę z ręki, a następnie dobieramy nową z zakrytego stosu lub z planszy. Jeśli wyłożymy 8 kart w kolumnie otrzymujemy premię 20 punktów. Pamiętajmy przy tym, że zakład zwielokrotnia nie tylko zysk, ale również stratę przy niewypełnieniu zobowiązań z danej wyprawy.

„Zaginione miasta” to gra karciana, która w znakomity sposób połączyła losowość kart oraz strategię polegającą na odpowiednim ich zagrywaniu. Dzięki konieczności opłacenia ekspedycji, nawet tej nie ukończonej gracze uczą się ryzyka. Dokładając przy tym możliwość zakładu, który otwiera drogę do wielkich wartości w punktach przy osiągnięciu sukcesu, ale także ogromnych strat w przypadku porażki – adrenalina skacze maksymalnie. Gra nabiera rumieńców kiedy wreszcie dostrzeżemy ten moment, że talia gwałtownie się kurczy, a my ciągle jeszcze desperacko schodzimy z najwyższych kart na ręce, chcąc chociaż pokryć koszty ekspedycji, aby nie przegrać zakładu – emocje sięgają zenitu, a szaleńczy wyścig z czasem staje się faktem. Jest też miejsce na dedukcję – porównywanie kart – tego, co ja posiadam, z tym, w co inwestuje konkurent. Nie zapominajmy też, że można blefować, przechowywać na ręce trzy najwyższe karty i w duchu śmiać się z przeciwnika, który mozolnie próbuje spłacić wydatki poniesione na wyprawę.

Jest tu wszystko, czego dusza zapragnie, przy tym reguły gry są banalnie proste, a jej przebieg wciągający i fascynujący zarazem. Idealna pozycja dla pary, w którą pojedynkujemy się łamiąc głowy i licząc na szczęśliwy traf.

Gra jest rewelacyjna, w kolekcji nie tyle warto, co należy ją mieć!

Film: Zaginione miasta – unboxing

Film: Zaginione miasta – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!