Recenzja gry planszowej Wszystkie państwa świata

Na lekcjach przyrody lub geografii praca z mapą to podstawa – wyszukiwanie odpowiednich krajów na kontynentach, rozpoznawanie flag, znajomość najwyższych szczytów, najdłuższych rzek czy liczby ludności oraz gęstości zaludnienia – przynajmniej skrajnych ich wielkości. Edukacja będzie przyjemniejsza i prostsza z grą „Wszystkie państwa świata”, w której znajdziemy wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania z wiedzy ogólnej.

Czy na pewno jest tu każdy kraj na świecie? Przyznamy, ze nie wiemy, bo ta liczba ciągle się zmienia, a niepodległość niektórych z nich nie jest uznawana przez wszystkie strony. Na pewno jest ich ogrom – wydawca podaje liczbę 195 państw, tęcza barwnych flag zdumiewa i zachwyca.

Na każdej karcie znajduje się wspomniana już flaga, a na odwrocie lokalizacja państwa na kontynencie oraz trzy pytania zamknięte z zaznaczeniem prawidłowej odpowiedzi pogrubioną czcionką.

Pierwsze dwa pytania są niezmienne. Musimy odpowiedzieć jak nazywa się państwo oraz jaka jest jego stolica. Trzecie – jest najtrudniejsze oraz najciekawsze zarazem, a przy tym różne dla wybranych krajów. Czasem jest to symbol państwa – jakiś egzotyczny ptak, innym razem bardziej historyczne, jak data uzyskania niepodległości. Są też typowo geograficzne: najniżej lub najwyżej położone punkty, liczba ludności, górzystość lub zalesienie terenu, powierzchnia pod uprawę, grupy etniczne, długość linii brzegowej, język urzędowy, całkowita powierzchnia, ilość wysp zajmowanych przez kraj, odcinki graniczne, wybuchy wulkanów, produkcja wybranych surowców, parki narodowe, tłumaczenie nazwy kraju, pierwotni mieszkańcy, a nawet liczba egzotycznych zwierząt, np. występowania słoni. Dwa niepowtarzalne: odnośnie otwarcia Kanału Panamskiego oraz wieży zegarowej Big Ben w Londynie. Zdarza się, że należy wskazać stwierdzenie nieprawdziwe na temat kraju.

Na kartach umieszczono charakterystyczne kwadratowe kody do skanowanie na komórkę.

Pięć kart pełni funkcję spisu państw z ich podziałem na poszczególne kontynenty – super ściągawka.

Plansza zajmuje połowę dużego stołu – jest tekturowa, składana z 6 odrębnych części – niczym monumentalne puzzle. Są tu miejsca do rozłożenia losowych 28 kart, które potem wybierają gracze wedle uznania. Mapa świata na środku, na której zajmujemy pionkami wybrane kontynenty po poprawnej odpowiedzi na pierwsze pytanie. W przypadku błędu karta wędruje do kolejnego gracza.

Tor punktacji, na którym przesuwamy się w momencie udzielenia prawidłowej odpowiedzi na następne pytanie lub cofamy przy błędnej. Kiedy druga odpowiedź będzie nieudana, pozostali gracze mogą się ścigać do pytania wypowiadając swoje imię. Gramy 1-5 rund, dokładając poszczególne pionki w trakcie zabawy, a każda z nich kończy się z momentem wyłożenia wszystkich ludzików – fantastyczne kształty, znane również z innych produktów wydawcy.

Końcowa punktacja wygląda następująco: gracz, który jako pierwszy umieścił swoje 5 pionków na kontynentach otrzymuje 1 pkt. bonusowy, każdy pionek na planszy przynosi jego właścicielowi 1 pkt., za każdy zajęty kontynent otrzymujemy również 1 pkt. Warto odpowiadać na pytania dotyczące krajów leżących na różnych kontynentach i zyskiwać kolejne noty na torze punktacji – szeroka wiedza popłaca.

„Wszystkie państwa świata” przypomina nieco urozmaicony quiz. Plansza i pionki wprowadzają dynamikę do zabawy oraz sprawiają, że jest ona bardziej atrakcyjna wizualnie.

Młody Giercownik z zainteresowaniem przygląda się kolorowym flagom i pyta o kraje, jednak to dopiero początkowe stadium edukacji geograficznej córki – obecnie rozpoczynamy z poznawaniem Polski. Gra zatem spokojnie poczeka do przyszłego roku i wtedy nabierzemy rozpędu.

Bardzo przydatna dla uczniów w szkole podstawowej – do domu, żeby ćwiczyć z rodzicami, ale także dla nauczycieli, jako pomoc dydaktyczna podczas lekcji.

Produkt nam się podoba i wart jest wydania pieniędzy rodziców, bo to inwestycja w wiedzę dziecka. Polecamy.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TACTIC Games

Film: Wszystkie państwa świata – unboxing

Film: Wszystkie państwa świata – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!