Recenzja gry Kolorowy kod

„Kolorowy kod” przypomina nam składanie mozaiki albo konstruowanie witraża, bo tam także musimy zestawić w odpowiedni sposób kolorowe szkiełka, aby uzyskać nową, bardziej skomplikowaną i interesującą formę. Zabawa kojarzy się odrobinę z malowaniem na szkle, tylko tutaj elementy są już gotowe, a my je jedynie łączymy w kompletne dzieło, niczym artysta swój kolaż.

Jest to gra logiczna przeznaczona dla jednej osoby, w weku od 5 lat, zatem poziom zaawansowania mamy stosunkowo niski – w sam raz dla dzieci, ale nie zupełnych nowicjuszy. Aż 100 zadań do wyboru! Ilość schematów oraz zróżnicowane ich skomplikowanie, z podziałem na 4 poziomy – starter, junior, expert, master – gwarantują długi czas zabawy oraz moc atrakcji!

Bardzo prosty mechanizm łamigłówki: kwadratowe, przezroczyste płytki z wybranymi kształtami w różnych barwach, które nakładamy na siebie, aby uzyskać nowy wzór. Możemy je obracać wokół własnej osi oraz zmieniać ich kolejność względem siebie ukrywając lub odkrywając wybrane ich fragmenty.

W pudełku znajdziemy ramkę do układania płytek, dzięki której nasze slajdy pozostaną statyczne. Ich unieruchomienie i utrzymanie w niezmiennej pozycji ułatwia przebieg gry. Białe tło podstawki wielokrotnie również staje się częścią końcowego obrazka, do którego zmierzamy. Trochę szkoda, że odcień bieli z płytek i z podstawki odrobinę różnią się swoją tonacją. Kafelków jest w sumie 18 szt., wykonane są z plastiku zatem nie ma obawy przed kruszeniem lub rozbiciem, wzory są wyraźne. Po pewnym czasie użytkowania, dziecko może je porysować, ponieważ zabawa wywołuje intensywne emocje, a poszczególne slajdy są po wielokroć przeszukiwane i przekładane co chwila.

Najpierw wybieramy potrzebne płytki. Następnie jedna po drugiej układamy je w ramce. Należy zwracać uwagę na kształt, kolor, kolejność płytek, ale także na ich orientację na podstawce. Kładziemy je tak, żeby tylko ich kolorowa strona była widoczna. W wielu przykładach do uzupełniania kompozycji wykorzystujemy tło. Klocki z kształtami w tym samym kolorze można łączyć, dzięki czemu uzyskujemy inną strukturę. Nowa forma może też powstać z białych figur na białym tle.

Zastanawiając się, jak mamy rozwiązać zadania, powinniśmy myśleć wielopoziomowo. Gdy kompozycja odpowiada rysunkowi z książeczki – udało się! W końcowej jej części znajdują się rozwiązania.

Dzieci odtwarzają kompozycje z zadań. Ustalają kombinację kształtów, kolorów i kolejności, następnie muszą przemyśleć, w którą stronę należy ułożyć poszczególne płytki. Gra rozwija umiejętność logicznego myślenia, zdolność planowania przestrzennego, spostrzegawczość oraz wyobraźnię przestrzenną.

Młody Giecownik w wielu prawie 4 lat potrafił ułożyć 18 początkowych zielonych wzorów, z tym, że my wykładaliśmy córce odpowiednie płytki, które musiała wykorzystać do danego zadania. Dziecko bardzo się cieszyło i szybko zrozumiało zasady gry.

Bardzo dobrze, że odpowiedzi są na końcu książeczki z zadaniami, więc trudniej je podejrzeć. Rozwiązania ukazują wygląd poszczególnych tabliczek i kolejność ich wkładania. Kolor pomarańczowy w książeczce zadań przypomina raczej ciemno-żółty, ale ważne, że można go odróżnić od jasno-żółtego.

Instrukcja jest krótka i zupełnie niepotrzebna. W opakowaniu jest wypraska i wszystko elegancko się pomieści. Produkt wyprodukowano w Chinach, ale pod nadzorem firmy belgijskiej, zatem jakość jest perfekcyjna – nie ma tu ostrych krawędzi czy uszczerbków na plastiku.

„Kolorowy kod” pozwala zaznajomić starsze dzieci z geometrią płaszczyzny. Jest znakomitym punktem wyjścia do nauki o własnościach płaskich figur geometrycznych. Młodsze dzieci rozróżniają kolory i dowiadują się, że odpowiednio nałożone na siebie kolejne płaszczyzny tworzą nowy – zupełnie wyjątkowy obraz.

Bardzo przyjemna, prosta w obsłudze i wciągająca gra logiczna dla początkujących, przy której także wytrawni gracze spędzą miło czas. Polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy firmie Granna.

Film: Kolorowy kod – unboxing

Film: Kolorowy kod – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!