Recenzja zabawki kreatywnej Świat dinozaurów

„Świat dinozaurów” to znacznie więcej niż gra, ponieważ dzieci jak najprawdziwsi paleontolodzy odkopują dinozaury umieszczone w skale!

W opakowaniu otrzymujemy planszę do gry i kostkę, plastikowe dłuto z młoteczkiem oraz pędzelek i sedno zabawy – spory kawał piaskowca (może i jest to gips). Naszym początkowym zadaniem jest wykopanie 6 figurek dinozaurów – pionków do gry, które według scenariusza zostały zasypane w trakcie erupcji wulkanu.

Podczas korzystania z zestawu potrzebna jest pomoc osoby dorosłej, albo chociaż jej nadzór, ponieważ skała jest prawdziwa – kruszy się, sypie, pyli. Podczas pracy należy zachować ostrożność, ponieważ pył może podrażnić oczy, nos czy gardło. Jeśli jednak unikniemy jego wdychania i kontaktu z oczami wszystko będzie w porządku. Podczas odkopywania figurek należy cyklicznie usuwać był za pomocą pędzelka, nie należy go zdmuchiwać. Można użyć butelki ze spryskiwaczem, żeby zwilżyć pył, co zahamuje jego rozprzestrzenianie. Mokra bryła gipsu może jednak poplamić ubranie, dlatego warto założyć jakieś robocze ciuchy lub fartuch. Okulary ochronne lub maska na twarz mogą spełniać rolę dodatkowego zabezpieczenia podczas zabawy. Zabawka przeznaczona jest dla dzieci powyżej 8 roku życia, zawiera małe części, które dzieci w wieku poniżej 3 lat mogą połknąć. Pracować należy na stabilnej i równej powierzchni, warto ją przykryć gazetą. Nie wolno wysypywać proszku gipsowego do zlewu, bo może zatkać odpływ. Tyle z teorii i z ostrzeżeń producenta, które warto jednak przeczytać, bo bezpieczeństwo i higiena pracy do podstawa – także dla paleontologa! A teraz jak to wyglądało w praktyce…

Skała wygląda jak piaskowiec i podobnie się kruszy, dłonie będą w pyle, jak również miejsce pracy. My używaliśmy kartonu po innej zabawce, z którego potem resztki wysypaliśmy do kosza. Narzędzia spisują się na medal – nic nie pękło, a skała dobrze się kruszyła pod naciskiem i skrobaniem plastikowego ostrza. Okruchy przypominające drobny piaseczek, opadały na dno pudełka, aż tak bardzo się nie pyliły, głównie brudziły palce i narzędzia. Dziecko za jednym podejściem nie odkryje wszystkich dinozaurów, ponieważ kopanie zajmuje trochę czasu i potrzeba włożyć w to działanie odrobinę wysiłku fizycznego, dla 8-latka w sam raz. Dinozaury są ładne, a ich jakość najzupełniej nas zadowala, najsłabszym ich punktem okazać mogą się łapki – są najcieńsze. Nam jednak nic się nie uszkodziło, nie porysowało, a wcale nie byliśmy delikatni, bo w trakcie filmu chcieliśmy odkopać chociaż jednego gada w całości. Dinozaury są rozmieszczone na całej powierzchni bryły, nie w jednym miejscu, zatem na koniec ze skały pozostanie naprawdę niewiele stałych fragmentów.

Zabawa imituje wydobywanie skamieniałości na wykopaliskach paleontologicznych. Odkrywanie dinozaurów wymaga cierpliwości, podobnie jak rzeczywista praca paleontologa. Cały proces zanim zostanie zakończony może trwać do kilku dni – w przypadku dziecka, u napalonego dorosłego wystarczy ok. 1h. Jeśli zanurzymy bryłę w wodzie przed przystąpieniem do prac, w celu zmięknięcia gipsu – będzie szybciej, ale nie tak interesująco i dużo mniej klimatycznie. Sedno zabawy to przecież kopanie i dłubanie w skale!

Plansza do gry ma rozmiary 40 x 50 cm, wygląda bardzo ładnie – kolory, ilustracje dinozaurów, wulkany. Pokazuje świat tych wielkich gadów. Tor gry jest raczej prosty, po drodze spotykają nas jednak pewne przygody – 8 pól specjalnych. Są tu nawet pola, na których nasz gad może stracić życie – po odkopaniu dinozaurów otrzymujemy 3 pionki złote i tyle samo srebrnych, więc można się umówić, że każdy z nas prowadzi całą drużynę. Wadą planszy jest jej słabe usztywnienie – karton jest stosunkowo cienki i może się gnieść.

Młody Giercownik bardzo polubił ten produkt. Gra jest tu tylko dodatkiem do rewelacyjnej zabawy w paleontologa i do odkopywania dinozaurów zamkniętych w kamieniu. Naprawdę emocje są ogromne, czujemy się jak przy odkrywaniu prawdziwych znalezisk – w sumie są to realne wykopaliska, bo na tym polega nasza zabawa na pierwszym etapie działań. Pomysł kosmiczny – jesteśmy oczarowani i mieliśmy ogromną satysfakcję ze wspólnego wydobywania zabawek na światło dzienne. Figurki są wykonane z dbałością o detale i są wyjątkowo urodziwe.

Warto zwrócić uwagę na część edukacyjną instrukcji, punkt E. Ciekawostek jest wiele i są warte przeczytania.

Rewelacja, musisz to mieść! Nawet jeśli gra nie przypadnie ci do gustu, to dziecku pewnie tak. W wykopaliska chce się bawić każdy członek rodziny – niezależnie od wieku i wszystkim sprawiają przyjemność. Jeśli masz dwoje dzieci – lepiej kup dwie zabawki! Prawdziwie kreatywny produkt, cudo!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy RUSSELL KONDRACKI s.j., uczyibawi.pl

Film: Świat dinozaurów – unboxing

Film: Świat dinozaurów – przebieg gry i odkopywanie gadów

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!