Recenzja zabawki kreatywnej Mega stacja meteo

Każdy lubi eksperymenty, wynalazki, zabawę w domowe laboratorium. Porywa nas możliwość samodzielnego odkrywania praw natury i prowadzenia własnych badań nad rozmaitymi zjawiskami. Kochamy rozwiązywać zagadki ziemi, wody i powietrza. Nasza wrodzona ciekawość i potrzeba rozwoju pcha nas ku nowemu i tajemniczemu, do racjonalnego poznania i wyjaśniania naukowego. Jest także w nas chęć sprawdzenia własnych umiejętności. U dzieci jest to jeszcze bardziej widoczne i odczuwalne niż u dorosłych i my pragniemy pielęgnować tą pasję u Młodego Giercownika.

Bawiąc się z „Mega stacją meteo”, możemy zamienić nasz balkon i biurko w pokoju córki w prywatną placówkę naukową. Dziecko stworzy swoją własną wielofunkcyjną stację meteorologiczną, która rejestruje zmiany pogody. Przeprowadzi szereg eksperymentów wyjaśniających fakty dotyczące m.in. zmiany klimatu czy obiegu wody. To wszystko ma w jednym dużym zestawie!

Zawartość: zestaw plastikowych elementów do złożenia stacji meteo, 3 termometry, kompas, zestaw do demonstracji obiegu wody, zestaw do demonstracji efektu cieplarnianego, spiralny szablon, stojak na ołówek, papierek lakmusowy, kiełkownik na nasiona, plastikowa rurka z pokrywą, kawałki pianki, śruby oraz szczegółowa instrukcja.

Wymagane, a nie dołączone do zestawu: czysta plastikowa butelka po napoju, szklanka, lód, ziemia doniczkowa, waciki lub kompost, ziarna fasoli, lampa na biurko, ocet, soda oczyszczona, ręcznik papierowy lub tkanina z wełny, zatemperowany ołówek, długopis kulkowy i śrubokręt krzyżakowy.

Nasze spotkanie z meteorologią zaczniemy od wyjaśnienia, czym jest pogoda. Następnie zgodnie ze szczegółowo narysowanym schematem nałożymy na własną butelkę oprzyrządowanie do pierwszego eksperymentu – stacji meteo. Plastikowe elementy idealnie do siebie pasują i nakładane są na szyjkę pustej butelki. Poddajemy recyklingowi własną flaszkę po wodzie mineralnej. Przykręcamy ją do zestawu – jest tu termometr, deszczomierz, chorągiewka wiatrowa, skrzydełka wiatromierza. Do środka należy nalać wodę, żeby całości nie zwiał z balkonu wiatr. Działanie wyjaśniono w instrukcji. We wnętrzu stacji możemy także wyhodować roślinkę. W tym celu musimy przekroić butelkę, nasypać na dno ziemi, kompostu i posadzić nasionko. Na koniec zaklejamy na powrót naszą flaszkę. Stworzymy własną mini szklarnię!

Jeśli zdecydujemy się na stację meteo ze szklarnią, warto dociążyć butelkę przed mocniejszym wiatrem – my doczepiliśmy gumkami kawałek zgiętego aluminiowego panelu, a na drugą jego stronę położyliśmy worek z resztą ziemi, która nam pozostała.

Świetne są ciekawostki dotyczące pomiaru pogody, funkcjonowania stacji meteo, oraz rekordów temperatury i opadów.

Korzystając ze statycznej rurki – błyskawicy (dołączona do zestawu), obserwujemy jak kawałki pianki tańczą w jej wnętrzu. Wyjaśnia ona zjawisko elektryczności statycznej i drobnych wyładowań elektrycznych. Ciekawostki opowiadają tym razem o piorunach i błyskawicach. Delikatne i liczne drobinki rozpakujcie uważnie, bo „lubią biegać” po całym mieszkaniu.

Kolejny model ukazuje obieg wody w przyrodzie. Demonstruje parowanie wody i tworzenie się deszczu. Otrzymujemy kształt góry, sitko i specjalną podstawkę na dno, a także talerzyk na kostki lodu, który zamyka naszą szklankę. Lepsza będzie szersza szklanka, o większej średnicy niż standardowa na herbatę – najlepiej taka do soku lub na whisky. Możemy też hodować roślinkę – my nie mieliśmy fasoli – posadziliśmy rzodkiewkę. Słońce zastępuje nam lampa – eksperyment ten wykonujemy na biurku w pokoju Młodego Giercownika. Ciekawostki opisują m.in. ile lat spędza średnia cząstka wody w oceanie podczas obiegu wody.

Jest zestaw wyjaśniający zjawisko kwaśnego deszczu. Dzieci uczą się korzystać z papierka lakmusowego i obserwują zmiany w roślinach. Dostarczono tu cztery miniaturowe doniczki oraz papierki lakmusowe, a także receptę na kwaśne deszcze o różnym stopniu swojej kwasowości – każdy z opadów dla innej mini doniczki. Nie zapomniano również o ciekawostkach i zniszczeniach spowodowanych kwaśnymi deszczami.

Eksperyment nr 5 wyjaśnia efekt cieplarniany oraz zjawisko globalnego ocieplenia. Jeden termometr umieszczamy na specjalnym oprzyrządowaniu wewnątrz butelki, drugi na zewnątrz, słońce podłączamy do kontaktu i obserwujemy temperaturę. Druga część eksperymentu wymaga użycia sody oczyszczonej – my mieliśmy stosowaną do akwarystyki morskiej oraz octu – znalazł się w kuchni. Ciekawostki związane są z dwutlenkiem węgla w atmosferze.

Do ostatniego z eksperymentów – badania ruchów powietrza, używamy spirali, a w zestawie otrzymujemy również podstawkę pod ołówek lub długopis – naszym zdaniem to najmniej interesujący wynalazek i raczej pod starsze telewizory.

W instrukcji znajdują się tabele do zapisywania własnych pomiarów oraz uwag i notatek. Napisana została prostym językiem i zawiera bogatą wiedzę z prezentowanej tu tematyki.

Młody Giercownik i rodzice są zachwyceni. Dwie butelki poszły do zabawy, a zawartość jest teraz w dzbanku. Podłoga była czarna od ziemi i trzeba było odkurzyć, chociaż nikomu się nie chciało. Stacja jednak działa, a my obserwujemy ją stojącą na balkonie i mamy ogromną frajdę, że sami ją zrobiliśmy. Zaczynamy pierwsze pomiary!

Mądra, praktyczna oraz użyteczna zabawka. Łatwa do złożenia i dająca długie godziny zabawy w obserwowanie świata i eksperymentowanie z naturą. Rewelacja!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy RUSSELL KONDRACKI s.j., uczyibawi.pl

Film: Mega stacja meteo – unboxing

Film: Mega stacja meteo – po złożeniu

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!