Recenzja Klocków Dienesa

Klocki mogą być rewelacyjnym środkiem dydaktycznym, co udowodnił znakomity teoretyk i praktyk kształcenia Zoltan Dienes. Urodzony na Węgrzech, angielski uczony opracował metody, które w atrakcyjny sposób przybliżają młodszym dzieciom zasady i reguły matematyki poprzez manipulowanie rozmaitymi przedmiotami. Nauczanie poprzez zabawę to pasjonująca przygoda, pozwalająca skutecznie stymulować rozwój logicznego myślenia.

W dużym drewnianym pudełku z przesuwanym wieczkiem znajdziemy figury geometryczne w trzech kolorach – niebieskim, żółtym i czerwonym. Są tutaj kwadraty, prostokąty i trójkąty równoboczne oraz koła i sześciokąty foremne – wszystkie w dwóch wielkościach oraz grubościach klocka. Do oznaczania zbiorów dodano trzy mocne sznurówki w identycznych barwach jak komponenty oraz 12 plansz z zadaniami z podziałem na różne stopnie trudności. Instrukcja w przystępny sposób wyjaśnia jak używać produktu do pracy z dzieckiem i przybliża historię autora tej metody nauki. Znajdziemy tu również wiersz opowiadający o kwadratowym królestwie, który możemy wykorzystać podczas nauki i zabawy. Do opakowania włożono plastikową wypraskę, w której elegancko mieszczą się wszystkie klocki.

Zabawka ułatwia aktywizację wyobraźni dziecka, umożliwia wizualizację pojęć abstrakcyjnych i obserwację zależności między nimi. Dzięki temu wiedza zdobyta przez dzieci jest bardziej trwała i daje umiejętności praktycznego stosowania.

„Klocki Dienesa” mogą służyć do realizacji następujących zagadnień: wyodrębnienie cech wielkościowych oraz ich porównywanie, klasyfikowanie przedmiotów według cech jakościowych, zaznajomienie z nazwami prostych figur geometrycznych, wyodrębnienie zbiorów, których elementy spełniają określone warunki. W publikacji „Metodyka nauczania początkowego”, panie Maria Radwiłowicz oraz Zofia Morawska poza powyższymi wymieniają jeszcze nabycie umiejętności w zakresie: określania warunków spełnianych przez elementy danego zbioru, wyznaczania części wspólnej, sumy i różnicy zbiorów, podziału na zbiory i podzbiory, pojęcia zbioru pustego, kształtowania relacji i funkcji, ze szczególnym uwzględnieniem relacji równoliczności zbiorów.

Dzieci mogą sortować klocki według rodzajów figur geometrycznych, kolorów, rozmiarów – w tym grubości klocka. Przyporządkowują dużym komponentom ich małe odpowiedniki. Rozdzielają elementy grube od cienkich,

Zadania z plansz to odnajdywanie klocków według określonego kształtu, wielkości i koloru oraz dopasowywanie ich do wzoru ze schematu. Wyszukiwanie klocków tylko na podstawie ich konturów. Odnajdywanie klocków przedstawionych na planszy linią przerywaną. Układanie klocków na czarnych konturach według określonej sekwencji barw oraz odtwarzanie wzorów pokazanych na przykładach – zamek, gwiazdka, śnieżynka, rozeta.

Ćwiczenia i zabawy z klockami doskonalą umiejętność obserwowania, analizowania i porównywania, a także sortowania oraz grupowania. Dużą wartość ma tu możliwość własnoręcznego manipulowania, dzięki której dziecko samo może działać – łączyć ze sobą różne figury. Dołączone sznurki utrwalają pojęcia zbioru, podzbioru, części wspólnej.

Młody Giercownik szybko zainteresował się kolorowymi klockami i zaczęliśmy naukę o zbiorach. Córka oczywiście wolała odtwarzać układy klocków zaprezentowane na planszy lub machać sznurkami niż sortować elementy. Jeśli już dzieliła je na zbiory to najchętniej według koloru i kształtu, pomijając jeszcze różne grubości klocków.

Jest to znakomita pomoc dydaktyczna dla pedagogów, której warto używać na zajęciach w przedszkolu, ale także wykorzystać w pracy z dzieckiem w domu. Matematyka na wesoło i radośnie – jesteśmy żywo zainteresowani!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Wydawnictwu Epideixis

Film: Klocki Dienesa – unboxing

Film: Klocki Dienesa – przebieg zabawy

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!