Recenzja gry karcianej Światowy konflikt

Opis gry karcianej „Światowy konflikt” nie był dla nas łatwy. Przyznamy nawet, że to jedna z trudniejszych recenzji, bo targani jesteśmy wewnętrznymi sporami związanymi z wyobrażeniem, jakie początkowo wyzwala ilustracja z opakowania, pewnymi kłopotami ze zorganizowaniem do niej ekipy, ogromnym potencjałem gry – wykorzystanym, ale czy w pełni? Na to już odpowiedzieć musicie sobie sami…

Produkt zwraca uwagę ze względu na grafikę, ba…, nie sposób przejść obok niego obojętnie, nie wziąwszy opakowania do ręki – marketingowo jest to majstersztyk i inni mogą tyko pozazdrościć, uczyć się od wydawcy jak promować gry. Widząc charakterystyczne, zaciekłe, miny Obamy i Putina. Oglądając ich karykatury z wiecznie niezadowolonymi ustami Baracka i zawsze strapionym wzrokiem Władimira. Nie wiedząc zarazem wcześniej niczego o samej grze. Myśleliśmy, że oto prowadzić będziemy jakąś nuklearną rywalizację albo dyplomatyczne rozmowy na najwyższych szczeblach władzy, pomiędzy liderami światowej polityki. Czekaliśmy na karty z prezydentem Stanów Zjednoczonych lub jakieś schematy czołgów czy atomówek, a może z symbolem potęgi rosyjskiej piechoty – słynnym Kałasznikowem? Skrycie liczyliśmy na taką uwspółcześnioną wersję Zimnej Wojny w jej szybkiej odmianie. Pomyliliśmy się!

Czy gra jest zatem zła? O nie! Gra jest znakomita: wciągająca, poruszająca graczy, ociekająca klimatem. Trochę trudno zaliczyć ją do typowych gier, w które bawimy się podczas przygotowań do większych tytułów lub traktować ją jako przerywnik. Nie jest łatwo na co dzień znaleźć odpowiednich ludzi, którzy bardzo lubią blefować, a zabawa w dwie osoby traci swój sens i magię. To jest produkt dla czterech graczy, jak się uda to pięciu osób – charakter rozgrywki, złośliwe miny przeciwników, ich chytre uśmieszki, kiedy nas przechytrzyli – to wszystko jest magiczne. Tyko nie każdemu odpowiadają tego typu gry – jak się okazało u nas jest więcej strategów, ekonomistów, a nawet hazardzistów od gier kasynowych. Reasumując, chociaż w tej grze jest hazard, musi być pomysł na zwycięstwo i jak to zawsze podczas konfliktów bywa, pojawia się dystrybucja ryzyka i konsumpcja wpływów – kompletu do zabawy nie udało się zorganizować.

Trochę się rozpisaliśmy pod wpływem emocji, teraz zatem garść suchych faktów. Pozycja dla 2-6 graczy: sensowniej, żeby nie popsuć sobie zabawy – zbierzcie minimum trzech ludzi! W wieku od 10 lat – mogą być nawet młodsi jeśli potrafimy zachęcić dzieciaki i sprawnie wytłumaczyć zasady, które skomplikowane nie są, no chyba, że jesteście pacyfistami i nie planujecie zaśmiecać dziecięcych główek zmartwieniami współczesnego świata. Czas gry zajmuje ok. 20 minut i niech tak pozostanie, chociaż im dłużej tym bardziej nerwowo lub nudno, w zależności od człowieka. „Światowy konflikt” zdobył nominacje w USA dla najlepszej gry karcianej i najlepszej gry imprezowej, obie w 2013 roku i obie zasłużenie!

W opakowaniu znajdziemy instrukcję – odrobinę przydługawą, ale ukazującą wszystko na przykładach, więc znośną. Karty wpływów oraz karty oznaczania posiadanych przez nas funduszy, w tym i znaczniki. Arkusze pomocy – dużo lepsze niż instrukcja, w ciągłym wykorzystaniu, aż wszystko stanie się automatyczne i intuicyjne. Wykonanie kart – powalające!

W oryginalnej wersji mieliśmy zupełnie inny klimat i sakiewkę monet, które upodabniały trochę grę do zagrywek pokerowych. Natomiast zmiana atmosfery na prowadzenie współczesnej, wielkiej polityki wyszło tej pozycji tylko na plus. Przynajmniej naszym zdaniem.

Chcielibyśmy, żeby ta pozycja była u nas w ciągłym użyciu, ale niestety będzie krucho, ponieważ nie jest prosto przekonać pary do tej gry. Lepiej próbować wziąć ją do pubu na spotkanie w męskim gronie przy chmielowym, wtedy będzie ok. Jest to wartościowa pozycja, ale nie dla każdego, warto jednak przekonywać i zachęcać swoją paczkę, bo emocje wzrastają wraz z liczbą stron konfliktu.

Jeśli gracie zapobiegawczo, nie ryzykujecie, a oszukiwanie przy każdej nadarzającej się okazji jest wam obce, to grać będziecie bez emocji, przyprawiając innych o mdłości. Jeśli jednak jesteście typem gracza z pokerową twarzą, cwaniackim uśmieszkiem i cynicznym usposobieniem. Pragniecie zgnoić, ośmieszyć lub wyszydzić nieudolność kumpli, co daje wam satysfakcję tak wielką, jak rywalizacja o wpływy i władzę – to bierzcie śmiało, bo to silnie uzależnia!

Te dwie parszywe gęby z obrazka zapraszają, żeby zmierzyć się z najlepszymi, my również!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FOXGAMES

Film: Światowy konflikt – unboxing

Film: Światowy konflikt – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!