Recenzja gry karcianej Zgadnij kto to

Ze „Zgadnij kto to” bywają kłopoty. Nieraz widzieliśmy grę w jej plastikowej odmianie, w której na ruchomych mechanizmach obracały się wizerunki postaci, których szukaliśmy. Taka zabawka-gigant walała się gdzieś po podłodze i co chwila ktoś ją deptał kalecząc sobie stopę. Zajmowała dużo miejsca, była nieporęczna – zazwyczaj zniszczona, szybko przepadała w gąszczu innych zabawek. A można było inaczej…

Interesującą odmianą jest wersja Shuffle, która ukazuje te same buzie za pomocą kart. Wszystko mieści się w niewielkim, łatwym do przechowania opakowaniu, a zabawa jest równie przednia. Kiedy stos zabawek stale się powiększa, to dobry wybór!

Gra zajmuje ok. 15 minut. Bawią się już 3-latki, pomimo, że na opakowaniu wskazano roczek więcej. Nie może być inaczej – przeznaczona jest oczywiście dla pary dziecięcych detektywów.

Celem gry jest rozpoznanie postaci gracza poprzez zadawanie pytań związanych z wyglądem. Interesuje nas płeć, ubranie, charakterystyczne cechy wizerunku, zresztą ponoć nie ma złych pytań, a jedynie odpowiedzi…

Jeśli lubicie łączyć aplikacje z grami towarzyskimi, to możecie skorzystać i urozmaicić produkt przerabiając portrety członków rodziny lub znajomych na wizerunki postaci „Zgadnij kto to”. Programiku nie testowaliśmy, ponieważ u nas tradycyjnie wszelkie karty i gry planszowe rozdzielamy od sfery reprezentowanej przez hipnotyzujący, migoczący ekran.

Na zawartość „Zgadnij kto to” składają się 3 zestawy kart po 20 szt. w każdym z trzech kolorów. Rozkładamy nasze talie w układzie 4×5, a z ostatniego stosu wybieramy postać, w którą wcielamy się podczas zabawy. Zadajemy pytania zamknięte, na które odpowiadamy przecząco lub twierdząco. Odwracamy niepasujące karty. W momencie, kiedy ryzykujemy i staramy się odgadnąć tajemniczą postać, a nie trafimy, to przegrywamy grę.

„Zgadnij kto to” jest szalenie sympatyczna, bardzo wciągająca i idealnie nadaje się do konwersacji. Kiedy dziecko dużo milczy, to ta gra z pewnością rozwiąże język maluszka. Z drugiej strony – młode giercowniki dowiedzą się, że czasem nie wolno mówić wszystkiego, bo popsujemy sobie zabawę, a może wpłynie to w pewnym stopniu na wynoszenie wszelkich informacji z domu na zewnątrz. Kolejną zaletą tej pozycji jest to, że gra zmusza dziecko, żeby zwracało uwagę na detale, koncentrowało się na szczegółach.

Produkt jest świetnym punktem wyjścia do rozmowy odnośnie wyglądu, stroju i cech charakterystycznych dla ludzi pochodzących z różnych części globu. Możemy wytłumaczyć dziecku, że chociaż kreatorzy mody pragną wszystkich ujednolicić, ubierając współczesne dzieciaki w sukienko-spodnie i tęczowe buty, bo jeden rodzaj ubrania dla każdego tanio wyprodukować podnosząc ceny na metkach, czytaj markach. A propaganda tolerancji promująca odmieńców wmawia nam, że nasze potrzeby są tożsame, to jednak znacząco różnimy się: kolorem skóry, kształtem oczu, wielkością nosa, wiekiem i tym, co wypada robić mając pewne lata na karku i doświadczenie w głowie. Ludzie są różni i niestety nie są równi, a ich potrzeby, poza fizjologicznymi – nie są identyczne, taka życiowa prawda!

Zabawa nabierze dodatkowej wartości edukacyjnej podczas luźnej pogadanki o ludowych strojach, folklorze regionów, rozmaitych narodowościach. Młodsze dzieci możemy poprosić, żeby postarały się opisać, jak wyglądają rodzice lub rodzeństwo – jeśli dziecko kiedyś się zgubi, zawsze policjantowi będzie łatwiej.

Jeśli zastanawiacie się, którą wersję „Zgadnij kto to” wybrać, to nie szukajcie dalej. Ta bije na głowę wszystkie inne – jest najwygodniejsza, w najlepszej cenie, a radość zabawy pozostaje na tym samym, niezmiennie wysokim poziomie zadowolenia.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy firmie Cartamundi.

Film: Zgadnij kto to – unboxing

Film: Zgadnij kto to – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!