Recenzja gry karcianej Czarna Liczba Junior

Jakiś czas temu opisywaliśmy na blogu „Czarną Liczbę Kids”, dzisiaj kontynuacja tej udanej serii, tym razem przeznaczona dla starszych dzieci, czyli „Czarna Liczba Junior”.

Na początku chcemy wyrazić uznanie dla wydawcy, że nie poprzestał na jednym produkcie. Do gry edukacyjnej dziecko przecież przyzwyczaja się podobnie jak do podręcznika w szkole. Jeśli jedno narzędzie się sprawdza, to warto je rozwijać, żeby uczeń mógł płynnie przechodzić na wyższe poziomy kształcenia, wiedzy i wreszcie inteligencji, bo pragniemy mądrze wykorzystywać w praktyce wszystko to, co poznaliśmy.

„Czarna Liczba Junior” przeznaczona jest dla 9-latków i starszych dzieci. Bawią się 2-5 osób. Nie chcemy powtarzać tekstów z ostatniego artykułu, zatem jeśli pewnej wiedzy wam zabraknie, zajrzyjcie prosimy do recenzji „Czarnej Liczby Kids”.

Wspomnieć należy, że grę wyprodukowano w Polsce i to pierwsza silna strona produktu – wspieranie naszych rodzimych wytwórców. Godne zauważania jest także doświadczenie wydawcy w zakresie kształcenia matematycznego – Pomorskie Centrum Diagnozy, Terapii i Edukacji Matematycznej Promathematica, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się nie tylko tworzeniem zabawek edukacyjnych. Więcej o specyfice organizacji dowiecie się z poprzedniej recenzji i oczywiście z ich strony internetowej – zapraszamy!

Zestaw dla młodszych dzieci mieścił się w czerwonym opakowaniu, tym razem pudełko jest niebieskie. W środku znajdziemy 100 kart podzielonych na 4 talie w różnych kolorach oraz instrukcję. Karty są standardowej twardości i wielkości, jakościowo prezentują się nieźle i tu nic się nie zmieniło w stosunku do pierwowzoru. Stosy kart są rozdzielone i raczej się nie pomieszają, natomiast pudełko przy obracaniu może się otworzyć.

Inne są kolory talii. Różowa uczy tabliczki mnożenia w zakresie do 81, (9×9). Pomarańczowa to kształcenie dotyczące zapisu matematycznego cyfr i liczb, łączymy je w pary – symbolikę rzymską oraz arabską, do 13. Ciemnożółte karty uczą posługiwania się ułamkami dziesiętnymi – tu do dwóch miejsc po przecinku i ułamkami zwykłymi – pod kreską. Całości i ich części pokazano dodatkowo na ciastkach, tortach i krakersach. Fioletowy stos obsługuje potęgi, do 125. Wynik i odpowiednie działanie pokazane są na kartach o tej samej barwie.

Najbardziej podoba nam się talia z ułamkami, ponieważ gracz otrzymuje graficzną wizualizację, która bardzo pomaga w nauce części. W kartach pomarańczowych zabrakło nam trochę dużych rzymskich liczb, przypuszczamy natomiast, że będą one dostępne w kolejnych wersjach dla starszych dzieci. Sama metoda zapisu rzymskiego jest tu oczywiście czytelna i dziecko wszystkiego się nauczy.

Celem gry jest sprawne liczenie i zgromadzenie jak największej liczby par. W każdej talii, podczas każdej gry, występuje jedna tytułowa „Czarna Liczba” – tu jest to pechowa trzynastka. Gra to oczywiście matematyczna, edukacyjna odmiana klasycznego już „Piotrusia”.

Nasz Młody Giercownik ciągle jeszcze poznaje poprzednią wersję gry, „Czarnej Liczbie Junior” jedynie przygląda się z zaciekawieniem. Córka najbardziej zainteresowana jest oczywiście słodkościami na kartach prezentujących ułamki.

Jest to dobre narzędzie wspomagające naukę matematyki przez zabawę. W sposób naturalny i przystępny rozszerza wiedzę z poprzedniej części. Dzieci, które tam nauczyły się czym są wielkości liczby i jak je zapisywać po arabsku oraz odnosić do rzeczywistości – tu zrozumieją istotę potęgi, przećwiczą mnożenie, poznają zapis rzymski oraz ułamki zwykłe i dziesiętne.

Czekamy na dzielenie oraz pierwiastki, na pewno skorzystamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Pomorskiemu Centrum Diagnozy, Terapii i Edukacji Matematycznej Promathematica

Film: „Czarna Liczba Junior” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!