Recenzja gry karcianej Gruba ryba

Dzisiaj przy słonecznej niedzieli coś dla wszystkich entuzjastów wędkarstwa. Łowienie ryb to wielka przyjemność – wiedzą o tym wszyscy, którym udało się złapać „Grubą rybę”, ale uradowani są również smakosze dobrego mięsa prosto z wody.

Karty przeznaczone są dla graczy od 4 roku życia, zabawa trwa ok. 15 minut, a uczestniczyć w niej może 2-4 osób. W opakowaniu znajdziemy 40 kart z różnymi gatunkami ryb oraz instrukcję do gry.

Opis produktu zaczynamy od opakowania i wypraski, ponieważ zrobiła ona na nas bardzo pozytywne wrażenie. Nie jest zrobiona z jakiejś marnej jakości plastiku czy papieru, a filcowa! Prezentuje się naprawdę wspaniale, brawa za pomysł!

Na kartach o standardowej grubości znajdziemy: kolorowe ilustracje ryb, polskie i łacińskie nazewnictwo, rodzaje przynęty używanej do połowu, dane szczegółowe jak maksymalna i przecięta długość ryby, maksymalna waga, ilość ikry, wymiar ochronny, występowanie z podziałem na rzeki i jeziora, rekord wagowy w Polsce, a także punkty prestiżu za dany okaz. Dla nas, jako zupełnych nowicjuszy, którzy kompletnie nic nie wiedzą o wędkowaniu, informacje te są znakomitą formą edukacji i głębszego poznania omawianej tematyki.

Dowiedzieliśmy się m. in., jakie są i jak wyglądają przynęty: wobler (spinning), ciasto (przynęta roślinna), robaki (przynęta zwierzęca). Rekordy nas zdumiewają, przykładowo największy odnotowany sum w Polsce ważył aż 102 kg, a tołpyga biała 54 kg – wow, to musiało robić wrażenie!

Celem gry jest złowienie ryb o łącznej wartości co najmniej 12 punktów prestiżu lub po prostu uzbieranie ich więcej od innych, kiedy tylko my pozostaniemy z kartami na ręce.

Rozdzielamy karty po równo pomiędzy grających – każdy posiada stos ułożony rewersem do góry. Gracz, który aktualnie wykonuje swój ruch nazywany jest łowiącym. Podczas naszej tury wybieramy przynętę, zarzucamy wędkę, jeśli ryba weźmie to holujemy ją do brzegu, jeśli się uda to umieszczamy ją w naszej siatce i zdobywamy punkty.

Przynętę wybieramy w ciemno zanim odkryjemy górną kartę z talii. Jeśli na karcie będzie wybrany symbol to ryba wzięła. Kartę holowanej ryby kładziemy po lewej stronie stosu. Jeśli ryba nie wzięła odkładamy ją do puli. Ryba zostanie doholowana na brzeg kiedy w puli zebraliśmy tyle kart ile wynosi wartość prestiżu holowanej ryby. Żeby doholować rybę łowiący bierze pierwszą kartę ze swojej talii i porównuje wybraną statystykę z kartami pozostałych graczy, jeśli wygrał oznacza, że doholował rybę. Ryby o wartości prestiżu równiej „0” łowione są samoczynnie, ale wyrzucane do puli. Te o wartości prestiżu większej od „0” łowione są automatycznie, jeśli liczba karty w puli jest większa lub równa wartości prestiżu danej ryby. Ryba doholowana wędruje do siatki gracza, czyli na prawą stronę, a łowiący zbiera ryby z puli i kładzie na spód swojej talii. Ryby z siatki dalej nie grają, zliczamy ich punkty prestiżu. Po udanym połowie nie tracimy swojej kolejki.

Jeśli nie udało nam się doholować ryby, to gracz z najwyższą wartością zbiera karty z puli oraz holowaną przez nas rybę i kładzie na spód swojej tali. Przy remisowaniu na wybraną cechę, kolejną z nich wybiera przeciwnik łowiącego. Jeśli przy holowaniu wybieramy cechę wymiar ochrony i jest tam „całkowita ochrona” to ta karta zawsze wygrywa.

Wariant uproszczony – łowienie ryb poprzez wybieranie przynęty, bez jej holowania. Kolejny model gry dla początkujących – standardowa wojna na punkty prestiżu.

Bardzo nam się podoba, że możemy zachęcić dziecko do wędkowania. Chętnie pokazujemy Młodemu Giercownikowi, jak wyglądają określone gatunki ryb i jaką przynętę chwytają, razem poznajemy określone wartości wybranych wskaźników. Pasjonujące hobby! I…, fajna gra, kiedy ryby nie biorą.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy firmie 9 Planet.

Film: Gruba ryba – unboxing

Film: Gruba ryba – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!