Recenzja gry karcianej Jagd Tarock Nr 1905

Większość laików kojarzy tarot jedynie z wróżeniem. Siedzącą babulką z chustą na głowie i kartami w dłoniach, wykładającą je na stół i przepowiadającą naszą przyszłość. Zapominamy jednak, że tarot, zwany również tarockiem to rozrywkowa gra karciana. Dzisiaj pokażemy wam wielce interesujący produkt „Jagd Tarock Nr. 1905”.

W skromnym, kartonowym pudełeczku, które nie robi większego wrażenia, znajdziemy 54 pięknie ilustrowane karty. Różnią się one od standardowej talii. Nie mamy tu oznaczeń arabskich cyfr. Inna jest liczba symboli na kartach, a część figur także odbiega od klasycznej talii. „Piatnik” wydaje obecnie nie tylko karty, z których przecież słynie. Oferta obejmuje również gry planszowe, kości do gry i rozmaite akcesoria, jak maszynki do tasowania kart, a nawet puzzle! Renoma jednak zobowiązuje i najwyższej jakości zawsze pozostają karty, co potwierdza również ten produkt rodem z Wiednia!

Karty wydają się być „długie”, ich wymiary to 6,3 x 11,3 cm, wzory zachwycają szczegółami i perfekcją wykonania. Nawiązują do austriackiej wsi i dworu. Widzimy tu błazna, damy w kolorowych sukniach, dostojnych królów, żołnierzy i paziów, ale również proste chłopki w ludowych strojach. Dominują sielskie pejzaże – polne drogi, gospodarstwa, zagrody, kościoły i jakżeby inaczej – zwierzęta hodowlane. Pokazano codzienną pracę ludzi – na roli, przy studni i domostwie, opiekę sprawowaną nad dziećmi. Rozrywki – przede wszystkim przy muzyce, trunku i czas spędzony głównie na amorach. Rewers to przyroda – dzika i płocha zarazem, gdzieś na granicy łąki i lasu spaceruje sobie jelonek. Wszystkie ilustracje niczym z płótna artysty-malarza.

Nie będziemy opisywali szczegółów rozgrywki, a bardziej założenia ogólne. Nierzadko okazuje się bowiem, że tak, jak rywalizacja jest pasjonująca, tak nudne jest opisywanie zasad i reguł gier karcianych. Najlepiej uczyć się w praktyce. Korzystając z 54 kart boje toczy zazwyczaj 4 graczy. Rozdzielamy karty od prawej do lewej strony. Najpierw 6 kart, które stanowią kupno (talon), następnie kolejne 6 kart każdemu z graczy po kolei — każdy ostatecznie otrzymuje 12 kart do ręki. Zbierający może puknąć talię, czyli jej nie zebrać. Numeracja rzymska znajduje się na 21 tarokach, cały zestaw pagat – mond. Jest też najwyższa z figur, czyli nieoznaczony tarok nazywany skiz. Są to atuty. Pagat, mond i skiz (joker) mają wartości po 5 punktów, a ich trójka nazywana jest trullem, który warty jest 50 lub 100 punktów, kiedy został zapowiedziany i zgromadzony razem w lewach. Pozostałe taroki warte są po 1 punkcie. Reszta kart to farby albo barwy. Karta wyższa bije niższą. Figury w znanych nam kolorach to: króle, damy, kabale (jeźdźcy) i walety. Jeźdźcy są mocniejsi od waletów. Do zagranej farby dodaje się kolejną, tego samego gatunku. Jeżeli się jej nie ma, to bije się ją tarokiem. Na zagranego taroka kładzie się kolejnego, a jeżeli się nie ma, to dorzuca się dowolną farbę. W grze występuje licytacja. W jej trakcie musimy złożyć tyle kart ile zadeklarowaliśmy. Każda lewa składa się z trzech kart. Przypada ona graczowi, który położy najwyższą kartę w kolorze lub najwyższego taroka. Kiedy gracz się składa to rezygnuje z gry. Osoba grająca powinność wskazuje partnera, czyli osobę posiadającą kartę przez niego wybraną – tarok od XIX do XVI. Po złożeniu kart, następuje zgłoszenie wołań – oświadczenia o posiadanych kartach. Gracze kolejno dokładają po jednej karcie, tworząc lewę. Kto ją zbierze, następnie wychodzi własną kartą i tak aż do ostatniej lewy. W trakcie gry parami przyjmuje się za wskazane nagrywanie partnerowi dobrych kart, żeby wygrać rozgrywkę, Jedna ze stron musi zgromadzić co najmniej 36 punktów w lewach. O ostatecznym zwycięstwie decyduje suma punktów z gry i z wołań.

Jeśli próbowaliście kiedyś brydża to skojarzycie atmosferę gry i część nazewnictwa, poczujecie się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Jest trochę liczenia, ale po kilku partiach zabawa wciąga niesłychanie. Gra jest emocjonująca i elegancka, a produkt gustowny i prestiżowy. Bardzo polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy firmie Piatnik.

Film: Jagd Tarock Nr. 1905 – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!