Recenzja gry planszowej Kaczka dziwaczka

Kolejna gra z bardzo pomysłowej serii nawiązującej do klasyki bajek i wierszyków dla najmłodszych dzieci. Tym razem z naszymi pociechami poznawać będziemy perypetie „Kaczki dziwaczki”, więc poza graniem można sobie razem wesoło pośpiewać – to też dobre ćwiczenie na zapamiętywanie!

„Kaczka dziwaczka” to gra da dzieci w wieku od 4 lat. Bawić może się 2-4 graczy. Rozgrywka trwa ok. 10-15 minut. Produkt określono jako PUFI, czyli „Pamięciowa Układanka, wzbogacona Fabułą oraz Ilustracjami” – pomysł już sprawdzony przez graczy, zadomowił się na rynku gier typu memory i ma się dobrze, my również przetestowaliśmy i nam także się podoba.

W opakowaniu znajdziemy 66 kartoników ze ślicznymi komiksowymi ilustracjami nawiązującymi do wiersza Jana Brzechwy. Cztery zestawy płytek po 20 szt. dla każdego z graczy, w różnych barwach, które bezpośrednio nawiązują do treści utworu. Obrazki wykonane są z humorem i mogą rozbawić do łez, kreska rysownika jest delikatna i wrażliwa – w znakomity sposób oddaje te same pozytywne emocje, które czuje się przy akompaniamencie muzyki. Sama historia – oczywiście zwariowana, rodem z Don Kichota – satyra na ekscentryków z nutką nostalgii do refleksji własnej. Dwa kartoniki dodatkowe to swoista próba odnalezienia siebie, odszukania własnej tożsamości – finalnie zakończona wymownym podniesieniem skrzydlatych barków w geście zwątpienia i dalszego zagubienia. Znajdziemy tu również 4 kafelki „kwa zonk”, które są nie z tej bajki i za zadanie mają skomplikowanie gry. Są świetnym nawiązaniem do innych dobrze znanych motywów, np. o Kopciuszku, śpiącej królewnie i krasnoludkach, czerwonym kapturku czy żabie do wycałowania.

Płytki są pierwszorzędnej jakości – kwadraty kojarzą się z tymi, których używamy przy Carcassonne.

Nie będziemy szczegółowo opisywali reguł gry, ponieważ możecie o nich przeczytać w naszej recenzji o „Lokomotywie”. Ogólnikowo: w trakcie zabawy konkurujemy ze sobą o to, kto pierwszy ułoży całą historię opisującą ostatnią wielką przygodę nieżyciowej kaczuszki. Na koniec należy wyszukać dwie kafelki dodatkowe i zwycięstwo mamy w kieszeni. Musimy zapamiętać miejscówkę, dobrać kolor, istotna jest także kolejność zdarzeń. Nieraz odkryjemy więcej niż dwa kafelki. W instrukcji możemy przeczytać cały wiersz Jana Brzechwy, zabrakło nam jednak informacji biograficznej o samym autorze. Zasady wyjaśniono prosto i logicznie, całość jest przejrzysta i zawiera wiele ilustracji.

Możliwość zbierania pojedynczych kartoników to mądra mechanika – nagradza dzieci, które zapamiętały treść historii, przyswaja również zasady tworzenia fabuły przez pisarzy – kolejność następowania po sobie rozmaitych zdarzeń i rozwijania się akcji.

Gra ułatwia swobodną rozmowę z dzieckiem o tematach trudnych. Kaczka dziwaczka nie potrafi dostosować się do norm panujących w wiejskim towarzystwie i kończy na talerzu – jej życie było jednak na swój sposób interesujące i pokazuje, że do samego końca należy pozostawać sobą i nie podlegać wpływom. Każdy z nas jest inny, posiada swoje indywidualne potrzeby i predyspozycje – kaczka miała za zadanie zostać pieczonym zającem i uszczęśliwić czyjeś podniebienie, żarcik. Nasze własne, małe dziwactwa wyznaczają naszą indywidualność i są miarą tolerancji dla reszty grupy.

Kolejny bardzo pozytywny produkt tego wydawnictwa. Młody Giercownik również ładnie się bawił. Córka jest na tak!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy firmie GRAiMY.

Film: „Kaczka dziwaczka” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!