Recenzja gry Bawię się w kształty i kolory

„Bawię się w kształty i kolory” jest ważną pozycją edukacyjną dla przedszkolaków, a umiejętności przez nich nabyte są potem rozwijane w szkole podstawowej. Rozpoznawanie kształtów jest ważne, chociażby w matematyce, a znajomość barw przydaje się do opisu piękna otaczającego nas świata, na przykład na lekcjach języka polskiego.

Produkt przeznaczony jest do nauki i zabawy. Składa się z książki z ćwiczeniami oraz gry edukacyjnej. Uczestniczyć w zabawie mogą już 4-latki, w liczbie 1-4 graczy, czas jej trwania zawiera się w 15-30 minutach.

Zacznijmy od tego, że gra to memory, zatem zabawa rozwijająca także pamięć, koncentrację i spostrzegawczość u dzieci, której mechanikę nieraz już opisywaliśmy i filmowaliśmy. Tutaj pary tworzą puzzle. Łączymy w całości kolorowe obrazki i ich cienie oraz białe szkice z kleksem odpowiadającym danej barwie – porównywane są one z elementami widocznymi na plakacie.

Łączyć obrazki z ich zarysami jest stosunkowo prosto. Czasem może być to niepełny kształt, przykładowo żaglówka tworzy parę z trójkątem będącym jedynie jej żaglem.

Trochę trudniejsza sprawa – chyba nie do końca dopracowana przez wydawnictwo ma się z kolorami. Oczywiście pomocny będzie tu plakat, dzięki któremu wiemy jaką barwę ma dany przedmiot, niestety często jest to kilka kolorów, a na fragmencie układanki widnieje najczęściej pojedynczy kleks. Ponadto barwy w kilku przypadkach są do siebie bardzo zbliżone, różnią się jedynie odcieniami czy intensywnością. W przypadku małego dziecka może być to nie lada wyzwanie i problem zarazem. Kłopoty można mieć także z rybkami – na plakacie jest ich na tyle dużo, że dziecko szukające tej właściwej może się zniechęcić. Zabawa komplikuje się także kiedy musimy znaleźć kolor tworzący parę z wielorybem – na opisywanym fragmencie widoczna jest przede wszystkim woda z fontanny nad zwierzakiem, która ma inną barwę niż sama ryba. Ta część gry niespecjalnie przypadła nam do gustu…

W książce jest wiele interesujących zadań. Łączymy w pary odpowiednie kredki z kolorowymi obrazkami, a także opisy kształtów z figurami. Zakreślamy nazwy przedmiotów w wybranych barwach. Kolorujemy obrazki danym kolorem. Wyszukujemy barwy i kształty na rysunkach. Błądzimy palcem po zakręconych drogach.
Najfajniejsze jest orgiami – tu składamy samolot. Przydałoby się tego jeszcze więcej. Najbardziej przydatnym z kolei zadaniem jest dorysowywanie brakujących kształtów – przypomina nieco kreślenie liter, takie pierwsze kroki w tym kierunku!

Świetnym wprowadzeniem do pracy ze schematami jest z kolei powtarzanie wzorów. Przyjemność sprawia kreślenie linii po śladach kropek. Rysowanie własnego wymyślonego pojazdu z dostępnych figur jest także mocno kreatywne i rozwijające wyobraźnię dziecka. Pośmiać się można kiedy wyszukujemy błędne kształty na rysunku – świat naprawdę może wyglądać inaczej, jak u Picassa! Interesującym pomysłem jest uzupełnianie zwierzaków o ich paski, cętki i ciapki. Wyższy poziom wtajemniczenia to podział na kształty regularne i nieregularne – poziom tego zadania wykracza poza resztę w zbiorze.

Młody Giercownik nie miał kłopotów z łączeniem w pary zarysów określonych przedmiotów. Barwy sprawiały problem nie tylko dziecku, ale i nam, dorosłym.

Zdecydowanie wartość tego kompletu podnosi książka z ćwiczeniami. Same elementy gry należy jeszcze dopracować, ponieważ zabawa w memory kiedy pary są trudne do połączenia nie sprawia tyle radości. Metoda kształcenia przez zabawę jak najbardziej nam pasuje.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy wydawnictwu Zielona Sowa.

Film: „Bawię się w kształty i kolory” – unboxing

Film: „Bawię się w kształty i kolory” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!