Recenzja gry karcianej Monopoly Junior

Monopoly jest produktem absolutnie masowym, ale jakoś nikomu to nie przeszkadza i wszyscy cieszą się ze wspaniałej rozrywki jaką oferuje. Ba, dla wielu była to pierwsza gra, a dla kolejnych z pewnością się nią stanie. Będąc gdzieś w podróży z pewnością warto zabrać ze sobą podręczną wersję karcianą tej gry. Jeśli dzieci są młodsze polecamy zacząć wdrażać je w zarządzenie nieruchomościami z Monopoly Junior, którą dzisiaj opiszemy.

Jest to gra karciana, której talia składa się z 34 kart nieruchomości, 17 kart pieniędzy oraz 4 kart „żetonów” – są to, tak jakby nasze pionki. Specjalnie dla Młodych Giercowników rozgrywkę uproszczono i skrócono jej czas. Zabawa zajmuje ok. 15 minut, przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku od 4 lat. Instrukcja jest treściwa, ale wystarczająco przejrzysta, zawiera poglądowe rysunki.

Zacznijmy od pieniędzy – nie ma tu wielu zer jak w milionach, a jedynie cyfry 1-4 oraz znaczki „M- Monopoly”, które jak oczka na kostce dziecko może sobie samodzielnie policzyć. Nieruchomości, w które inwestujemy to ul. Belwederska i Al. Jerozolimskie, a także wszystkie miło kojarzące się typy sklepów i instytucji, czyli: zoologiczny, z zabawkami, basen, skate park, muzeum, biblioteka, lodziarnia, sklep z cukierkami, pizzeria oraz budka z hamburgerami.

Nie trzeba także długo czekać, żeby móc zacząć zarabiać na nieruchomościach, a na ich zakup nie wydajemy pieniędzy, których używamy albo do płacenia czynszu przeciwnikowi kiedy wylosujemy kartę zajętego przez niego koloru, albo kiedy mamy ochotę podglądnąć jeden ze stosów szukając drugiej karty tworzącej nasz komplet.

Celem gry jest zebranie trzech zestawów nieruchomości, czyli trzy ich pary w wybranym kolorze. To kolejne ułatwienie – szybciej i łatwiej można stworzyć cały komplet kart.

Grę rozpoczynamy rozdzielając karty na 4 stosy. Każdy wybiera swoją kartę „żetonu” zakrywając nią wybrany kolor nieruchomości, za który będzie pobierał czynsz – w swojej turze możemy przekładać tą kartę i zmieniać barwę nieruchomości, za które zdobywamy pieniądze. Środki pieniężne możemy oczywiście wylosować ze stosów, a żeby nie leżały bezczynnie, warto je wydawać i podglądać wierzchnie karty poszczególnych stosów. Wpłacając do banku karty „banknoty” o nominałach 1-3 M podejrzeć możemy tożsamą liczbę kart w talii. Jeśli w żadnej z nich nie było koloru, który nas interesuje, możemy jeszcze zajrzeć i musimy wziąć kartę z czwartego stosu, oczywiście fundusze zostały już wykorzystane i są nie do odzyskania.

Jeszcze tylko słów kilka odnośnie uiszczania opłat czynszowych – jeśli nie mamy odpowiednich „banknotów”, musimy oddać przeciwnikowi te, które są w naszym posiadaniu. Można także zapłacić własnymi nieruchomościami. Jeśli dwóch graczy ma po jednej karcie danego koloru to my wybieramy, któremu zapłacimy.

Gra jest dziecinna, ale bardzo przyjemna. Młode Giercowniki pokochają ją za żywe tempo rozgrywki, banalne zasady, bezpośrednią rywalizację oraz bajkowe ilustracje. Dorośli ucieszą się, że ich latorośle zaczynają grać w karty i z radością będą obserwować postępy, oczekując przejścia na wyższe poziomy zaawansowania i bardziej złożone tytuły.

„Monopoly Junior” jest także znakomitym punktem wyjścia do rozmowy odnoszącej się do kosztów życia – opłat za mieszkanie i media, możliwości zarabiania i konieczności oszczędzania, jak również dobrym wstępem do omówienia zarządzania ryzykiem w grze, czy w życiu, bo czymże innym jest wybór naszej przyszłej inwestycji.
Idealna gra karciana dla najmłodszych na dobry początek. Polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Cartamundi

Film: „Monopoly Junior” – unboxing

Film: „Monopoly Junior” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Epideixis, FOXGAMES, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!