Recenzja gry planszowej Numerabis

W matematyce bardzo często wykorzystuje się gry pamięciowe, zresztą do nauki języków obcych również. Najczęściej polegają one na wyszukiwaniu dwóch lub trzech kartoników i zapamiętywaniu, co znajduje się na ich drugiej stronie. Dzisiaj przed wami gra, która wykorzystuje metodę memory, ale wprowadza dodatkowe warianty mocno ją rozwijające. Dopiero po spełnieniu wymagań danej rundy możemy zebrać odpowiednie kartoniki. Jest to nie tylko interesująca gra, ale przede wszystkim fenomenalna pomoc dydaktyczna dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej. Produkt śmiało może wykorzystać nauczyciel na lekcjach matematyki. No to zapraszamy do recenzji.

„Numerabis” jest pozycją przeznaczoną dla 2-5 graczy w wieku od 8 lat. Rozwiązujemy w niej proste zagadki matematyczne. Rozwija spostrzegawczość i pamięć oraz umiejętność logicznego myślenia, jak również praktycznego wykonywania działań na liczbach. Losowość wynikająca z kostek wpływa na przebieg gry – szczęście podczas zabawy też jest istotnym czynnikiem sukcesu.

W opakowaniu znajdziemy 49 kartoników z numerami 1-49 oraz dodatkowo kilka pustych, które możemy samodzielnie opisać i wprowadzić do zabawy. Są dwie kostki – czarna określająca wariant gry oraz biała – z zadaniem, czyli wyznaczająca wygrywający w danej rundzie zbiór cyfr i liczb.

Wygląd jest prosty, wręcz ascetyczny – bez udziwnień, bo niektórych już same oznaczenia symboliczne różnicy czy sumy w działaniach mogą wystraszyć. Najbardziej podobają nam się kostki – większe od standardowych, wykonane z drewna z naklejkami na ściankach – czerń i biel świetnie ze sobą kontrastują. Kiedy nimi turlamy, to przychodzi refleksja, że w matematyce inaczej niż w życiu – wszystko jest pewne i udowodnione, a kod numeryczny idealnie opisuje porządek zaprogramowanego świata. Kartoniki są twarde, wydają się wytrzymałe. Rewersy ukazujące trójkąty zawierające się w kwadratach świetnie odzwierciedlają harmonię panującą w geometrii euklidesowej.

Na czarnych ściankach kostki znajdują się warianty: „solo” – odkrywamy po dwa kartoniki, a potem je odwracamy na zakrytą stronę, oraz wariant „all” – kartoniki pozostają odkryte na stole, przeciwnik z nich nie korzysta, ale zapamiętuje ułożenie. W rundzie otwartej „all” wygrywa ten z graczy, który ma największą sumę, a w przypadku zadania z różnicą – najmniejszy wynik przy odejmowaniu. Na kostce znajdziemy jeszcze pojedynczy wariant „3”, polega on na tym, że odkrywamy po kolei aż trzy kartoniki, z tym, że każdy musi spełnić reguły aktualnie obowiązującego zadania.

Na białych ściankach drugiej kostki znajdują się zadania: odkrywamy liczby nieparzyste lub parzyste, sumę większą niż 60, mniejszą niż 20, podzielną przez 5 oraz różnicę mniejszą lub równą 5 – wszystko zapisane w formie znaków matematycznych – fajnie, tak naukowo to wszystko wygląda.

Gra kończy się, gdy na stole pozostanie pięć lub mniej kartoników. Wygrywa osoba, która uzbierała ich najwięcej.

Młodego Giercownika urzekły kostki, które córka bardzo lubi i z którymi jest mocno obyta – w szczególności, że często prosimy ją o ich rzucanie w różnych grach, bo ma wyjątkowo szczęśliwą rękę – najbardziej do „Robinsona Crusoe”. Dziecko rachować na poziomie gry jeszcze nie potrafi, dlatego na chwilę obecną jedynie nam towarzyszy podczas zabawy przyswajając sobie arabski zapis cyfr i liczb.

Jest to bardzo udana wariacja bazująca na memory. Okazuje się, że ta standardowa gra pamięciowa ciągle jeszcze może być mocno eksploatowana przez wydawców, gdyż nadal odkrywa przed nami swój ogromny potencjał – dla zabaw rozwijających dzieci oraz do wykorzystania przez projektantów współczesnych, markowych gier.

Rewelacyjna „matematyczna gra pamięciowa”, prawdopodobnie najlepsze „memo”, a na pewno najmądrzejsze w jakie graliśmy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy PIATNIK.

Film: Numerabis – unboxing

Film: Numerabis – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!