Recenzja gry karcianej Cubingos

Sympatyczne stworki opanowały gry planszowe dla najmłodszych, tym razem są to Cubingos. Zmieniają ubranka jak bobaski swoje pieluchy, stroją rozmaite minki jak obrażone nastolatki, farbują włosy częściej niż nasi celebryci – tacy to śmieszni kosmici, a nam za bardzo się dziś rymuje.

Przyznamy, że mieliśmy obawy przed otwarciem produktu, że otrzymamy kostki z tektury, które dziecko złapie w dłonie, ściśnie z zachwytem i klocek będzie do wyrzucenia. Na szczęście to Piatnik, który przyzwyczaił już graczy do austriackiej jakości swoich zabawek i nasze obawy okazały się bezpodstawne. Bloki są dobre gatunkowo, wykonane z eleganckiego plastiku. Są twarde, a jednocześnie na tyle lekkie, że i maluszki mogą nimi swobodnie manipulować podczas układania. Na każdym z nich znajdują się cztery połówki ludzika – od pasa w dół oraz w górę. Karty są standardowej jakości – warto jednak zauważyć, że marchewkowe włosy z obrazka to rude na kostce – odrobinę inny odcień, z czym szybko się oswajamy.

Na zawartość gry składa się 13 kostek, 16 kart, instrukcja – w kilku językach – krótka, typowo broszurowa. Celem graczy jest ułożenie na dokładanych klockach stworka Cubingo widocznego na karcie. Mogą one powstać na górnej płaszczyźnie, bocznych ściankach lub na zgięciach pomiędzy kostkami. Sześciany w pierwszej rundzie układamy w poziomie – dokładając je z boku pojedynczego klocka startowego – jedyny taki niebieski w zestawie. W kolejnych etapach gry możemy także wznosić naszą budowlę dodając następne piętra. Jeśli się pomylimy i źle dopasujemy części ludzika, to pozostali gracze mają kolejną szansę już bez naszego udziału. Gramy do momentu, w którym wszystkie kostki zostaną ułożone lub skończą się karty. Osoba, która zbierze najwięcej kart wygrywa.

Dziecko podczas zabawy musi uważnie obserwować ścianki bloków i odwzorowywać wzory na kartach. Gra przeznaczona jest dla 2-5 graczy, w wieku od 5 lat, co naszym zdaniem jest mocno przesadzone. Młode giercowniki w wieku 3 lat będą już aktywnie uczestniczyć w zabawie i mieć frajdę z układania postaci. Im większy skład graczy tym oczywiście weselej.

Możemy grać na czas lub jeśli dziecko jeszcze nie nadąża – każdy po kolei wyszukiwać połówkę swojego kosmity na konstrukcji i dodawać drugą z posiadanego bloku.

„Cubingos” jest szybka i u młodszych dzieci wywołuje wielkie emocje, starsi gracze raczej czerpią satysfakcję ze wspólnej aktywności niż z samej gry.

Jest to udane połączenie gry karcianej z klockami. Jeśli dziecko lubi układać bloki, to ten produkt może je przekonać do gier karcianych i w przyszłości – planszowych.

Fajna zabawka na dobry początek – gra ujęła nas swoją prostotą i logiką. Słodkie, wręcz cukierkowe grafiki pełne są nieodpartego uroku i serdecznie zapraszają dziecko to wspólnej zabawy. Trudno się oprzeć…

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy PIATNIK.

Film: Cubingos – unboxing

Film: Cubingos – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!