Recenzja gry planszowej Poznaję Polskę

O sile państwa stanowi jego naród, dlatego tak ważne jest wychowanie w duchu patriotyzmu Młodych Giercowników. Nas bardzo cieszy, że wydawcy są tego świadomi i Polskę możemy poznawać również przez gry planszowe. Dzisiaj jedna z nich, a nawet dwie, gdyż plansza jest dwustronna.

„Poznaję Polskę” to gra planszowa z elementami quizu, z pytaniami na kartach. Bawić może się 2-6 graczy, rozgrywka zajmuje 20-40 minut, a wydawca informuje, że produkt przeznaczony jest dla dzieci od 6 lat.

Bardzo fajnie, że plansza jest dobrej jakości i wykorzystano obie jej strony na dwie różne gry, są to „Na skrzydłach orła Mieszka” oraz „Podróż po Polsce”. Na jednej znajdziemy mapę kraju z trasą wiodącą z Bieszczad aż po Hel, a na drugiej pola ułożone na kształt spirali – muszki ślimaka.

„Na skrzydłach orła Mieszka” wykorzystuje dwie talie kart – po 25 szt. na każdy stos. Gracze rzucają kolejno kostką i jeśli podczas ruchu zatrzymają się na zielonym polu – losują kartę z wizerunkiem orła, na której znajdują się rozmaite pytania związane z historią polskich miast, zabytków, symboli, zwierząt, itp. Przy błędnej odpowiedzi tracimy kolejkę. Jeśli staniemy na polu czerwonym, losujemy kartę ruchu – ta pomaga, przyspieszając naszą podróż lub nas spowalnia – cofając. Na kartach znajdują się polecenia tekstowe oraz obrazki.

W grze „Podróż po Polsce” widzimy tor pól – niektóre skracają trasę, inne ją wydłużają. Są tu miejsca z ilustracją autka na błękitnym tle, dzięki którym kolejny raz rzucamy kostką. Pojazd umieszczony na zielonej scenerii kieruje się na trasę szybkiego ruchu i przesuwa o kilka pól do przodu. Charakterystyczne obiekty z Katowic, Krakowa i Warszawy nas spowalniają. Odwiedzając katowicki Spodek oglądamy koncert, czekając na kolejnego gracza lub 6 oczek na kostce, na krakowskim rynku zwiedzamy Sukiennice tracąc kolejkę, a Pałac Młodzieży w stolicy tak nas onieśmiela swoimi rozmiarami, że stoimy aż dwie kolejki. Są też pola z pociągiem – pierwsze wystrzeliwuje nas w kierunku mety, drugie cofa z powrotem. Najgorszym z miejsc, do którego możemy trafić jest jedyne na planszy czerwone pole – pomimo że już tak blisko końca, cofa nas aż na sam początek toru gry.

„Podróż po Polsce” jest grą prostszą, ponieważ tutaj nie ma znaczenia nasza wiedza o kraju, a liczy się jedynie szczęście w rzutach kostką. Nie funkcjonują w niej karty, ale też dziecko nie zdobywa informacji o Polsce. Jedyną praktyczną nauką jest liczenie oczek na ściankach kostki i pól na planszy, kiedy Młody Giercownik przesuwa swój pionek. Po pewnym czasie gra staje się monotonna.

„Na skrzydłach orła Mieszka” jest pozycją ciekawszą – karty ruchu opowiadają pewną historię, która oddziałuje na naszych podróżników i tempo ich przemieszczania się. Karty pytań, które zadaje nam sympatyczny orzeł to prezentacja kraju i największych atrakcji, które z pewnością zainteresują dzieci i rodziców.

„Poznaję Polskę” pomaga utrwalać wiedzę, ćwiczy pamięć i spostrzegawczość. Przedszkolaki lubią takie nieskomplikowane, kolorowe gry, bazujące głównie na poruszaniu się po torach. Uporządkowanie rozgrywki i logiczne zasady zachęcają maluchy do wspólnej zabawy, a quiz połączony z grą planszową jest bardziej interesujący niż jej pozbawiony.

Nas jedynie dziwi, że na okładce pudełka jest inna mapa niż w rzeczywistości na planszy – taka niespójność przekazu może zrazić.

Fajna zabawka dla początkujących graczy, dobra również na prezent kiedy idziemy do znajomych w odwiedziny. Wspiera wiedzę ogólną, ojczyźnianą – zatem potrzebną w rozwoju dziecka i wychowaniu w poszanowaniu do wszystkiego, co rodowite – polskie. „Poznaję Polskę” też zresztą jest naszą rodzimą produkcją i tym sympatycznym akcentem zakończymy dzisiejszą recenzję.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy wydawnictwu Zielona Sowa.

Film: Poznaję Polskę – unboxing

Film: Poznaję Polskę – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!