Recenzja gry Pamięć ’39

Jeśli powiem, że opisujemy dzisiaj memory, to pewnie niektórzy przestaną czytać, a szkoda. Gry pamięciowe oparte na tej mechanice znakomicie nadają się do przyswajania zagadnień historycznych i prezentacji chronologii wydarzeń lat minionych. „Pamięć 39” to zresztą nie tylko zabawka, to genialny sposób na edukację, w szczególności patriotyczną!

Gra przeznaczona jest dla użytkowników w wieku od 8 lat. Zasiąść do zabawy może 2-8 osób. Czas trwania rozgrywki zajmuje 10-15 minut. Warto zaznaczyć, że podwyższony wiek, to chyba tylko z uwagi na tematykę poruszanych zagadnień – przebieg działań wojennych w pierwszym roku konfliktu, który kolejny raz opętał cały niemal glob.

Pudełko zawiera 48 kart z archiwalnymi fotografiami oraz broszurę z historycznym komentarzem do zdjęć. Każdy kafelek został szczegółowo opisany w instrukcji – kogo lub co przedstawia, w jakim okresie czasu oraz z jakim znaczącym wydarzeniem dla historii Polski jest związany.

Jest to skrócona historia kampanii wrześniowej. Zestawienie kart wygląda następująco: „ku wojnie, agresja niemiecka 1 września 1939 r., obrona Westerplatte, lotnictwo w kampanii polskiej, wojna totalna, polskie dowództwo, piechota kawaleria, artyleria, broń pancerna, polski opór, bohaterowie kampanii polskiej, kobiety w kampanii polskiej, społeczeństwo wobec wojny, uchodźcy, represje niemieckie, sojusz niemiecko-sowiecki, agresja 17 września 1939 r., represje sowieckie, bitwa nad Bzurą, obrona Warszawy, Stanisław Maczek, zniszczenia wojenne, kontynuacja walki”.

Warstwa tekstowa wyśmienicie uzupełnia część wizualną – zarówno opisy jak i obrazy silnie poruszają widza i czytelnika. Teksty nie są nazbyt obszerne, ale pozwalają zrozumieć sytuację przedstawioną na danym kafelku, zaciekawić odbiorcę tematem i zachęcić do jego samodzielnej, głębszej analizy. Fotografie są autentyczne, pochodzą głównie z archiwum Instytutu, żeby silniej oddziaływać na emocje zostały poddane koloryzacji z wielką dbałością o historyczne szczegóły.

Zdjęcia są bardzo wyraźne. Pokazują tragedię ludzi, dramatyzm sytuacji, nieszczęście wojny. Są tu: ludność cywilna i zniszczenia spowodowane przez działania zbrojne, żołnierze i sprzęt wojskowy. Widzimy wszystkie trzy strony konfliktu. Na rewersie zamieszczono logo Instytutu. Kafelki są twarde i gładkie, przyjemnie się nimi manipuluje.

Przy tej grze świetnie będą się bawić zarówno przedszkolaki jak i dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej czy średniej, o miłośnikach historii nie zapominając. Gra memory jest na tyle prosta, że różnica wieku nie zawsze przesądza o zwycięstwie i na tyle emocjonująca, że nawet małe dzieci chętnie w niej uczestniczą. Zabawka ćwiczy koncentrację, ale także utrwala w pamięci istotne dla naszej narodowej tożsamości wydarzenia 1939 roku.

Produkt wyjątkowy, ponieważ przybliża młodym giercownikom wszystko to, co ich pradziadkowie i dziadkowie doświadczyli na własnej skórze. Bezpośrednich świadków tych okrutnych wydarzeń żyje coraz mniej, ale pamięć nie przemija, dzięki takim właśnie wartościowym grom. Warto mieć w kolekcji i razem – całą rodziną – poznawać historię.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Film: „Pamięć 39” – unboxing

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!