Recenzja gry planszowej Kolej na kolej

Dzisiaj mamy przyjemność opowiedzieć o grze „Kolej na kolej”, która powinna zwrócić waszą uwagę nie tylko ze względu na interesującą grę słów, ale mistrzostwo twórców – Reinera Knizia oraz Tomka Larka. Pierwszy to pomysłowy autor wielu popularnych gier planszowych, w tym całej masy hitów, a drugi to utalentowany grafik współpracujący z kilkoma polskimi wydawnictwami, którego prace wyróżniają się na tle konkurencji.

Opakowanie jest w sam raz, żeby wręczyć je na Mikołaja – nie jest to ogromna paka, ale idealnie sprawdzająca się kiedy mamy do obdarowania kilkoro dzieci i każdemu trzeba kupić coś innego – nie mamy poczucia malizny, a fundusze również wystarczają na komplet prezentów. Ciuchcia jest śliczna, więc otwieramy z marszu!

Produkt przeznaczony jest dla 2-4 osób, w wieku od 8 lat, czas zabawy oscyluje wokół 20 minut. Młodsze dzieci spokojnie dadzą radę, ale trzeba im pomagać.

Plansza składana w połowie ukazuje tor, na którym będziemy notowali nasze punkty za przewozy pasażerskie oraz stacje przeładunkowe i surowiec, gdzie oznaczamy wyniki otrzymane za transport cegieł, węgla, bali drewna. Każdy z nas otrzymuje kształtną, lokomotywkę oraz znaczniki w tym samym kolorze. Jest tu całe mnóstwo żetonów, których używamy do rozdzielania punktacji i serce naszej gry, czyli komplet 7 kości z różnymi wagonami oraz parowozem na każdej.

My bardzo przepadamy za grami w kości, ponieważ dzieci szybko orientują się w tej mechanice, a kiedy mamy jeszcze na ściankach obrazki, to tym lepiej, gdyż liczenie oczek po dłuższym czasie męczy maluchy.

Przy każdym wyrzucie odkładamy jeden rodzaj kości, z których budujemy nasz skład. Na koniec tury gracza muszą zostać spełnione następujące warunki: przynajmniej jedna ciuchcia na początku, przynajmniej jeden wagon pasażerski za nią, za osobówkami minimum pojedyncza towarówka. Wagon towarowy nie może znajdować się przed pasażerskim.

Wagony grupujemy ze sobą rodzajami. Jeśli po kolejnym turlaniu wypadną nam kostki z rysunkami, które już wcześniej układaliśmy – możemy je dołożyć, ale tylko jeśli ich odpowiedniki znajdują się na początku lub na końcu pociągu.

Za każde okno w wagonach pasażerskich gracz przesuwa swój pionek lokomotywy o 1 pole do przodu, pola zajęte przez inne parowozy nie są liczone, gdyż tylko jeden znacznik może stać na każdym miejscu. Za każdy wagon towarowy gracz przesuwa swój znacznik o jedno pole do przodu na odpowiednich rodzajach towaru – tu na każdym z miejsc może znajdować się po kilka znaczników.

Jeśli pociąg składa się z 3 lokomotyw lub więcej to nagrodą dla gracza jest kolejna tura rzutów – najpierw 5 kostkami, a przy kolejnym sukcesie 3 kostkami.

Punkty o wartościach 1-3 otrzymujmy za trzy najwyższe pozycje na skali przewozów towarów, w przypadku remisu wyższą lokatę ma gracz z lokomotywą, która pokonała dłuższą trasę na torach.

Kolejne noty przyznawane są za trzy najlepsze miejsca na torach. Następnie lokomotywy są odwracane i wyruszają w drogę powrotną – ostatni na mecie jest teraz pierwszym do startu. Jeśli najlepszy z graczy nie przekroczy kwiatka to każdy otrzymuje o jeden punkt mniej.

W wariancie dwuosobowym pierwszy gracz otrzymuje 3 punkty, a przeciwnik 2 punkty, jednak dopiero wtedy, kiedy jego znacznik minie czerwony kwiatek, w przeciwnym razie jest to pojedynczy punkt.

Gra kończy się, gdy jedna z lokomotyw wróci na początek torów kolejowych. Zwycięzca to osoba z największą ilością punktów z przewozów pasażerskich i towarowych.

„Kolej na kolej” jest bardzo szybka, dynamiczna i sprawia dużo radości zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Rzucanie kostkami i układanie pociągów jest szalenie przyjemne i sprawia frajdę. Pozycja jest oczywiście losowa, ale już nasza w tym głowa, żeby wybrać mądrze – wskazać odpowiednie symbole w danym momencie gry. Liczy się szczęście, przypadek, ale i pomyślunek.

Bardzo dobry wybór – czy to jako przerywnik pomiędzy innymi grami, czy też jako główna gra wieczoru – szczególnie w tygodniu, gdy z czasem krucho. Polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TREFL

Film: „Kolej na kolej” – unboxing

Film: „Kolej na kolej” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!