Recenzja gry planszowej Zosia i jej zoo

„Zosia i jej zoo” to świetny przykład, jak wspaniale można skomponować zestaw dla dzieci. W opakowaniu otrzymujemy nie tylko dwie gry – plansza jest dwustronna, ale także pełnowartościową książkę, której treść również nawiązuje do ogrodu zoologicznego i jego mieszkańców. My kochamy czytać, zatem ten pomysł strasznie nam się podoba, Zielona Sowa – mądra głowa, brawo!

Produkt przeznaczony jest dla dzieci od 6 lat, 2-4 graczy korzysta jednocześnie, zabawa trwa 40-90 minut. Są to oczywiście dane umowne, gdyż czytać można nawet dziecku w brzuchu mamusi, a grę nierzadko kończymy szybciej.

Książka to „Niesforny miś polarny” – czarno-białe ilustracje, duża czcionka, 113 stron samego opowiadania plus reklamy pozostałych publikacji z serii: „Samotne lwiątko”, „Zagubiony pingwinek”, „Figlarna panda”, „Puchata foczka”, „Psotny słonik”, „Radosna śnieżna pantera”, „Milusia koala”. Przygodę z literaturą czas zacząć – od gry! A potem jak widać, mamy dość szeroki wybór…

Otrzymujemy dwie planszówki – „Na ratunek zwierzętom” oraz „Podróż do nowego domu – chińczyk zoo”. Komponentów jest sporo: 75 żetonów, 25 kart, 4 pionki, kostka, plansza. Wszystkie wystarczająco dobrej jakości: kolorowe, twarde, lakierowane i śliskie. No może pionki byśmy zmienili – to te najprostsze, plastikowe, a my wolimy drewno.

„Na ratunek zwierzętom” jest bardzo kolorowa, układ na planszy przypomina dawny „Eurobiznes”, w centrum kładziemy karty, czyli zwierzęta do uratowania, które przyleciały balonem do zoo. Postaci z gry to dobrzy znajomi z książek, zatem dzieci prędko się odnajdą w świecie Zosi.

Rozpoczyna gracz, który wyrzucił najwięcej oczek na kostce, startujemy na polu „Wejście do zoo”. Podczas swojej tury mamy do wyboru dwie akcje – rzut kostką i przesunięcie się na wybrane miejsce, z którego pozyskujemy żetony – kolor losowany z woreczka lub pudełka – musimy sobie coś wynaleźć. Uratowanie jednego zwierzaka z karty – na każdej widnieje ilustracja oraz zestaw żetonów koniecznych do uzbierania – znamy to z „Pingwinów z Madagaskaru”. Żeton z symbolem łapy to joker – zastępuje wszystkie inne.

Wykorzystane żetony odkładamy na oddzielny stos, już z nich nie losujemy. W naszej turze uratować możemy tylko jedno zwierzę. Kiedy skończą się żetony, tworzymy nową pulę z wcześniejszych. W momencie, kiedy pomożemy ostatniemu będącemu w potrzebie, gra się kończy, a my podliczamy punkty z naszych kart oraz za posiadane żetony z łapką.

„Podróż do nowego domu – chińczyk zoo” to transportowanie zwierząt do ich nowych domów – ryb do akwarium, jaszczurek do terrarium, lwów na wybieg, a ptaków do ptaszarni.

Plansza jest w odcieniach zieleni z białymi wstawkami, wygląda dobrze, ale nie tak widowiskowo jak ta używana w drugiej grze. Gracz, który wyrzucił największą ilość oczek na kostce wybiera dany typ żetonów, potem robią to następne osoby.

Podczas gry wyprowadzamy nasze zwierzę z obszaru startowego lub przesuwamy je na torze planszy zgodnie ze strzałką wskazującą kierunek ruchu. Zwierzę wychodzi na przechadzkę kiedy uzyskamy 6 oczek. Jeśli nasi podopieczni są na polach rozpoczynających, mamy 3 szanse – przerzuty. Sami decydujemy, którym żetonem będziemy się poruszali. Jeśli staniemy na polu, gdzie znajduje się żeton przeciwnika, wraca on na obszar startowy i jego właściciel kolejny raz próbuje wyrzucić 6 oczek. Wygrywa gracz, który pierwszy przeprowadzi swoje zwierzęta do nowego domu.

Z gier bardziej podoba nam się „Na ratunek zwierzętom” ponieważ jest to bardziej wymagająca pozycja. Młody Giercownik również podziela nasz wybór z uwagi na mechanikę oraz kolorystykę planszy. Chińczyk jest jednak miłym uzupełnieniem i także chętnie z niego korzystamy.

Największe wrażenie robi całość, jako komplet – w jednym produkcie dwie gry i książka, a wszystko w niezłej jakości – to naprawdę się opłaca! Jeden z bardziej satysfakcjonujących zakupów dla rodzica, którego wydatki rosną wraz z dzieckiem. Polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy wydawnictwu Zielona Sowa.

Film: „Zosia i jej zoo” – unboxing

Film: „Zosia i jej zoo” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!