Recenzja gry planszowej Złoty interes

Wydawca przy każdym kolejnym produkcie udowadnia nam, że gry nie będące zaawansowanymi, ciężkimi tytułami mogą śmiało konkurować z tymi w wielkich pakach, nad którymi siedzi się całymi dniami. Może nawet frajdy jest tu więcej, bo kilka mniejszych pozycji zamiast jednej mozolnej, to większe urozmaicenie. Nie wiem, pozostawiam do osobistego przemyślenia.

„Złoty interes” skojarzyć się może dwuznacznie, ale raczej dorosłemu odbiorcy. Ogólnie kiedy przeprowadzamy intratną inwestycję, na której dobrze zarabiamy, mówi się, że jest to złoty interes, a więc tytuł jak najbardziej pasujący do tematyki gry.

Generalnie chodzi tu o inwestowane w kruszce – kształtowanie ceny kamienia względem jego popytu i podaży. Te relacje rynkowe, oczywiście w maksymalnym uproszczeniu są tutaj mocno odczuwalne, zresztą oryginalna wersja miała giełdę w nazwie i inwestorów oraz wykresy na opakowaniu. Dziecko łatwo zrozumie, że jeśli czegoś nie chcemy, jest to nam niepotrzebne, może gorsze, mniej atrakcyjne – to cena spada, bo produkt wymaga większej zachęty.

Pierwsze skojarzenie – oczywiście „Splendor”, do niedawna na ustach wszystkich graczy. Małe gry zawsze są pomijane w nominacjach, „Złoty interes” grą roku raczej nie zostanie, ale to nic, bo dobry produkt sam się obroni i sprzeda. Gra jest super!

Przeznaczenie – dzieci od 8 lat. My próbujemy z młodszymi, bo mechanika jest banalna, a chociaż młodziki grają często bezmyślnie, to przynajmniej poznają zasady. Liczba uczestników 2-4, przy czym komplet graczy dzieli się na zespoły – para na parę. Czas gry to jakiś kwadrans.

W opakowaniu znajdziemy pionek kupca – taki wesoły ludzik, ładnie wyrzeźbiony, kosteczki – nasze znaczniki kruszców, którymi wskazujemy aktualną ich wartość, 36 żetonów skarbów – po 6 dla każdego rodzaju, czyli złota, rubinów, szafirów, szmaragdów, diamantów, onyksu. Całość zamyka mała planszetka oraz dobrze napisana broszurowa instrukcja, bo tu nie ma wiele do tłumaczenia. Jakość komponentów jest doba.

Tasujemy żetony. Rozdzielamy je losowo na 9 stosów, w każdym po 4 sztuki. Układamy z nich okrąg, w którego centrum ustawiamy naszą planszę. Skala wartości kamieni to 6-1, jedynie złoto jest bardziej w cenie 7-1, wszystkie zaczynają z najwyższej pozycji i podczas gry tanieją. Na dowolnym stosie żetonów kładziemy kupca.

Podczas naszej tury przesuwamy kupca o 1-3 pola wedle uznania, a następnie bierzemy na rękę żetony z dwóch stosów, bo obu jego stronach. Jeden zostawiamy w naszych zasobach, drugi odkładamy do pudełka i obniżamy jego wartość na skali o jedną jednostkę. Kolejny gracz powtarza cały proces. Kiedy pozostaną tylko dwa stosy żetonów kończy się gra. Jeszcze tylko jeśli ktoś ma mniej zasobów, to dobiera ostatni kruszec i finito. Teraz podliczamy punkty z tabeli na planszy – kamienie z zasobów i ich wartości na koniec. Banał, ale jaki logiczny i mądry! Ta prostota reguł, ale jednak głębia przemyśleń ujmuje i urzeka.

Mało rozkładania, szybka rozgrywka, ale z kombinowaniem i liczeniem zarobku, odwzorowanie zachowań rynkowych – wszystko to naprawdę bardzo nam się podoba. Do tego gra jest niedroga, łatwo ją przenieść i wytłumaczyć reguły nowym graczom. Zabawa wciąga dorosłych i dzieci. „Splendor” wykładamy kiedy mamy więcej czasu i miejsca, „Złoty interes” kiedy jesteśmy bardziej zmęczeni, kiedy w pobliżu są dzieci mogące zniszczyć karty lub, gdy potrzebujemy atrakcyjnej odmiany.

Polecamy zainteresować się tym produktem! Gra warta zachodu, a wręcz wielkie odkrycie, oraz złoty interes dla oszczędnych, a ceniących sobie pyszną zabawę.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy TREFL.

Film: „Złoty interes” – unboxing

Film: „Złoty interes” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!