Recenzja gry planszowej Cinco

Grę „Cinco” otrzymaliśmy bezpośrednio od jej niemieckiego wydawcy. Przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku od 8 lat i trwa ok. 10 minut. Mechaniki, które wykorzystuje to zarządzanie ręką, czyli zestawem trzymanych pionków oraz układanie wzoru. Typ gry określić można, jako strategię- logiczną. Celem zabawy jest rozstawienie pionków w linii prostej zajmującej 5 pól. Przy wykładaniu wykorzystujemy karty ograniczające przestrzeń na planszy.

W skład zestawu wchodzą: składa w połowie plansza przedstawiająca sześciobok zbudowany z pól ponumerowanych 1-90, 3×35 pionków w trzech różnych kolorach, 90 kart z numerami 1-90 oraz odpowiednimi schematami graficznymi.

Każdy z graczy na wstępie otrzymuje po 4 karty oraz zestaw pionków w swoim kolorze. Podczas swojej tury możemy wykonać dwa rodzaje ruchów. Jest to wymiana lub dobranie kart z utrzymaniem limitu do 4 na ręce. Druga możliwość to dołożenie pionka na planszy z wyłożeniem odpowiedniej karty.

Każda z kart pokazuje nam, w jakim obszarze planszy można położyć pionek – zawsze od numeru na karcie (włącznie) w górę. Raz ustawionych pionków nie zdejmujemy, zatem stopniowo miejsc będzie ubywało. Jeśli stos, z którego dobieramy karty się skończy, należy przetasować te wyłożone i utworzyć z nich nowy.

Gra zakończy się kiedy któryś z gracz ułoży piątkę w linii prostej lub kiedy zabraknie miejsc na planszy bez rozstrzygnięcia.

Zasady są bardzo proste, nie rozumiemy skąd limit wiekowy – chyba tylko przez możliwość połknięcia pionków. Są to płaskie krążki podobne do tych używanych w warcabach o średnicy ok. 1 cm. Użyto tu plastiku, ale pionki nie są puste w środku tylko odlane, więc to nie przeszkadza. Wzór na kartach przyspiesza wyszukiwanie numerów na planszy, podobnie jak tła – każdy kolejny obwód pól na planszy ma inną barwę. Instrukcja nie występuje w języku polskim, ale teraz wam już potrzebna nie będzie. Zresztą tu wszystko jest logiczne i uporządkowane.

Gra jest szybka i łatwa w regułach, ale żeby wygrać należy pomyśleć, ponieważ przeciwnicy nie tylko dążą do ułożenia własnej linii, ale również nas blokują. Jeśli gramy w 4 osoby, to musimy podzielić się na zespoły. Zabawa wciąga, a rywalizacja pomiędzy graczami jest silnie odczuwalna.

Polecamy, najlepiej jako przerywnik pomiędzy innymi tytułami lub kiedy brakuje czasu na długie tytuły.

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy FRANJOS.

Film: „Cinco” – unboxing

Film: „Cinco” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!