Recenzja gry planszowej Gram w przepisy drogowe

Prawo jazdy to zawsze jest śmiech na sali. Jeździmy po stałych trasach, niby potrafimy, ale jak tu się skupić z instruktorem na karku i pod wpływem wielkiego stresu. Czekamy na zmiany, żeby jak w Stanach Zjednoczonych można było jeździć już wcześniej, ale pod opieką osób – najlepiej dorosłych, mających już stosowny dokument, bo kto lepiej zadba o bezpieczeństwo swoich bliskich i o własne auto, niż nasi rodzice czy starsze rodzeństwo?

Pierwszy poważny kontakt z przepisami ruchu drogowego to jednak karta rowerowa, nie każdy ją posiada, ale zazwyczaj pamiętamy radosny moment kiedy nam ją wręczano, dzieciaki były takie dumne! Wprawę i doświadczenie z jazdy na dwóch kółkach miał oczywiście każdy, egzamin był zatem czystą formalnością i miłym wspomnieniem. Uczestnikami ruchu drogowego jesteśmy zresztą wszyscy, nawet poruszający się pieszo – dobrze więc rozpocząć edukację jak najwcześniej i po to właśnie jest ten produkt!

„Gram w przepisy drogowe” to zestaw, książka i gra edukacyjna. Wydawca wskazuje wiek na 7 lat, ale im szybciej tym lepiej. Zabawa przy planszy trwa ok. 20-40 minut, a uczestniczy w niej 2-5 graczy.

„Droga do autobusu” to plątanina ścieżek rowerowych, jezdni oraz chodnika, po którym się poruszamy, a same dookoła znaki drogowe. Podczas gry korzystamy z 25 kart z zadaniami oraz z 5 pionków i kostki.

Gracze mają za zadanie pokonać drogę z pola startowego do mety, czyli na przystanek autobusowy. Przesuwany pionki zgodnie z oczkami na kostce, jednak kiedy znaki każą nam się zatrzymać, przerywamy liczenie, hamujemy rozpędzonego pionka na odpowiednim polu i turlamy raz jeszcze. Wynik od 1-3 oznacza światło zielone, gracz może wtedy kontynuować ruch o tyle pół ile zostało mu z rzutu kostką. Wynik 4-6 oznacza światło czerwone i koniec ruchu.

Znaki drogowe inne niż STOP to konieczność ciągnięcia karty ze stosu i wykonania zadania. Kiedy gracz odpowie, wykonuje kolejny rzut kostką. Jeśli odpowiedź była poprawna to wykonuje ruch do przodu, gdy błędna – cofa się. Wygrywa pierwszy na przystanku.

Zadania z kart dotyczą znaków drogowych, na które dzieci napotykają w drodze do szkoły, podczas przechodzenia przez ulicę, ale również sytuacji na drodze i odpowiednich zachowań, w tym działania, kiedy sygnalizacja jest wyłączona lub zebry nie ma w pobliżu. Uczą dzieci, żeby zachowały ostrożność i pomagały innym w nadzwyczajnych sytuacjach.

Książka z ćwiczeniami to prezentacja uczestników ruchu drogowego. Numeracja poszczególnych kroków, które należy wykonać przechodząc przez jezdnię. Znajdziemy tu rebusy i kolorowanki, dokonujemy wyborów właściwych zachowań. Wspólnie przeprowadzamy uczniów przez miasteczko pokonując drogę ze szkoły do domu. Nie mogło zabraknąć kolorowej sygnalizacji świetlnej, nauki popularnych znaków drogowych. Jest praca twórcza – rysowanie własnych, domowych oznaczeń dla rodziny, rozwiązywania krzyżówki. Są tłumaczenia poprawnych zachowań, wskazania na bycie uważnym i ostrożnym podczas zabawy. Ważnym zagadnieniem jest prezentacja numerów alarmowych, nie zapomniano również o fotelikach dla dzieci w pojazdach. Na zakończenie typowy osprzęt dla rowerzysty oraz raz jeszcze najważniejsze numery telefonu – ku przestrodze! Dla prymusów oczywiście dyplom do wycięcia, dla „Mistrza Przepisów Drogowych”.

Produkt potrzebny, ładnie wykonany, podobający się dzieciom. Pomaga zrozumieć podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się i właściwych zachowań w pobliżu drogi. Osobiście uważamy, że korzystać powinny również, a może i przede wszystkim najmłodsze dzieci, oczywiście z asystą rodziców lub starszego rodzeństwa. Swoją drogą – przydałaby się też wersja gry dla bardziej doświadczonych, np. rowerzystów czy zielonych jeszcze kierowców. Polecamy!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy wydawnictwu Zielona Sowa.

Film: „Gram w przepisy drogowe” – unboxing

Film: „Gram w przepisy drogowe” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!