Recenzja gry planszowej Gram w mnożenie i dzielenie

Mnożenie i dzielenie to najważniejsza umiejętność jaką nabywają uczniowie na lekcjach matematyki, zakładając, że dodawać i odejmować najczęściej w pewnym zakresie już potrafią, gdyż wynoszą je z domów. Z tabliczką mnożenia związany jest też największy stres na początkowym etapie kształcenia, gdyż nauka pamięciowa nigdy nie jest przyjemna.

„Gram w mnożenie i dzielenie” to zestaw edukacyjny dla szkoły podstawowej – przeznaczony dla dzieci w wieku od 7 lat, na który składają się książka oraz gra planszowa.

Liczba uczestników zabawy to 2-5 osób, a czas jej trwania to 20-40 minut. Otrzymujemy 75 żetonów – kwiatki, liczby oraz wskaźniki działań. Plansza to bajecznie kolorowa łąka pełna kwiatów – jedna z najładniejszych jakie zdarzyło nam się oglądać – piękne barwy, które są mocne, ale nie przesadzone, po prostu ciepłe, miłe dla oczu. Wszystkie owady są uśmiechnięte, witalność i wiosenna radość budzącej się do życia przyrody aż bije od tego słodkiego obrazka.

My początkowo myśleliśmy, że trzeba będzie liczyć płatki na kwiatach, ponieważ są silnie wyeksponowane, ale jednak nie…

Na planszy rozkładamy żetony kwiatków w liczbie ilości graczy, plus trzy. Kładziemy je na okrągłych polach pączków. Następnie obok planszy odkrywamy żetony liczb i cyfr w ilości graczy, plus cztery. Każdy ma do dyspozycji znak mnożenia i dzielenia. Grę rozpoczyna najmłodszy zawodnik.

Z odkrytych żetonów wybieramy dwa i wykonujemy na nich stosowne działanie, w taki sposób, żeby wynik pasował do numeru z żetonu leżącego na planszy. W odpowiednim miejscu stawiamy nasz pionek owada. Wykorzystane żetony wracają do puli ogólnej. Następnie identyczne akcje wykonują pozostali gracze. Kiedy kończy się kolejka zbieramy nasze żetony- kwiatki oraz dokładamy brakujące. Kolejnym pierwszym graczem zostaje następna osoba wskazując zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Gra kończy się kiedy na planszy nie ma już wolnych żetonów i nie można ich uzupełnić z zasobów banku lub, gdy żaden z graczy nie może już przeprowadzić działania. Wygrywa zdobywca największej liczby żetonów.

Książeczkę z ćwiczeniami otwiera tabliczka mnożenia z wynikami ukazanymi na powierzchni kwadratu oraz składnikami iloczynu po bokach. Mamy tutaj ciekawe historie z elementami fabuły wraz z koniecznością wykonywania działań. Liczymy zatem na pączkach smażonych dla rodziny, na skokach żabki i cofających się rakach, na babkach lepionych z piasku na plaży, dzielimy też kawałki ciasta. Rysujemy labirynt zgodnie z wynikami działań, zmierzając po skarb pirata lub otwierając tajemnicze bramy z matematycznym szyfrem. Łączymy latawce z ich kolorowymi ogonami. Uzupełniamy piętra tortu o właściwą liczbę wisienek. Parkujemy samochody, które dojeżdżają na parking różnymi drogami. Wymieniamy się koralikami, z których budujemy naszyjnik. Ścigamy się o złoty puchar mistrza mnożenia i dzielenia. Szukamy kasztanów i żołędzi porównując ich wielkości. Tworzymy własne rysunki używając odpowiedniej ilości kolorowych kredek dla każdego dziecka. Sprawdzamy, który z młodych przyrodników spotkał na spacerze najwięcej dzikich zwierząt. Rachujemy na sadzonkach młodego ogrodnika i dzielimy klocki pomiędzy obdarowanych. Testujemy zapał saneczkarzy w ilości szybkich zjazdów. Kolorujemy obrazki barwami oznaczonymi właściwym iloczynem lub ilorazem. Dobieramy teoretyczne zasady do praktycznego ich wykorzystania. Przekonamy się, że do wpisywania liczb znakomicie nadają się długie jamniki i, że bałwan to nie zawsze trzy kule! Po tych wszystkich zagadkach i zabawach, czeka na nas dyplom!

Mnożenie i dzielenie poprzez zabawę będzie nie tylko szybsze, ale i bardziej przyjemne, ponieważ uczniowie dążą do wyniku, żeby rozwiązać zagadkę lub otrzymać nagrodę, czy też przejść do kolejnego etapu interesującej rozrywki. Warto sprawdzić!

Za produkt dostarczony do testów dziękujemy wydawnictwu Zielona Sowa

Film: „Gram w mnożenie i dzielenie” – unboxing

Film: „Gram w mnożenie i dzielenie” – przebieg gry

Pisanie recenzji Państwa produktów jest dla nas fascynującym doświadczeniem. Jesteśmy dumni, ponieważ dotychczas zaufali nam:

9 Planet, Alexander, Baldar, Black Monk Games. Cartamundi, CUBE Factory of Ideas, DANTE SP. Z O.O., DOBRETO Wydawnictwo, Edipresse Książki, Egmont, Epideixis, FOXGAMES, Franjos Spielverlag, GRAiMY, Granna, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Praktycznej Edukacji, Jacobsony, Jawa, Let’s Play, LUDERIS, MDR Dystrybucja, OUTDOOR Media, Piatnik, Promathematica, RUSSELL KONDRACKI s.j., TACTIC Games, TM Toys, Trefl, Zakład Stolarstwa i Tokarstwa w Drewnie Marek Bałos, Zielona Sowa Sp. z o.o

Dołącz i Ty!